טיול לשוויץ – מפלי טרומלבך

מפלי טרומלבך – מידע כללי למטייל

במרכז שוויץ, במרחק לא רב מאינטרלאקן (Interlaken) נמצאים מפלי טרומלבך (Trummelbach falls).  מפלי טרומלבך הם מפלים מרהיבים אשר לא היו ידועים לאנושות עד ממש לאחרונה (1877…  רק ב 1886 הפכו המפלים התחתונים לנגישים כאשר נחצבו המדרגות הראשונות בסלע).  מכאן גם שמם של המפלים – עיוות של המילים "מפלים אשר נשמעים כמו תופים" בשוויצרית.  סדרת המפלים המרהיבה ממוקמת למרגלות השילטהורן (Schilthorn), בסמוך ל- Lauterbrunnen . ייחודיותם של המפלים נובעת מצורתם הספירלית אשר הובילה ל"התחפרות" המפל בהר, ממנו הוא זורם בנקיקים.

מפלי טרומלבך, שוויץ

מפלי טרומלבך, שוויץ

מפלי טרומלבך – מתי לבקר?

זרימת המים במפלי טרומלבך משתנה לאורך השנה.  בחורף, מדצמבר ועד מרץ, המפלים אינם אלא זרזיף קלוש אשר זורם בין הסלעים.  לדעתנו זה לא מאד משנה, כי זו אינה עונת הטיולים לשוויץ עבור מרביתנו.  לעומת זאת, בין אפריל לבין ספטמבר, כשהשלגים והקרחון נמסים הזרימה במפלים מתגברת עד מאד וזהו הזמן המרשים ביותר לצפות במפלים.  באפריל ובאוקטובר, חודשים אשר בהם הלילות לעיתים קרים ביותר, הזרימה עשויה להיות חזקה או חלשה בתלות במידת הקפאון.  רוצים מספרים?  זרימה חלשה היא "רק" מספר ליטרים לשניה בעוד זרימה חזקה עשויה לעבור את ה 20,000 ליטרים בכל שניה ושניה.  אם כן, באופן הפוך לאקלים הישראלי, מרבית הזרימה בנחלים בשוויץ דווקא בקיץ ולא בחורף.  זוהי אותה הזרימה אשר בחודשי הקיץ מהווה את המקור לרעש האדיר שניתן לשמוע למרחוק.

שעות הפתיחה- 08:30-18:00. עלות הכניסה למבוגרים- 11 פרנקים (כ 10.5 דולרים).

מפלי טרומלבך – איך להגיע?

בכדי לצפות במפלים תיכנסו אל תוככי ההר באמצעות מעלית מיוחדת (פוניקולר אשר הוקם לראשונה ב 1913 וב 1983 הוחלפה כבר בגרסה השלישית אשר לה תקרה וקירות זכוכית).  המעלית מאפשרת לגשר על 140 מטרים של פער בין המפלים העליונים לתחתונים בתוך 60 שניות.  לאחר שעליתם תמשיכו לטייל באמצעות תעלות, גשרים, שבילי מעבר ומרפסות נוף מרהיבות ותוכלו לראות את עשרת המפלים אשר מקורם בקרח המכסה את פסגות שלושת ההרים הסובבים.  המשך המסלול הוא לאורך מדרגות חצובות, בהן תרדו חזרה למטה. אורכו של מסלול ההליכה בתוך ההר כ-600 מטרים ומתאים גם למשפחות.

יש יותר מדרך אחת להגיע למפלי טרומלבך. הדרך הפשוטה ביותר, לדעתנו, כוללת רכבת מתחנת Interlaken Ost. לאחר שתרדו בתחנת המפלים, עקבו אחר השילוט המפנה אל עבר שביל הולכי רגל אל עבר המפלים. לאחר הליכה של מספר דקות, תגיעו ליעד.

לאחר הביקור במפלים, חזרו לתחנת לאוטרברונן, ממנה תוכלו להשקיף גם על מפלי סטאובך אשר נמצאים במרחק של כ-200 מטרים.

חזרו למסלולי הליכה בשוויץ

2 תגובות לכתבה “טיול לשוויץ – מפלי טרומלבך”