כיבוי טלפון בטיסה – האם זה הכרחי?

כולנו שמענו את ההכרזה של הדיילים לפני המראה: "עליכם לכבות את כל המכשירים האלקטרוניים אשר ברשותכם". הכוונה לטלפונים סלולאריים, מחשבים ניידים ואפילו קינדלים ושאר ספרים אלקטרוניים. רובינו ככולנו עשינו כפי שהצטוונו. הרי אף אחד מאיתנו לא רצה שההתרסקות הבאה תהיה על המצפון שלו, נכון? אבל האם זה הכרחי? האם טלפונים סלולרים ושאר מכשירים אכן מפריעים לטיסה?

טיסה לחו"ל

בואו ננסה לבחון את השאלה הזו. קודם כל, האם באמת כולם מכבים את המכשירים האלקטרוניים שלהם בזמן טיסה? לא ברור. אני בטוח שלא. אני גם בטוח שזה לא במזיד. אני בטוח שאנשים רבים פשוט שוכחים. חלקם נרדמים ברגע שהם מתיישבים. אצל אחרים הדעת פשוט מוסחת. ובכל זאת טיסות לא מתרסקות על ימין ועל שמאל. הנה, בשנה שעברה (2010) טסו כ 712 מליון אנשים בטיסות פנים בארצות הברית. לא יתכן שכולם כיבו את המכשירים שלהם, נכון? ובכל זאת, לא שמעתם על התרסקות מטוסי נוסעים…

הנה עוד דוגמא. טייסי מסוקים רבים לוקחים עמם את הטלפונים הסלולריים שלהם לטיסה. לא רק זה, במסוקים מסויימים מותקנים מטענים לטלפונים הללו. איך אפשר שיהיו מטענים במסוקים אם הטלפון מפריע לטיסה?

 


אבל זה לא סוף הסיפור. בכך שמאפשרים לנו להדליק חלק מהמכשירים מזרימים זרם גם דרך ה GPS וגם דרך האנטנה. זה פחות הגיוני מאשר לבקש שנעביר את המכשירים למצב טיסה. במצב טיסה חשמל לא מגיע לרכיבים הללו. ואם יש רכיבים שעשויים להפריע לטיסה, אילו שני הרכיבים הללו…

ומה עם גופי האכיפה? הרי לא תתארו לעצמכם שהם יסכנו טיסות, נכון? תחשבו על זה. אוסרים עלינו להכניס נוזלים לטיסה, גם אם נעמוד ליד איש הביטחון ונשתה חצי מהמים שבבקבוק הסגור של נביעות שקנינו במכולת חמש דקות קודם לכן. מכריחים אותנו לחלוץ נעליים בגלל שפעם היה מישהו שחשב להכניס חומרי נפץ בסוליות. אבל מכשירים אלקטרוניים שעשויים להביא לנפילת מטוסים מהשמיים נותנים לנו להכניס? לא הגיוני, נכון? אז בעיני זו עוד הוכחה שהסכנה אינה גדולה כל כך.

קיימים גם דו"חות מקצועיים. יש גוף מקצועי שאמון על טכנולוגית הרדיו במטוסים. הגוף הזה בחן את השפעתם של מכשירים אלקטרוניים על טיסות. המסקנה שלהם שאי אפשר להסיק מסקנה. שאין מספיק מידע. שימו לב שהם לא אמרו שמסוכן. הם פשוט אמרו שאי אפשר לדעת.

בשורה התחתונה, נראה לי שכיבוי מכשירים אלקטרוניים במהלך טיסה מיותר. זה קצת כמו שפעם אסור היה להיכנס ליחידות לטיפול נמרץ עם טלפונים סלולריים כי חששו שהם יפריעו למכשירים. היום כל רופא מדבר ליד מיטת החולה עם קולגות בהתייעצויות. אני לא בא ואומר לא לכבות את המכשירים האלקטרוניים. להיפך. אני ממש בעד לעשות את החיים של צוות האויר קלים יותר. אני בעד להישמע להם ולא להיות חלק מהציבור שמקשה על העבודה שלהם. אני רק אומר שאולי מקבלי ההחלטות צריכים לחשוב על הנושא עוד קצת.

הגב לכתבה