פארק יוסמיטי

כולם אומרים שהפארקים הלאומיםי בארצות הברית מדהימים.  כולם צודקים.  המילים "פארק לאומי" (או באנגלית National park) הן תו תקן.  ופארק יוסמיטי הוא האבא והאמא של כל הפארקים הלאומים בארצות הברית.  פארק יוסמיטי אשר שטחו גדול משטח מדינת ישראל מדהים.  יש בו אפשרות למחנאות ואפשרות ללינה במלון מפנק.  יש בו כבישים סלולים ויש בו שבילים מאד קשים להליכה.  ביוסמיטי יש חיות בר.  יש שם דובים ואריות הרים וצבאים ותנים.  יש בפארק יוסמיטי אוצרות טבע שאין כמותם כמעט באף מקום אחר.  לא בכדי קיבל פארק יוסמיטי את התהילה שלו.  טיול בחוף המערבי בארצות הברית ממש לא יהיה שלם בלי כמה ימים בפארק הלאומי הנפלא הזה.

מפלי נבאדה פארק יוסמיטי

מפלי נבאדה, פארק יוסמיטי

מפלים בפארק יוסמיטי

אחד הדברים אשר מנחים את המארגנים של הפארקים הלאומיים בארצות הברית הוא נגישות.  הטבע הופך לנגיש.  לא נגיש לכל אחד. אבל, נגיש.  בפארק יוסמיטי יש כמה וכמה מפלים.  למרות שבקליפורניה יש בעית מים אמיתית, דומה מאד לזו אשר יש בישראל, בפארק יוסמיטי מים זורמים לכל אורך השנה. המים הללו נופלים מהצוקים המדהימים ונוצרים מפלים נהדרים ומרשימים. ביוסמיטי יש אפילו את "מפלי יוסמיטי" שהם בין עשרת המפלים הגבוהים בעולם.  את כל המפלים (כמעט) אפשר לראות מנקודות תצפית אשר ניתן להגיע אליהן ברכב או אחרי הליכה נוחה וקצרה.  לא תתקשו למצוא את הנקודות הללו בגלל שמכוניות של מטיילים רבים פשוט יעטרו כל חלקה פנויה. אבל בפארק יוסמיטי לא הסתפקו בכך.  ממש לא.  מי שרוצה יכול לטפל מעלה מעלה ולהגיע עד לראש המפלים ממש.  הטיפוס במעלה שבילים מסומנים היטב בדרגות קושי שונות.  וכשמגיעים לראש המפל אנשי הפארק לא טרחו לגדר או לחסום את הטבע.  ממש לא.  מלבד כמה גדרות אשר הושמו לבטיחות ולנוחות המטיילים הטבע פשוט פרוש לרגליכם.

מעל מפל בפארק יוסמיטי

מעל מפל בפארק יוסמיטי

צוקים בפארק יוסמיטי


הסמל של פארק יוסמיטי הוא צוק.  ולא סתם צוק.  זהו ה – Half dome (חצי כיפה).  כשמו כן הוא.  זוהי חצי כיפה של סלע ענק שמזדקרת מעל לעמק.  עוד צוק מאד מפורסם בפארק יוסמיטי הוא אל קפיטן.  זהו צוק עצום שמשום מה מושך אליו מטפסים אשר ישמחו לצלוח אותו בלא פחות מאשר… 3 ימים ולפעמים יותר.  בלילות הם נועצים מסמר לקיר וישנים כשהם תלויים בין שמיים וארץ.  ממש כך.  אם תתאמצו תוכלו לזהות אותם ובייחוד אם ברשותכם משקפת.  על Half dome דווקא כמעט כל אחד יכול לעלות.  אם אתם בכושר הליכה מצויין ואתם מגיעים בעונה הנכונה ואם התמזל מזלכם ומזג האויר שפיר, כמובן.  כשכל אילו מסתדרים אתם יכולים לצאת לדרך עם הזריחה כדי לטפל במשך כ 6 שעות ולזכות להגיע לצוק עצמו.  שם תצטרכו לעלות באמצעות כבלי מתכת עד לפסגה.  החלק הקשה הרבה פעמים דווקא בירידה, כי אז רואים את הגובה ואת השיפוע המפחיד.

עצי סוקויה ביוסמיטי

דווקא בחלק על הצוקים רצינו להזכיר שיש בפארק יוסמיטי את העצים המדהימים הללו

פארק יוסמיטי מתחת למים

מעטים באופן יחסי מכירים את אחיו של עמק יוסמיטי.  זהו עמק הץ' הצ'י.  בתחילת המאה ה 20, אחרי לא מעט מאבקים, החליטו להציף את העמק הזה כדי לייצר חשמל ומים זורמים לעיר סן פרנסיסקו.  למרות זעקות השבר של כל מי שהאמינו (ובצדק, כנראה) שנורא להרוס אוצר טבע שכזה, נבנה סכר (O'Shaugnessy dam) מעל לעמק וכיום הוא מוצף מים.  אבל איכשהו מעז יצא מתוק (או כמו שהאמריקאים אוהבים להגיד – תנו להם לימון והם יכינו לימונדה).  כיום העמק המוצף מהווה פינת חמד ייחודית מאד.  קודם כל העמק גבוה יותר מאשר עמק יוסמיטי.  לכן, הטמפרטורות בו נוחות יותר בחורף.  שנית, פחות אנשים מכירים את הפינה הזו של פארק יוסמיטי.  לכן, באופן יחסי ריק פה יותר.  ושלישית פשוט יפהפה ומרתק לראות איך נראה העמק הזה כשהוא מוצף מים.  שווה להגיע לפה אחרי ביקור בעמק יוסמיטי, למסלול טיול לפני שממשיכים לטיול בסן פרנסיסקו ובכביש 1.

הץ' הצ'י

עמק הץ' הצ'י

פארק יוסמיטי – סיכום ביניים

אין מי שמגיע לפארק יוסמיטי ולא רוצה לחזור. בגלל זה כתבנו "סיכום ביניים". יש עוד כל כך הרבה מה לעשות בפארק שלא כתבנו. אפשר לטפס על הרים אלפיניים, אפשר ללכת ברחבי כרי דשא פראיים, אפשר לרכוב על סוסים, אפשר ללמוד על ההיסטוריה של ארצות הברית ועוד ועוד ועוד. פארק יוסמיטי מאד מומלץ למבקרים בארצות הברית בכלל ובחוף המערבי בפרט.

הגב לכתבה