מסלולי הליכה ליד ערים באירופה

הזמן אחרי החגים או לפני הקיץ הוא בדיוק הזמן להפסיק להגיד "אתחיל דיאטה מחר" ולהתחיל להגיד "אתחיל לדאוג לעצמי היום".  אבל, כידוע, התירוצים לא חסרים.  הרי בדיוק עכשיו מגיעה סוף כל סוף חופשה בחו"ל שכל כך ציפינו לה…  מה עושים?  ובכן, יש לנו הפתרון עבורכם.  נכון שבטיול לעיר באירופה הולכים הרבה, אבל עדיין אנחנו רוצים להציע לכם לשלב בטיול שלכם לחו"ל מסלולי הליכה בטבע.  מסלול טיול בטבע באירופה יחשוף אתכם למראות מיוחדים ובו בזמן ישרוף את הקלוריות המיותרות…  הליכה בטבע באירופה אפשרית גם בסמוך ליעדים מוכרים ואהובים כמו פראג, פריז, לונדון וברצלונה וללא צורך בכלי תחבורה מעבר לתחבורה הציבורית.

סימון שבילים באירופה

סימון שבילים באירופה

פראג וטירת המלך

פראג מהווה יעד נגיש וזול ולכן ישראלים רבים כבר ביקרו בה.  אבל לפראג ולסביבותיה יש הרבה להציע מעבר לטיול הרגיל, אם יודעים איפה לחפש…

 

טירת קארלשטיין ממוקמת בכפר יפיפה, קטן וקסום, כפר קארלשטיין, הממוקם באזור הררי ומיוער.  זוהי טירה גותית שנבנתה בשנים 1348–1357 ע"י הקיסר קארל הרביעי (Karl IV) ומהווה את הטירה הצ'כית החשובה ביותר ואחד הסמלים של המלכות הצ'כית. יש האומרים שזו הטירה היפה ביותר בצ`כיה.

 

כנראה שקארל ידע לבחור היטב את מיקום הטירה, שכן למרות גובהה היחסי (319 מטר) לא ניתן לראותה אלא עד שממש מתקרבים אליה כדי מטרים ספורים. הטירה נועדה לשמור ולהחזיק את תכשיטי הכתר ואוצרותיו, ועל כן דאג קארל הרביעי לביצורי אבן הולמים.  בחלקים מסוימים של המגדל הראשי עובי החומה מגיע ל-6 מטרים.

 

טירת קארלשטיין נמצאת במרחק של כ-28 ק"מ מפראג.  ההגעה למקום פשוטה ונעשית באמצעות רכבת היוצאת אחת לשעה מפראג, מתחנת הרכבת Hlavni Nadrazi. משך הנסיעה עד ליעד הוא כ-30 דקות.  עלות כרטיס הלוך-חזור היא 64 קרונות (כ 3.5 דולרים).  תחנת היעד נקראת Karlstejn והיא נמצאת במרחק של כ-2 ק"מ מהטירה עצמה. מכאן יש ללכת ברגל מפני שאין תחבורה ציבורית המחברת בין 2 הנקודות.  הליכה זו היא בעליה, לכן מומלץ להגיע עם נעליים נוחות להליכה.

 

הטירה פתוחה לקהל לאורך השבוע, מלבד בימי שני. שעות הפתיחה- 09:00-16:00.  שימו לב- בשעות 12:00-13:00 לא ניתן להיכנס בגלל הפסקת הצהריים.  עלות הכניסה למבוגר היא 250 קרונות (כ 13.5 דולרים).  הסיור בטירה מודרך בלבד.  יש כל מיני סוגים של סיורים וכדאי לברר מראש איזה מהם אפשרי בעונה שבה אתם מתכננים לטייל.  בכניסה לטירה מוזיאון שעווה, אשר מהווה סניף של המוזיאון אשר בפראג.

 

לאחר שיעורי ההיסטוריה, תוכלו להתפנות לטבע היפהפה המקיף את הטירה. תוכלו לצאת למסלול טיול מסומן היוצא ממש מן הכניסה לטירה. זהו מסלול המסומן בצבע אדום, הנקרא "אלון שבעת האחים" (Dub Sedmi brateri) ועל אף שהוא מוכר, ייתכן מאוד כי תהיו היחידים באותה העת ההולכים בשביליו.  אם תעמדו מול דלתות הטירה, תראו את תחילת המסלול מימינכם. מסלול זה נמתח על פני כ-5 ק"מ, אותם מומלץ לעבור בנינוחות.
עלו בשביל עד אשר תגיעו אל עץ האלון הגדול, אשר על שמו קרוי המסלול. עץ זה מהווה צומת בשמורת הטבע, כך שתראו במקום שלטים שונים המפנים למסלולים שונים, לכל אחד צבע משלו.  בתור התחלה אנו ממליצים להמשיך עם השביל האדום הממשיך שמאלה לכיוון באר המלך (Kralova studna), מהלך של כ-1.5 ק"מ. האגדה אומרת כי המלך קארל ה-4 בחר לגור כאן מדי פעם.  המשיכו עוד כ-500 מטרים עד אשר תגיעו לצומת שבילים נוסף- Kubrychtova bouda.  מפה תצאו לכיוון מפלי קארלשטיין ואף תחזרו בחזרה על אותה הדרך. בצומת זו ישנה נקודת מידע למטיילים של שמורת צ'סקי קראס הסמוכה.  המפלים (Budovicke vodopady) נמצאים במרחק גיחה קצרה- לאחר טיפוס בינוני של כ-200 מטרים.  המפלים מקסימים אך אינם זורמים תמיד.  האביב הוא הזמן הטוב ביותר לראותם, כאשר השלג מפשיר.  מעל למפלים ישנה מערה קטנה שניתן לעלות אליה לפני שפונים חזרה.

 

כעת תצטרכו להחליט.  אם לא תהיו מעוניינים לשלב בטיול מסלול הליכה נוסף מתוך שמורת צ'סקי קראס, המשיכו הפעם מן הצומת על השביל הצהוב אל עבר סרבסקו. רדו עם הסימון הצהוב אל עבר יובל קטן ונסתר. לאחר כ-1.5 ק"מ תגיעו אל כביש 116, אשר הוא הכביש המוביל אל הטירה את המגיעים ברכב. המשיכו עם הכביש שמאלה, בדרך אשר עדיין מסומנת בצהוב והמשיכו לרדת עד לנהר הברונקה (Berounka), עד אשר תגיעו לגשר חד סטרי (בכל פעם עוברים רכבים רק מכיוון אחד), ממנו תמצאו תצפית מקסימה על הגדות התלולות של הנהר. אם תהיו רעבים בתום המסלול, תוכלו למצוא בסמוך לגשר 2 מסעדות נעימות אשר משקיפות על הנהר.

 

בכדי לחזור, חצו את הגשר לעבר השני, שם תגיעו לתחנת הרכבת של סרבסקו, אשר נמצאת רק תחנה אחת מקרלשטיין.  מתחנת הרכבת של קרלשטיין, חזרו אל פראג.

2 תגובות לכתבה “מסלולי הליכה ליד ערים באירופה”