קלן גרמניה

קלן (Köln, הידועה גם כקולון – Cologne) היא העיר הרביעית בגודלה בגרמניה ובה חיים כמיליון תושבים.  בקלן 7 גשרים החוצים את הריין, יותר מבכל עיר אחרת השוכנת על גדות נהר זה (לשם השוואה בבון רק 3 גשרים החוצים את הריין).  ביקור בקלן פופולארי בשל האופי המיוחד של העיר המשלב ישן עם חדש ובשל כמה אטרקציות מרכזיות ובינהן הקתדרלה הגדולה בצפון אירופה.

קלן היא העיר הגדולה העתיקה ביותר בגרמניה. היא נוסדה על-ידי הרומאים, אשר כינו אותה קולוניה – Colonia, כבר בסביבות תחילת ספירת הנוצרים (כך שקלן בעצם כבת 2000 שנים). מספר שרידים מתקופת הרומאים עדיין קיימים בעיר. בסוף ימי הביניים הייתה קלן העיר הגדולה ביותר בגרמניה.

המבנה החשוב ביותר בקלן והאתר המתוייר ביותר בכל גרמניה, הוא הקתדרלה של קלן (בגרמנית: Kölner Dom).  הקתדרלה של קלן היא הכנסייה הגדולה ביותר בצפון אירופה (אפילו שהקתדרלה של אולם, בדרום גרמניה, גבוהה במקצת מזו של קלן).  בנייתה של הקתדרלה של קלן החלה במאה ה-13 ונמשכה, אם כי בשלבים, כ-600 שנים. הקתדרלה של קלן, על שני צריחיה שנראים למרחק רב, הפכה לסמלה הבלתי רשמי של העיר, והיא מופיעה בשלטים ובסמלים של ארגונים וחברות.

קלן - הקתדרלה של קלן

אולי תופתעו לשמוע אחת הרחבות הגדולות המקיפות את הקתדרלה של קלן נקראת "מעלות" (Maalot) והיא עוצבה על-ידי אחד משלנו – הפסל הישראלי דני קרוון.

במלחמת העולם השנייה סבלה קלן הפצצות כבדות, וכ-90% מהעיר נחרב. פצצה אחת אפילו נפלה על הקתדרלה, אך באורח פלא המבנה שרד…  השיפוצים לאחר המלחמה הביאו לכך שהחדש והישן מעורבים בקלן בצורה שנדיר לראות בערים אחרות; כנסיות רומיות עתיקות עומדות צמודות לקניונים מודרניים.  הניגוד בין התקופות בולט לעין בכל פינה בקלן ומשווה לה אופי מיוחד.

אטרקציה נוספת בביקור בקלן הוא מוזיאון השוקולד של קלן אשר נמצא על גבי מעין אי במרכז הריין (Rheinauhaufen).  במוזיאון מעבר לסיור בנבכי פולי הקקאו, אפשר לזכות לטעימות או לבקר במסעדה של המוזיאון, שם ניתן להנות ממאכלים המבוססים על שוקולד.

עוד אטרקציות בקלן הם גן החיות, האקווריום ומוזיאון לודוויג לאומנות מודרנית אשר מציג בין היתר עבודות של אנדי וורהול ורוי ליכטנשטיין.

תגובה אחת לכתבה “קלן גרמניה”

הגב לכתבה