מעבדות לחירות בניו אורלינס

ניו אורלינס הינה עיר מיוחדת מאד. העיר אשר התפתחה במיוחד כאשר נהר המיסיסיפי היה חשוב למסחר ידועה כיום למרבית המטיילים בשל הרובע הצרפתי רבוי האלכוהול, המסעדות ומוקדי הבילוי. אבל לניו אורלינס היה עבר אחר לגמרי. מסביב לעיר היו פזורים מטעי כותנה וקנה סוכר רבים אשר נוהלו על ידי מתיישבים לבנים. העובדים במטעים היו לרוב עבדים שחורים. טיול לניו אורלינס אינו שלם אם אינו כולל גם טיול לאחת מחוות העבדים (Plantations) אשר מסביב לעיר. הכתבה הבאה תציג מדוע כדאי לשלב טיול לחווה כאשר מטיילים בניו אורלינס.

חוות אוק-וואלי

חווה יפהפיה סמוך לניו אורלינס

מהן חוות העבדים אשר מסביב לניו אורלינס?

החקלאות של אזור ניו אורלינס היתה בעבר מושטטת על מעמד עבדים שחורים כמעט חסרי זכויות ומעמד שליטים לבנים אשר לרוב חיו בתנאים של עושר יחסי (או עושר מוחלט). באותם ימים העבודה היתה כמובן ידנית ללא מכונות כלל או כמעט בכלל. בזמן שהשליטים היו חיים באחוזות פאר כמו זו אשר בתמונה העליונה, העבדים היו חיים בבקתות אשר שירתו כמה משפחות.  בתמונה הבאה ניתן לראות כמה בקתות עבדים אשר שומרו. בתוך הבקתות ניתן להתרשם מתנאי המחייה ומהאופן שבו חיו עבדים באותה תקופה:

בתי עבדים בחוות סמוך לניו אורלינס

בתי עבדים בחוות סמוך לניו אורלינס

כיום, מרבית החוות הללו אינן פעילות. חלקן מאפשרות ביקור של תיירים ואילו אחרות משמשות פשוט חוות חקלאיות רגילות לחלוטין. בזמן הנסיעה אל החוות ניתן להתרשם מהסביבה החקלאית ומהגידולים האופיניים לאזור ובעיקר כותנה וקנה סוכר.


איך מגיעים לחוות עבדים מניו אורלינס?

מסביב לניו אורלינס יש כמה וכמה חוות אשר מאפשרות הצצה מודרנית לאופן שבו חיו ועבדו עבדים לפני מאתיים שנה. קימות שתי אפשרויות להגיע מניו אורלינס לאחת מהחוות אשר מאפשרות ביקור. הראשונה, הינה באמצעות רכב שכור והשניה באמצעות סיור:

  • הגעה לחוות עבדים מניו אורלינס ברכב שכור – האפשרות הזו מאפשרת גמישות ועצירות בדרך. רכב שכור עשוי להתאים במיוחד לטיול עם המשפחה, ובמיוחד כאשר מעורבים ילדים קטנים. החיסרון בשכירת רכב היא שהביקור עצמו לרוב אינו צורך יותר מאשר כמה שעות. לכן, אלא אם כן מעוניינים לראות דברים נוספים מחוץ לעיר כגון שייט על נהר המיסיסיפי או סירת ביצות, שכירות רכב עשויה להתברר כהוצאה מעט מיותרת.
  • הגעה לחוות עבדים מניו אורלינס עם טיול מאורגן – אנחנו לרוב איננו אוהדים גדולים של טיולים מאורגנים. כל המטרה של האתר שלנו לאפשר למטיילים ישראלים להסתובב בעולם ללא צורך בליווי של מדריך. אבל דווקא טיול לחווה עשוי להתאים לטיול מאורגן. היות שהנסיעה איננה ארוכה והיות שבחווה כדאי לקחת מדריך גם כך, היינו מציעים לשקול טיול מאורגן. מבחינת עלות, ובייחוד לזוג, ההוצאה לא תהיה גבוהה בהרבה משכירת רכב.

מה עושים בחוות עבדים סמוך לניו אורלינס?

כדאי לבקר בחוות עבדים למספר שעות. הסיור לרוב יכלול חלק מודרך אשר יבוצע על ידי צוות החווה וחלק אשר יתבצע עצמאית. מומלץ במיוחד לבקר בבתי העבדים ובבית השליטים. בחלק מהחוות ניתן להינות ממשקה קר אשר אופייני לדרום ולהתרגע בנוף הכפרי. חלק מהחוות מציעות גם פעילויות לילדים. בתמונה הבאה אפשר לראות חדר מפואר באחת החוות עם מדריכה אשר לבושה בבגדים אופיניים לתקופה.

החיים בחוות עבדים

החיים בחוות עבדים

לסיכום, סיור בחוות עבדים צריך לדעתנו להיות חלק מביקור בניו אורלינס, בין אם מדובר בטיול עם המשפחה או טיול של זוג. קשה להבין את התרבות של העיר המיוחדת הזו ללא הבנה של ההיסטוריה שלה אשר היתה כמובן שזורה בהיסטוריה של ארצות הברית כולה.

הגב לכתבה