טיול לשוויץ – מסלולי הליכה קצרים וטבע בשוויץ

לחצו על הדגל למסלולים במדינות השונות

מסלולי הליכה באיטליה

מסלולי הליכה בשוויץ

מסלולי הליכה בצרפת

מסלולי הליכה קצרים בספרד

מסלולי הליכה קצרים באוסטריה

מסלולי הליכה קצרים בגרמניה

מסלולי הליכה קצרים בלוקסמבורג

מסלולים באיטליה

מסלולים בשוויץ

מסלולים בצרפת

מסלולים בספרד

מסלולים באוסטריה

מסלולים בגרמניה

מסלולים בלוקסמבורג

השוויצרים זכו בארץ אגדות חלומית. כיאה לארץ כזו ניתן למצוא בה מגוון של הליכות טבע קצרות לצד טרקים אתגריים וטיפוסים אלפיניים מהיפים והמפורסמים באירופה.

אלפים שוויצרים

אגם קטן חסר שם באלפים השוויצרים

במשך שנים רכס האלפים הפחיד את בני האדם והנוף האלפיני נחשב למסוכן ולכזה אשר מסתיר רוחות רפאים ושדים. רק באמצע המאה ה – 19 רופא ואיש טבע בשם אלברכט פון האלר (Albrecht von Haller) קלט את היופי של ההרים הללו ואת האתגרים הכרוכים בטיפוס עליהם. בעצם רק מאז החלה התיירות האלפינית לתפוס תאוצה. בשיריהם של משוררים רומנטים וחשובים כמו גיטה (Gothe) ושילר (Schiller) ההרים הוצגו במלוא הודם. מאותו הזמן האוכלוסייה העירונית, העשירה, החלה להימשך לטיולים לאזורים הללו. סייעה לכך כגם המהפכה התעשייתית אשר הביאה כבישים ורכבות לכל מקום. בכך הפכה התיירות באלפים השוויצרים לפופולארית ונגישה עד היום.

קניון אארה

קניון ארה – (בגרמנית Aareschlucht) – סמוך לעיר בריינז (Brienz), לא רחוק מאינטרלקן, ברן (Bern) ולוצרן (Lucern) מצוי עמק הנהר ארה. העמק הזה משתרע על פני כ – 1400 מטרים. הקניון עצמו מגיע עד לעומק של 180 מטרים (!) והוא תחום באבן שחורה ומרשימה. ההליכה בקניון נוחה מאד וקלה ואורכת כ 40 דקות. היא כוללת גשרי עץ, מנהרות וכמה שבילים. הדרך חזרה מסביב תארך כשעה. חלקים מהקניון נגישים אפילו לבעלי מוגבלויות.

קניון ארה

הכניסה לקניון דרך הכביש סמוך לאינרטקירצ'ן (Inertkirchen). כיאה לשוויצרים אפשר להגיע לשתי הכניסות ברכבת (Bahn) ב – Meiringen-Innertkirchen … קראו עוד על קניון ארה.

מפלי טרומלבך

מפלי טרומלבך (Trummelbach falls) נמצאים במרכז שוויץ, לא רחוק מהעיירה אינטרלקן (Interlaken), בעמק לאוטרברונן (Lauterbrunnen) העמק עם 72 המפלים – המסלול הזה יקח אתכם מהמכונית או אפילו מהרכבת (השוויצרים מסודרים, כבר אמרנו?) אל עבר המפלים הספיראליים ומאחוריהם בעזרת שבילים, מנהרות, מעליות ופלטפורמות. פה, תוכלו לעמוד נפעמים אל מול מי הפשרת השלגים הבהירים החותכים את דרכם מטה בינות לסלעים הכהים.  המשיכו לקרוא.


מפלי הריין – שפהאוזן

מפלי הרייןשפהאוזן – מפלי הריין הם המפלים הגדולים ביותר באירופה.  אפשר לשלב טיול למפלי הריין בטיול לשוויץ או בטיול לאוסטריה וליער השחור.  אחרי שתחנו בחד החניונים המקיפים את המפלים, המשיכו עם השביל המשקיף למפלי הריין עד שתגיעו למסעדה וחנות מזכרות, שם יש מרפסת שצופה אל מפלי הריין.

מפלי הריין הם המפלים הגדולים ביותר באירופה והם מרשימים ביותר, לא רק בזכות עוצמתם, אלא גם בזכות הנוף היפיפה סביבם. עם זרימה ממוצעת של 700 ממ"ק בשנייה ורוחב של 150 מטרים, הם נופלים מגובה 23 מטר.  כדאי לעלות לסירה השטה בזרם הגועש עד לצוק היפיפה שבמרכז המפלים. הסירה שבדרך הלוך שטה כנגד הזרם, נראית כאילו לא תצליח להתחבר למזח, אבל אל דאגה, היא תצליח.  עלות השייט בזמן כתיבת שורות אילו היא 6.5 פרנק לאדם.  טיפוס קצר במדרגות עד לראש הצוק מאפשר תצפית מרהיבה ורטובה…  מסלול רגלי יפה מקיף את המפלים, מאפשר תצפית מכיוונים שונים וחוזר דרך הגשר מעל נהר הריין. זהו מסלול קל של כחצי שעה.

טיטליס

טיטליס – הטיטליס הוא אותו הר קרח שוויצרי מפורסם.  לטיטליס נהוג להכנס מהעיירה אנגלברג (Engelberg).  מתחנת הרכבת הולכים כ – 7 דקות עד למורדות הטיטליס.

הר הטיטליס

שימו לב:  הכנסה לטיטליס בתשלום.  לאחר הכניסה עולים על גונדולות המעבירות את המבקרים לתחנת Trubsee, שם נמצא אגם יפה, שניתן לטייל מסביבו.  משם ממשיכים ברכבל לפסגת הטיטליס. בקומה הראשונה של הפסגה נמצאת מערת קרח שבה יש מופע של צלילים וצבעים, על גבי הקרח.  המשיכו דרך תעלה בהר שמובילה לחלון הדרום מערבי, שם יש לוח עץ עליו נוהגים התיירים לכתוב את שמם ולהשאיר את חותמם. עלו לקומה העליונה וצאו החוצה אל פסגת הטיטליס המושלגת.  תצפית פנורמית מרהיבה מצפה למי שיגיע לפסגת טיטליס (3,020 מ'), לצד פארק גלישה חביב ביותר, מערת קרח ומסלולי טיול נפלאים.  כשתגיעו למעלה יפרשו לרגליכם הפסגות המושלגות (גם בקיץ) של האלפים הברניים לצד המישור של שוויץ זרוע האגמים, הערים והכפרים.  כמעט כמו להיות במטוס.  על הפסגה יש מערת קרח (Gletschergrotte) שאורכה 150 מ', והיא נמצאת 20 מ' מתחת לפני הקרחון. המערה מוארת באורות מיוחדים והכניסה אליה ללא תשלום נוסף.

יונגפראו

אל רכס היונגפראו מגיעים בדרך כלל מהכפר גרינדלוולד.  זהו כפר אלפיני מקסים המתאים מאוד לתדמית הרומנטית של שוויץ.  הכפר משתרע על שטח נרחב של כרי מרעה, ומוקף בהרים גבוהים מרהיבים.  מעל גרינדלוולד ניצבים ענקי היונגפראו: אייגר (Eiger) המתנשא לגובה 3,970 מטר; מאטנברג (Mattenberg), בגובה 3104 מטר; ו-ווטרהורן (Wetterhorn), בגובה 3,701 מטר. גרינדלוולד משמשת כשער מושלם למסע הרכבת ליונגפראו – מהתחנה הקטנה שבעיר, הרכבת יוצאת אל קליינה-שיידג (Kleine Scheidegg) היפה והלאה אל היונגפראו.  גרינדלוולד היא גם מקום מושלם למטפסי הרים ולאוהבי ההליכה הרגלית.

יונגפראו שוויץ

מסלול היונגפראו הוא מסע בסדרה של רכבות קטנות, הפועלות בסנכרון כדי לספק לכם את הטיול המושלם – היונגפראויוך (Jungfraujoch), עם תחנת הרכבת הגבוהה ביותר באירופה, 92 מטר מתחת לפסגת היונגפראו.  אמנם ניתן לחלק את הטיול למקטעים, או כטיול צדדי מאחת מנקודות היציאה, אבל רוב התיירים מעדיפים ליהנות מכל המסלול – לצאת להקפה השלמה מאינטרלאקן (יש גם תחנה בגרינדלוולד).


מסלול היונגפראו הוא אחת האטרקציות העיקריות של שוויץ. הוא עלול להישמע תחילה מעט מסובך, אבל בסופו של דבר הוא מאד פשוט ומסודר כמו שהשוויצרים יודעים לעשות.  ההקפה השלמה של המסלול מתחילה בתחנת הרכבת אינטרלאקן מזרח (Interlaken Ost) ובסופו של דבר לאחר כמה החלפות של רכבות מגיעים אל קליינה-שיידג ומשם אל בסיס היונגפראו.  הקטע האחרון בנסיעה הוא זה ששווה את כל הנסיעה – מדובר ב 55 דקות מדהימות, בהן הרכבת מטפסת במעלה ההר התלול ונעלמת לתוך מנהרה באורך 6.5 ק"מ – ומופיעה שוב ב- Jungfraubahn, תחנת הרכבת הגבוהה ביותר באירופה.

בתחנת הרכבת יונגפראובאן ניתן עוד לקחת מעלית לנקודה הגבוהה ביותר בהר – נקודת תצפית שממנה, ביום בהיר, ניתן לראות כמעט את כל שוויץ.  במקום לא רק נוף אלא גם אטרקציות שונות ואפשרויות הליכה (טיפ למטיילים בשוויץ – גם בחורף:  משקפי שמש!).  שימו לב שהיונגפראויוך הוא מסלול מאוד יקר, אבל זו הרפתקה של פעם בחיים, במיוחד כשמזג האוויר משתף פעולה והשמיים הכחולים צובעים את הרקע לפסגות המלכותיות.

קליינה – שיידג (Kleine Scheidegg) יושבת בגובה של 2,060 מ' ומוקפת נוף נשגב; אחד הנופים היפים ביותר באלפים השוויצרים. לא נעים להגיד, אבל קליינה שיידג עצמה לא כל כך מעניינת. אם היום בהיר, כיף לשבת על מרפסת פתוחה עם בירה ונקניק bratwurst מקומי, ולשקוע בפאר של ההרים ובמראה הרכבת הנעלמת אל תוך הקרחון.

השער לשמש

השער לשמש (Portes du Soleil) – הינו איזור בן כמה מאות קילומטרים רבועים של טבע פראי שהשוויצרים והצרפתים עשו מסודר עבור המטייל חובב פעילויות החוץ. בחורף אפשר למצוא פה את אחד מאזורי הסקי היפים והמגוונים בכל העולם עם מספיק מסלולים כדי לאפשר גלישה שונה בכל יום במשך שבוע שלם. בקיץ, לעומת זאת כל השטח פתוח לטיולים רגליים ולרכיבות שטח משובחות. לאתר.