שוק הילדים האדומים

את הפוסט הזה כדאי לקרוא לצליליו של מייק בראנט.  הוא נכתב ביום השנה ה 25 למותו (ה 25 לאפריל).

קצת חששתי מיום ראשון. אמרו לי שהכל סגור, ודי חששתי שיהיה יום משעמם, ובעיקר דאגתי לאוכל – עדיין לא מתחשק לי לעמוד במטבח ולבשל, אני רוצה לטייל!

הצרפתים מאוד מכבדים את הארוחות שלהם. כמעט ולא ניתן לראות בצרפת take away לא בקפה, ובטח שלא באוכל. לכן מאוד שמחתי שנטלי סיפרה לי על שוק נחמד וקרוב לדירה שלי, שמציע דוכני אוכל רבים של מאכלים מרחבי העולם, שניתן לקחת או לאכול על שולחנות במקום. למי מכם שעדיין לא יודע – אני מאוד אוהבת לאכול 'אוכל רחוב'. את היום התחלתי כתיירת אמריקאית ממוצעת, וקניתי קפה גדול של סטארבאקס, אני עדיין מתקשה כאן בכל הקשור לקפה, והיום החלטתי שאני ראוייה למנת קפאין טובה. נשאתי בגאווה תיירותית את כוס הקפה שלי איתי לכיוון השוק, ובעיקר שמחתי שעדיין מספיק מוקדם בבוקר, המקומיים ישנים והתיירים אינם מבחינים בבעייתיות של שתיית קפה תוך כדי הליכה ברחוב.

השוק – Marche des Enfants Rouges ובתרגום לעברית – 'שוק הילדים האדומים'. הוא השוק העתיק ביותר בפאריס, והוא הוקם במאה ה- 16. מסתבר שבסמוך שכן בית יתומים, שילדיו לבשו בגדים אדומים, צבע שהוא סמל לצדקה, וכך השוק זכה לשמו. זה שוק קטן ומקסים (תמונה ראשונה). בחלקו נמכרים פירות, ירקות, בשר ודגים טריים, יינות ופרחים, ובעצם כל המרכיבים ההכרחיים להכנת ארוחה משפחתית של יום א', הנהוגה בצרפת.

שוק הילדים האדומים, פריז

פריזאים מתכוננים לארוחת יום ראשון

בימי ראשון השוק פתוח עד 14 בצהריים, כך שפאריסאים רבים מגיעים לשוק, בכדי לקנות מוצרים טריים לארוחה המשפחתית. אחרים, בדרך כלל הצעירים יותר, מגיעים לאכול בשוק. השוק מציע דוכני אוכל מרחבי העולם, ואני חייבת לציין, שדוכן האוכל המרוקאי היה המרשים ביותר, ומשך את קהל הלקוחות הגדול ביותר. אני החלטתי להיות הרפתקנית ולנסות את האוכל האפריקאי-אנטילי-קאז'וני. ועכשיו להסבר –  אנטיליים אלו בעצם האיים הקאריביים. צרפת עדיין מחזיקה במספר קולוניות באיים אלה. קאז'ונים הם צאצאים של הקולוניאליסטים הצרפתיים שהתיישבו במאה ה- 17 באיזור נובה סקוטיה, שהיום הוא חלק מקנדה (ותודה לוויקיפדיה).
בקיצור – לא היה לי מושג מה הזמנתי. תנסו אתם להזמין אוכל קאז'וני בצרפתית! מטעמי כשרות, בחרתי במנה הצמחונית שהכילה אורז עם ירקות, עוד ירק לא מזוהה ממולא במשהו, שני דברים מטוגנים וסלט קטן. (כמובן, שמצורפת תמונה – השנייה) המוכר היה נחמד, וארז לי הכל יפה בקופסאות קטנות. רק חבל שהוא לא הזהיר אותי שהדבר העגול הקטן, חריף כמו הגיהנום….

אוכל משוק הילדים האדומים בפריז

טעים בשוק הילדים האדומים בפריז

כמו שאתם כבר בטח מבינים, את ארוחתי הארוזה היטב לקחתי איתי לגן הקרוב, ושוב מצאתי את עצמי יושבת בגן מקסים, כשמסביבי פאריסאים רבים, שמבלים עוד יום נפלא בפארק (התמונה השלישית).

פארק בפריז

ציפורים נהנות מיום א' בפארק

ליד המקום בו התכוונתי להתיישב היה שלט, ומתחתיו מונחים זרי פרחים טריים. על השלט צויינו שמותיהם של ילדי הרובע, שנספו בשואה (רובע המארה היה בעבר הרובע היהודי). עמדתי רגע דוממת ליד השלט. את הדממה הפרו קולות ילדים ששיחקו בפארק.

התיישבתי לאכול.

המשך היום היה מדהים, טיילתי לי להנאתי על גדות הסיין וברחובות הקטנים של הרובע הלאטיני.

שמש נוטה לשקוע שטפה את פאריס באור יפיפה, ואני חזרתי לדירה הקטנה שלי, לא לפני שאכלתי את הקרפ הכי טעים בעולם, והכתרתי את מוכר הקרפ, כמוכר הקרפ הקבוע שלי. את הקרפ לא צילמתי – כמה כבר אתם יכולים לסבול…. (ובעיקר כי סיימתי אותו יותר מהר מהזמן שהיה לוקח לי לשלוף את המצלמה)

הגב לכתבה