ניו יורק על פי סיינפלד

מי היה מאמין שכבר עברו 20 שנים מאז שסיינפלד ושותפיו נכנסו לחיים שלנו?!

על אף הזמן הרב ועל אף שידורים חוזרים מרובים בכמה וכמה ערוצים, הסדרה עדיין  מככבת בראש טבלת הרייטינג היומי וחשוב מכך, באוצר המילים וההומור של רבים.

לאחרונה הרביעייה חזרה למסך שלנו בתכנית "תרגיע" של לארי דיוויד.  לכבוד המאורע המשמח, חשבנו לצאת לסיור במנהטן בעקבות מיטב הסיפורים, האתרים והדמויות הצבעוניות של התכנית.

"סיינפלד" אמנם צולמה באולפנים בלוס-אנג'לס, אך התבססה על אתרים, מאורעות ודמויות מניו-יורק, כך שבמידה רבה, סיור זה יהיה הסיור האמיתי מאחורי הקלעים.  מצורפת מפה של העיר אשר תעזור לכם להתמצא במקומות שעליהם תקראו בהמשך הכתבה (הזיזו את המפה כדי לגלות עוד אתרים):


צפו בניו יורק על פי סיינפלד במפה גדולה

הדיינר של סיינפלד בניו יורק

הדיינר של סיינפלד בניו יורק

המקום המתאים ביותר להתחיל את הסיור יהיה הדיינר המוכר בו נפגשת הרביעייה, אשר חזיתו כיכבה בתכנית מאות פעמים. המקום המוכר בתכנית כ"מסעדה של מונק" הוא בעצם "המסעדה של טום"- Tom’s Restaurant.

הצופים הקבועים עלולים להתאכזב מכך שפנים המסעדה לא תואם למראה אליו הורגלו בתכנית, אך יוכלו להתנחם באוכל פשוט וטוב, בתמונות החתומות של הכוכבים המקשטות את כל הקירות ובשיחה טובה על כלום…

הדיינר, נמצא באפר ווסט סייד, ברחוב 112 מערב, פינת ברודווי.

כתובת: 2880 Broadway

התחתית הקרובה ביותר: Cathedral Parkway – 110th St StationAddress:, על קו 1.

אם כבר פיתחתם תיאבון, הרי שלא תוכלו לוותר על היעד הבא, בו נמצא המרק שהפך לאגדה, בעיקר הודות לבעל המקום שזכה לכינוי המפוקפק- "Soup Nazi" (הנאצי של המרק).

עד הימים בהם שודר הפרק, החזיק אל יגנה עסק קטן בו מכר מרק מצוין. מקום זה נקראSoup Kitchen International והיה ממוקם בכתובת 259 W 55th St (סמוך לשדרה ה-8).

מאז נודע ברחבי העולם כ"סופ נאצי", הפך המקום הקטן לרשת ארצית בשם "The Original Soup Man". הסניף המקורי נסגר, אך במנהטן ישנם שניים אחרים במקומו, אחד מהם ממש בסמוך לספרייה העירונית, ברחוב 42 פינת השדרה החמישית.  הסניפים מציעים קערות מרק לשבת או לקחת אתכם.  צרפנו דווקא תמונה שהורכבה מתמונות מהחנות בווילאז':

חזית חנות איש המרק בווילאז' בניו יורק

חזית חנות איש המרק בווילאז' בניו יורק

הקפידו לקרוא באתר את החוקים היטב לפני שתגיעו, אחרת אין מרק בשבילכם!

היעד הבא על הדרך דרומה יהיה הכתובת אשר שימשה כדירתו של ג'רי– 129 W. 81st Street. מהר מאוד תגלו שחזית הבניין אינה דומה כלל לזו הנראית בסדרה, אך זו הייתה כתובתו האמיתית של ג'רי סיינפלד בימים בהם התגורר בעיר והופיע במועדוני סטנד-אפ, לפני שהפך לכוכב קומי ענק.  אולי תרצו להגיע לפה דווקא בכרכרה משוכה על ידי סוס.  תקוו רק שהמוביל של הסוס האכיל אותו במזון טוב יותר מאשר קרימר האכיל את הסוס שלו, כי אחרת תסבלו מריח נוראי…

כרכרה וסוס בניו יורק

כרכרה וסוס בניו יורק

שותפו ליצירה של ג'רי, לארי דיוויד, התגורר באותם ימים במרכז העיר, ברחוב 43, פינת השדרה ה-10. שכנו של לארי דיוויד היה בחור מוזר למדי בשם קני קרמר.

השכן ההזוי כמעט מעולם לא הצליח להתמיד עם משרה בחייו. אז יצאה הסדרה, דמותו הפכה מוכרת עד מאוד, ידה ידה ידה… עכשיו הוא מדריך טיולים פופולארי ביותר שמציע לקהל הרחב סיור בניו יורק מאחורי הקלעים של הסדרה- Kenny Kramer Reality Tour.  במהלך 3 שעות מבדרות הוא ייקח אתכם לכמה מן האתרים שצוינו מעלה וגם לבניין המשרדים בו איליין עבדה ב"פנדנט- הוצאה לאור" ובו קרמר הוציא את ספר שולחן הקפה.

הסיור יוצא בכל יום שבת ויש להזמין מקום דרך האתר, לרוב שבועות מראש. עלות הסיור היא 37.5$ לאדם.

לפני סיום שוב נציע לכם לעבור דרך הסנטרל פארק ולשכור כרכרה רתומה לסוס.  אנחנו מקווים שהריח יהיה נעים יותר מזה שחוו הנוסעים של קריימר בפרק בו האכיל את הסוס של חברו במזון כלבים.  מה שבטוח שרכיבה כזו ברחבי הפארק רומנטית ומיוחדת ומתאימה כמעט לכל עונה.

וסיום סיומת…  המקום המתאים ביותר לסיים את הטיול יהיה במרכז רוקפלר, שם נמצא בניין רשת NBC, הרשת שהעלתה את התכנית ואף הרשת בה ניסו ג'רי וג'ורג' להעלות את הסיטקום שהמציאו. בקומת הקרקע של בניין הרשת תמצאו את חנות המזכרות- NBC Experience Store, בה נמכרות מזכרות מכל תכניות הרשת, בהן כמובן גם "סיינפלד". בין המזכרות תמצאו כמה חולצות המנציחות את מיטב הרגעים של הסדרה, אשר בוודאי יעלו חיוך על פניכם.

מרכז רוקפלר נמצא על רחוב 49, בין השדרה ה-5 ל-6. תחנת הרכבת התחתית הקרובה ביותר היא תחנת Rockefeller Center.

אם בכל זאת עוד לא שבעתם, תוכלו לבקר בעוד כמה "אתרי סיינפלד" הפזורים בעיר.

בין השאר, תוכלו לקפוץ לביקור באצטדיון הבייסבול של ה"ינקי'ס", שם עבד ג'ורג' או בבית החולים "רוזוולט" שם נתקל קרמר ב"איש החזיר". אם אתם בעיר באזור חודש מאי, תוכלו אף להצטרף ל"צעדת האיידס", אך אם לא, תמיד תוכלו להביט אל עבר סניפי הדואר הפזורים בעיר ולהיזכר בניומן.

בילוי הערב המתבקש יהיה באחד ממועדוני הסטנד-אפ של העיר הגדולה. אולי תגלו את ג'רי סיינפלד הבא…

תגובה אחת לכתבה “ניו יורק על פי סיינפלד”