קרנבלים בחו"ל

כל אחד מכיר את הקרנבל של ברזיל.  מטיילים ובעיקר מקומיים רבים מתקבצים ברחובות של הערים הגדולות של ברזיל ליהנות מכמה ימים של צבע, מוזיקה, שמחה וחברותא שאינם נפסקים.  אבל עובדה מעט פחות ידועה היא שבעולם יש קרנבלים רבים, אשר רבים מהם מתרחשים דווקא בחורף ומאפשרים יעד לטיולי חורף לאירופה או לארצות הברית.

קרנבל בחו"ל

קרנבלים בניו אורלינס:  המרדיגרה וליל כל הקדושים

ניו אורלינס אשר בלואיזיאנה, ארצות הברית, היתה עד לא מזמן שקועה מתחת המצולות בשל הוריקן קטרינה המפורסם.  אבל לא די בכך כדי לעמעם את הרצון של התושבים בחגיגות המרדיגרה (Mardi gras) וליל כל הקדושים המפורסמות ברובע הצרפתי.  המרדיגרה מתרחשת בפברואר ואילו ליל כל הקדושים בסוף אוקטובר, כמובן.

תמונה של תחפושות בניו אורלינסהמרדיגרה מתאפיין בשפע אנשים בתחפושות או אף בעירום או בלבוש מינימאלי או תחפושות פרובוקטיביות ברחובות, בכיכרות, במסעדות, במועדוני הג'ז, בבתי הקפה, ובמרפסות הבתים הקולונאליסטים אשר משקיפים על כל הנעשה (הנה למשל בתמונה שצירפנו, רואים כמה חברים בקהילה ההומולסבית הנרחבת של העיר בתחתונים וכנפי מלאך).  ליל כל הקדושים על התחפושות והבילויים שלו אינו נופל מכך במאומה ואף מוסיף נופך אפל לחגיגות.

הרובע הצרפתי בניו אורלינסאחד הקוריוזים של הרובע הצרפתי הוא הנכונות של נשים להתפשט בתמורה לחרוזי פלסטיק פשוטים שאפשר לקנות בכל דוכן ברחובות הראשיים.  אולי האלכוהול, שבארצות הברית אסור לשתייה פומבית אלא ברובע הצרפתי בניו אורלינס, מוסיף לאווירה המתירנית.

קרנבלים באירופה

קרנבל המסכות של ונציה

אולי הקרנבל הכי מפורסם באירופה – קרנבל המסכות של ונציה מציע תפאורה ציורית, רומנטיקה, היסטוריה ותרבות עשירים ומסיבות אל תוך הלילה.  בימי הקרנבל העיר המלאה גם כך מתמלאת עוד יותר בחוגגים, מוסיקה וריקודים.  לברי המזל (והממון) יתאפשר להכנס לאחד מנשפי המסכות היוקרתיים.  ימי הקרנבל בין ה 13 ועד ה 24 לפברואר.  נהוג להגיע לחלק מהמסיבה – בתחילה, אמצע או בסוף הקרנבל.

פסטיבלי הסרטים בברלין ובקאן

כשחושבים על קרנבל האסוציאציה הראשונה אינה דווקא פסטיבל סרטים.  אבל כשמגיע פסטיבל הסרטים לברלין, גרמניה (Internationale Filmfestspiele Berlin) או לקאן, צרפת (Festival de Cannes), זו בהחלט סיבה נוצצת מאד למסיבה.

פסטיבל הסרטים בברלין מתרחש בחודש פברואר (5 – 15 לחודש) ואילו פסטיבל קאן דווקא במאי (עובדה שדווקא מיטיבה עם שוחרי החוף בריביירה הצרפתית היפהפיה).  הפסטיבלים הללו מושכים כוכבים, מעריצים ושוחרי קולנוע רבים מכל העולם.

מירוץ השוורים של פמפלונה

אולי אחד המנהגים המשונים של האדם המודרני, מרוץ השוורים של פמפלונה, ספרד.  למרות שמרוץ פמפלונה המפורסם מבין ריצות השוורים, המנהג הזה מתרחש בכל רחבי ספרד בעיירות שונות.  במסגרת המרוץ אנשים רצים מרצונם החופשי ברחובות העיר כשבעקבותיהם שועט עדר פרים משולהבים ואלימים.  פציעות מתרחשות והיו גם הרוגים…  ריצת השוורים הינה חלק מפסטיבל בן 9 ימים המתרחש ב San Fermin, ספרד.  הפסטיבל הזה בין ה – 6 ביולי לבין ה 14 ולמרות שריצת השוורים אולי החלק המפורסם ביותר ממנו, מבחינת המקומיים דווקא ה – 7 ליולי היום החשוב ביותר ובו אלפים מלווים את דמות הקדוש פרמין.

קרנבלים בעולם

פסטיבל הנינג'ה ביפן

כיום, אולי בזכות המודרניזציה, כל בעל עניין יכול למצוא אנשים אחרים אשר שותפים לתחום החביב עליו.  כך זה גם עם הנינג'ות של אוגו, אשר ביפן.  כל שנה, בסוף אפריל, מתכנסים כ 30000 אנשים באוגו אשר ביפן לפסטיבל הנינג'ה.  בעיירה אשר בימים רגילים מונה רק 100000 הרחובות מתמלאים בגברים, נשים וטף אשר לבושים ומתנהגים כנינג'ות, נודדים בין האירועים, מתאמנים, צופים במופעי ראווה ולומדים את אמנות הנינג'ה המסורתית.

הקרנבל של ברזיל

ללא צל של ספק הקרנבל אשר כולם מכירים הוא הקרנבל של ברזיל.  באמצע פברואר מתכסים הרחובות של ברזיל במאות אלפי ואף מליוני אנשים אשר לבושים בגדים צבעוניים (או כשהם חצי עירומים), רוקדים, שותים, שרים ושמחים בקרנבל של ברזיל.  האירוע הזה מושך אליו כל שנה תיירים רבים מספור, בעיקר לערים הגדולות – ריו דה ז'נרו וסאן פאולו.