כמה מסוכן לטוס?

לאחרונה שמענו טענות ששנת 2014 היתה שנה רעה לטיסה. בשנה שבה מטוס מלזי נעלם מעל האוקיינוס ושבה מטוס מלזי (אחר) מופל מעל שמי אוקראינה ושבה היו כמה תאונות מחרידות עם עשרות נפגעים הגיע הזמן שגם אנחנו נשאל – באמת, כמה מסוכן לטוס?

טיסה

כמה מסוכן לטוס?

כמה מסוכן לטוס?

קודם כל, טיסה בעידן המודרני בטוחה מאד. כמות הטיסות בשנה אשר בהן יש נפגעים אינה עולה על 15 במרבית השנים וכמות הטיסות אשר בהן יש נפגעים יורדת באופן די מתמיד לאורך השנים. הסיכון לתמותה בטיסה בקו בינלאומי אינו עולה על 4 למיליון שעות טיסה (!).

שנית, צריך לדעת שמרבית התאונות האויריות מתרחשות במהלך ההמראה והנחיתה. למרות שמרבית הטיסה מתרחשת בשיוט בגובה רב, השלבים הקריטיים בהן מתרחשות למעלה מ 50% הם ההמראה (כ 30%) ובנחיתה (כ 25%). נתונים רבים לגבי רמת הסיכון בטיסה ניתן למצוא בקישור הזה.


טיסה מעל אזורי סכסוך

לאחרונה (2014) ובייחוד אחרי יירוט המטוס המלזי מעל אוקראינה, עלתה שאלת בטיחות הטיסה מעל לאזורי סכסוך. רשויות ומדינות שונות יצאו בהזהרות מסע והמליצו לנוסעים שלא לטוס מעל לאזורים מסויימים. אבל הרי הנוסע הממוצע אינו יכול לרוב לדעת מה נתיב הטיסה שחברת הטיסה תבחר. ושוב עולה השאלה, כמה מסוכן לטוס מעל לאזורי סכסוך?

התשובה לשאלה הזו דווקא די פשוטה. קודם כל, חברות טיסה גדולות לרוב לא יטוסו מעל לאזורי סכסוך. הדבר נכון בייחוד לחברות תעופה ישראליות כגון אל על, חברות אירופאיות וחברות אמריקאיות. חברות אפריקאיות וערביות עשויות לטוס מעל לאזורי סכסוך ואם יש בלבכם חשש בהקשר הזה, אולי כדאי שתבחרו שלא לטוס עם החברות הללו בזמן הקרוב. הבעיה המרכזית היא שאזורי סכנה הם נושא דינמי – אזורים שונים מתווספים ואזורים אחרים יורדים מהרשימה.

שנית, במטוסים שונים עשויות להיות מותקנות מערכות אשר נועדו להגן על הנוסעים מפני טילים. במטוס של נשיא ארצות הברית, למשל, מותקנת מערכת לניטרול טילים. מערכת כזו יכולה להיות מותקנת על כל מטוס נוסעים, בעלות של כ 1.5 מיליון דולר. חברת אל-על התקינה את המערכות הללו על צי המטוסים שלה.

לבסוף, גובה הטיסה. כפי שיודע כל מי שטס בין ארצות, גובה מקובל לטיסה הינו 30,000 רגל (משהו כמו 10 ק"מ). רבות ממערכות הטילים נגד מטוסים יכולות לפגוע במטוסים אשר טסים בגובה הזה. טיסה בגובה רב יותר מעל אזורי סכנה עשויה למנוע מגורמים עויינים את האפשרות לפגוע במטוסים.

לסיכום, כמה מסוכן לטוס? זה קצת תלוי בהגדרה שלכם לסכנה. העולם נהיה קטן הרבה יותר בזכות טיסות – מקומיות ובינלאומיות. טיסה במרבית חברות התעופה הגדולות בטוחה מאד והסיכוי שתפגשו בבעיה בטיחותית, אפילו אם אתם טסים מתמידים, דומה לסיכוי לזכיה בפרס בהגרלה גדולה. רק הפוך. ומה לגבי רמת הסכנה ב 2014? האם זוהי שנה מסוכנת לטסים בעולם? בקישור הבא תוכלו למצוא את הנתונים ולהחליט בעצמכם. טיסה נעימה.

הגב לכתבה