מסלולי הריין

מסלול הריין עובר לצד הגדה המזרחית של נהר הריין.  מסלול הריין נמתח לאורך 320 קילומטרים של שבילים החושפים את היערות ואת גידולי הגפנים אשר לאורך מאות שנים עיצבו את נופיו ואופיו של מחוז הריין בגרמניה. מסלול הריין עובר דרך ערוצים וטירות, ארמונות ויקבים אשר הפכו שביל זה לאתר מורשת עולמית, עליו הכריזו אונסקו ב-2002.

הליכה לאורך הריין

על אף ההיסטוריה הארוכה של שבילי הריין, הוא נחנך רק בספטמבר 2005 כמסלול הליכה מסודר.  מטיילים בגרמניה אשר מעוניינים לחצות את השביל לאורכו, עושים זאת בטרק של כשבועיים.  למי מכם שרוצה לטייל באזור ברצינות, אנו ממליצים על מדריך למטייל בשביל הריין אשר מפרט בדומה לספרי "שביל ישראל" את המקטעים השונים.

מסלול הריין הארוך מחולק ל-23 תתי מסלולים ובזכות הנגישות הגבוהה לחלקים השונים בו (שיט, רכבת, אוטובוסים), אפשר לטייל רק במקטע מסויים או לבחור לעשות את כולו.

ישנה הסכמה כוללת לגבי המסלול המוצלח ביותר. זהו מסלול מספר 7.  המסלול מתחיל בקאוב (Kaub) אשר נמצאת במרחק של כשעה וחצי נסיעה ברכבת מבון.

מקטע מספר 7 של מסלול הריין ארוך יחסית (כ-10 ק"מ) ומעייף ובכל זאת נחשב לשיא השביל כולו. המסלול מלווה את הריין בגבהים ונשאר צמוד לתוואי הנחל כשברקע מתגלים נופים דרמטיים. אחד מנופים אלו הוא סלע לורליי (Loreley rock) שסמוך ל-St.Goarshausen.  סלע לורליי הוא צוק מרשים אשר מספק תצפית מרהיבה על הריין. זוהי אולי הנקודה הרומנטית ביותר לאורך הריין.

אם כן, מקטע 7 של מסלול הריין מתחיל בקאוב (Kaub), ממנה אפשר לראות את הטירה המזדקרת מאי קטן במרכז הנהר.  טירה זו נקראת טירת פלזגרפנשטיין (Burg Pfalzgrafenstein) והיא נבנתה במאה ה-14 על ידי לודוויג שהיה מלך בוואריה ובנה בדרום גרמניה מספר טירות בהן התבטא שגעונו (הנוישווינשטיין המוכרת מבינהן).  מקאוב תתחיל עליה ארוכה אשר תתיישר מעל לריין, באזור Dörscheid, משם נשקף הנוף היפה של העיירה אוברווסל (Oberwesel) וטירת שונבורג (Schönburg) הסמוכה לה אשר נבנתה במחצית השניה של המאה ה-12.

צוק לורליי היווה כר נרחב לאגדות, שירים, מחזות, ציורים ופסלים שהמכנה המשותף הינו נערה יפה בשם לורליי. אחת האגדות מספרת על צעירה יפיפייה שכל רואיה התאהבו בה, כה רבים נהו אחריה עד שיצא לה שם של מכשפה. הבישוף אך שמע על היותה מכשפה ומיהר והזמין אותה אל בית דין הכנסייה. הוא לא ציפה לכך, אך הוא עצמו התאהב בה ובמקום לדון אותה לשרפה, הוא שלח אותה למנזר. לורליי השתוקקה למות, מפני שהבחור היחיד שאהבה לא שב מדרכו, ובדרך אל המנזר טיפסה על הצוק והשליכה את עצמה לנהר הריין. ממעמקי הנהר היא משמיעה את קולה והמלחים שומעים את קול הבכי ונתקלים בסלע וטובעים.

נהר הריין שימש בימי הביניים כנתיב מסחר חשוב ולאורכו קמו ערים ונסיכויות שהתפרנסו ממיסי המעבר וממכס על הסחורות וכן מגידולי היין. שתי מצודות משקיפות על פיתול הנהר לא הרחק מצוק לורליי, מצודת החתול ומצודת העכבר.  לא רחוק, נמצא מרכז מבקרים אינטראקטיבי ואינפורמטיבי המזמין ללמוד עוד על המקום. אחרי שחולפים על פני מצודת Katz (החתול), אשר מעל לעיירה סנט גוארשאוזן, ישנו טיפוס אחרון לגבעת פטרסברג אשר שווה את המאמץ בגלל שהוא מספק שיא אחרון ותצפית על 3 טירות.

העיירה סנט גוארשאוזן נקראת על שם הקדוש גואר, נזיר שחי פה בתקופת תחילת הנצרות בגרמניה.  הוא הואשם על ידי הבישוף המקומי במעשי כשפים, לאחר שהנזיר האשים את הבישוף בחיי מותרות.  בסופו של דבר הודח הבישוף.  לזכר הנזיר הקים הקיסר קארל הגדול כנסיה במקום, בו היה המנזר הקטן. במשך דורות היתה סנט גוארשאוזן כפר דייגים זעיר.  הדייגים התפרנסו מדגי סלמון, שהיו כה רבים, עד שנאמר שהמשרתים אולצו לאכול את הסלמון כמעט בכל יום. לאחרונה, אגב, יש פיקוח על הדיג בנהר.

תגובה אחת לכתבה “מסלולי הריין”

הגב לכתבה