טבע בארה"ב – פארקים, מסלולי הליכה ועוד

מסלולי הליכה בארצות הברית – מבוא

בזמן טיול לארצות הברית בפעם הראשונה קשה לפעמים לתפוס כמה שהיא גדולה. ארצות הברית ענקית ויש בה הכל.  בארצות הברית אפשר ללכת לאיבוד למשך שבועות בטבע בלי לחזור על אותו המקום פעמיים. דווקא בגלל זה קשה לפעמים למטייל למצוא מסלול קצר, סטייה קלה מהדרך, לאיזו פינת חמד נעימה ומומלצת. בדיוק בשביל זה נועדו העמודים הבאים אשר מפרטים מסלולי הליכה קצרים בארצות הברית ומעט לגבי הפארקים המרכזיים של ארצות הברית.

בורות שחייה בארצות הברית

הטבע האמריקני מלא בפינות חמד. אחת ההפתעות הנעימות ביותר, בעיקר למטייל הישראלי, היא כמות המים שכאילו בלתי נגמרת, בארצות הברית. רבים ממקורות המים הללו נקיים ומאפשרים שחייה בטוחה, לכם ולמשפחתכם. באתר "בורות מים בארצות הברית" ניתן למצוא את מירב הנקודות הללו ופירוט על דרכי הגישה והמאפיינים של כל נקודה ונקודה.

פארקים בארצות הברית

ארצות הברית עשירה בפארקים לאומיים.  הטבע בארה"ב מאורגן ל 392 שטחים שמשתרעים על פני כמעט 34,000,000 דונם!  רבים משטחיה המדהימים של המדינה הענקית והיפהפיה הזו מוסדרים כפארקים לאומיים וכשמורות ומבקרים בהן למעלה מ 285,000,000 איש בשנה (!)  המפורסמים בפארקים הם הגרנד קניון, פארק ילוסטון ופארק יוסמיטי, מן הסתם.  אך לארצות הברית עוד פארקים לאומיים רבים להציע.

גייזר בילוסטון

מקור התמונה http://www.pdphoto.org ברשות

הגרנד קניון

אולי המפורסם שבכל הפארקים בארה"ב הוא הגרנד קניון – הקניון הגדול (Grand canyon national park).  הגרנד קניון הוא ואדי עמוק ותלול אשר נחצב בתוך אדמת אריזונה על ידי נהר הקולורדו.  אורכו של הגרנד קניון כ 446 ק"מ ורוחבו נע בין 6.4 לבין 29 ק"מ.  ניתן להגיע לגרנד קניון ברכב, ברכבת או בטיסה, כולל בטיסת מסוק מלאס וגאס.

גרנד קניון

התמונה מ http://pdphoto.org ברשות

בין כל שמורות הטבע בארצות הברית, ביקור בגרנד קניון הוא חוויה שאין שנייה לה בעולם: מבט פתוח לעבר ההיסטוריה הגאולוגית של כדור הארץ לאורך כ 2 ביליון (2,000,000,000) שנים.  אפילו בלי לטייל בשמורה כלל, אפשר פשוט להנות מההוד והעצמה שנגלים לעין כשעומדים על שפת המצוק ומביטים סביב. אם מביטים למטה, ניתן לראות את כתם המים של נהר הקולורדו הזורם כ- 1,600 מטרים מתחת לנקודת התצפית.

הגדה הדרומית של הגרנד קניון היא המתויירת יותר ובהתאם, ניתן למצוא לאורכה תחנת רכבת ושדה תעופה… בטיול לאורך הגדה, תוכלו לנסוע בין הנופים המרשימים ואף לעצור במספר נקודות תצפית. מומלץ יהיה גם לעזוב מעט את הרכב בצד וצאת למסלול רגלי.  המסלולים בדרגות קושי שונות – ממסלולים עד לתחתית הקניון וחזרה למיטיבי לכת ועד מסלולים קלים יותר לכל המשפחה.  מלבד המסלולים גם אטרקציות אחרות כגון ראפטינג על נהר הקולורדו.

נקודת עניין נוספת בביקור בגרנד קניון א היא ה- Skywalk הקרוי גם "גשר השמיים".  זהו גשר זכוכית המרחף 1,300 מטר מעל נהר קולורדו, בקצה המערבי של הגרנד קניון, במצפה הנשר (Eagle Point).  הגשר החל להיבנות במרץ 2004, והבניה הסתיימה בסוף 2006. במבחן השרידות שנערך במאי 2005, עבר הגשר את הדרישות ההנדסיות ב-400%, כך שהוא יכול לשאת משקל של 71 מטוסי בואינג 747 מלאים, שהם מעל 35 אלף טונות. הגשר עמיד לרוח של 160 קמ"ש, משמונה כיוונים בבת אחד, וגם בפני רעידת אדמה בעוצמה 8.0 בסולם ריכטר. המבנה מכיל יותר מ-500 טונות של פלדה.

פארק יוסמיטי

פארק יוסמיטי הוא אחד המפורסמים בפארקים שבקליפורניה ואחד הפארקים המומלצים בכלל בביקור בארצות הברית.  ביקור בפארק יוסמיטי עשוי להיות חלק מטיול לחוף המערבי או לעמוד בפני עצמו.  השמורה היפה מכילה שלל אטרקציות ופעילויות. בין הפעילויות המוצעות: הליכה, טיפוס, רכיבה על אופניים, רכיבה על סוסים, דייג, צפייה בציפורים ועוד.  יש אפילו סיור מודרך באוטובוס תיירים אשר עובר בכל רחבי הפארק.

 

אל קפיטן

אל קפיטן - גוש הבזלת הגדול בעולם. צילום: אלכס גרינברג

כדאי להתחיל את הטיול בפארק יוסמיטי במרכז המבקרים אשר נמצא בלב ליבו של הפארק, בעמק יוסמיטי, שבו מרוכזים כמה מהאתרים המפורסמים ביותר בפארק, כמו "אל קפיטן".  סביב העמק, שנוצר על ידי נהר מרסד (Merced) וקרחונים, ניצבים קירות גרניט שהקרחונים שייפו והחליקו, וביניהם ערוצים שהיו בעבר יובלי הנחל. כיוון שהנהר העמיק את ערוצו בקצב מהיר יותר מזה של היובלים, ערוציהם נותרו "תלויים" למעלה, כשמפלי מים יורדים מהם בעוצמה.  "אל קפיטן" מתנשא לגובה של 1370 מטרים מעל לעמק ונחשב לגוש הגרניט הגדול בעולם, על אף שהוא לא הגבוה ביותר. חברו הגבוה ממנו נמצא גם כן בפארק זה ומתנשא לגובה של 1600 מטרים- הוא נקרא "חצי כיפה" (Half Dome).  העמק רצוף, כמובן, גם בשבילי הליכה, חלקם קצרים ומתאימים עבור אלו המגיעים לביקור קצר ואילו אחרים ארוכים הרבה יותר.

אל קפיטן יוסמיטי

אתר "חובה" נוסף בפארק הם "תצפית המנהרה" (Tunnel View) אשר מהווה נקודת תצפית יפהפייה על "אל קפיטן", "חצי כיפה" ומפל "הינומת הכלה". במקום יש שלטים והסברים על הנוף, הטבע וההיסטוריה של יוסמיטי. תצפית זו נמצאת על כביש 41 היוצא מהפארק דרומה, מיד אחרי היציאה מהמנהרה.

 

חצי כיפה, ילוסטון

"חצי כיפה", אחד מסמלי יוסמיטי, בשקיעה. צילום: אלכס גרינברג

אתר חובה אחר הנמצא בסמוך הוא חורשת מאריפוסה (Mariposa Grove), בה אפשר לראות כ-500 עצים מרשימים של סקויית ההרים. החורשה היא שריד ליער הסקויה הענקי ש-80,000 דונם ממנו נכרתו ב-15 השנים שקדמו להכרזה על הפארק.

אתרי "חובה" נוספים עם נקודת הקרחון (Glacier point) ודרך טיוגה (Tioga Road) החוצה את הפארק ואת רכס סיירה נבדה ממערב למזרח.  הדרך היא למעשה קטע של כביש 120 אשר פתוח רק בקיץ. הדרך עובר לאורך כ-100 ק"מ, בין סלעי גרניט ענקיים ונופים מרהיבים.

שמורת סקויה ושמורת קינגס קניון

בדומה לפארק יוסמיטי, גם שמורות סקויה וקינגס קניון נמצאות בקליפורניה ועשויות להשתלב בטיול לאורך החוף המערבי או כיעד טיול העומד בפני עצמו.  ביקור בשמורת סקויה (Sequoia) ושמורת קינגס קניון (King's canyon) מוזכר בחפיפה אחת בשל קרבתן של השמורות זו לזו.  בעצם בדרום רכס הרי הסיירה נוואדה ממוקמות זו לצד זו שמורות הטבע "סקויה" ו"קינגס קניון". בלב שמורת הקינגס קניון עובר הקניון העמוק ביותר בארצות הברית (אפילו יותר מהגרנד קניון) ובו זורם נהר הקינגס.  בשמורת סקויה צומחים עצי הסקויה הענקיים אשר מגיעים לגיל מופלג של אלפי שנים. הערכות של מדענים קובעות כי מין זה קיים על פני כדור הארץ יותר מ-100 מיליון שנה, בהן שרד את נדידת היבשות, שריפות, רעידות אדמה וטמפרטורות קיצוניות.

פארק סוקויה

מקור התמונה http://www.pdphoto.org/ ברשות

אחד העצים המפורסמים בעולם נמצא בפארק סקויה – זהו "הגנרל שרמן"- זהו העץ המפורסם ביותר בשמורה ואף ידוע כעץ הגדול ביותר בעולם וכאורגניזם הגדול ביותר בעולם. העץ נקרא על שמו של גיבור לאומי ממלחמת האזרחים האמריקנית, הגנרל ויליאם שרמן. חוקר הטבע ג'יימס וולוורטון, אשר שירת תחת הגנרל, נתן לעץ את שמו.  גובהו של העץ כ-84 מטרים, היקף הגזע מעל ל-31 מטרים ומשקלו המוערך הוא כ-5593 טונות.

ליום הטיול בקינגס קניון מומלץ להצטייד בשכבות של בגדים כדי שאפשר יהיה להתאים את הביגוד לטמפרטורות המשתנות ככל שמעמיקים לתוך הקניון.  לאורך הקניון עצמו כמה וכמה נקודות תצפית מעניינות ומסלולים – בין אם ברגל ובין אם ברכב.  בחירת המסלול המתאים לכם תלויה בזמן העומד לרשותכם ובמה שתרצו לראות.  מומלץ שלא לפסוח לפחות על התצפית מה Canyon view ועל ה Roaring river falls.

פארק ילוסטון

פארק ילוסטון הוא אחד הפארקים הלאומיים היפים והמרתקים בארצות הברית.  סמוך לו נמצא פארק הגרנד טיטון היפהפה גם כן.  פארק ילוסטון היה שמורת הטבע הראשונה בעולם והוא משתרע על שטח של כמעט 9000 קמ"ר (לשם השוואה מדינת ישראל כוללת כ 21000 קמ"ר, כך שהפארק בגודל כמעט חצי ממדינת ישראל).  מרביתו של פארק ילוסטון במדינת וויומינג וחלקו הקטן במדינת מונטנה ואף באיידהו.  בקיץ הפארק חמים ונעים ומזמין מאד לביקור (טמפ' ממוצעת של 27 מעלות) אך בחורף מזג האויר בו מאד לא צפוי וקר (עם טמפרטורות שיורדות בממוצע ל -13 מעלות).  לכן באופן לא מפתיע, מרבית 3,000,000 המבקרים בילוסטון מגיעים בחודשים החמים.

ביזון בילוסטון

מקור התמונה http://www.pdphoto.org ברשות

הטבע בפארק ילוסטון עשיר ומגוון.  בילוסטון יוכלו למצוא אתכם (בין היתר) שני זנים של דובים, 322 ציפורים שונות וביזונים למכביר (שימו לב:  ביזונים הם חיה מסוכנת וחלקם יתקרבו עד למכונית שלכם…).  בילוסטון גם 26 שבטים אינדיאנים ("אמריקאים טבעיים") שונים.

למרות המשיכה הטבעית של רובינו לטבע חי או צומח, דווקא הגאולוגיה של ילוסטון היא זו אשר מפורסמת במיוחד.  בילוסטון כ 300 גייזרים, אשר המפורסם בינהם הוא ה Old faithful (בתרגום חופשי:  הגייזר שאינו מכזיב – זהו הגייזר אשר בתמונה למעלה).  המשמעות היא שלמעלה מחצי (!) מכלל התצורות ההידרו-תרמיות של העולם שוכנות בילוסטון.  עוד בילוסטון מעיינות גופריתיים, בורות מים בצבעים מדהימים, יער מאובן מהגדולים בעולם, עשרות מפלים, אגם ועוד.

בגלל המגוון האדיר ומגוון האפשרויות שיש בילוסטון, כדאי לתכנן את הטיול בפארק.  בינתיים צירפנו עבורכם קישור לחוברת המידע הכללית של הפארק.