יעפת – ג'ט לג

יעפת (באנגלית – ג'ט לג – Jet lag) זו התופעה שבה מגיעים ליעד מרוחק אך עדיין מרגישים את השעון של המקום ממנו יצאנו.  כך למשל אם ניסע לארצות הברית, מקום בו פער השעות מישראל עשוי להגיע עד 11 שעות, אנו עשויים להיות ערניים בלילה המקומי ועייפים דווקא ביום.  תסמיני יעפת כוללים בעיקר עייפות, אך לא רק.  אנשים הסובלים מיעפת עשויים שלא להיות מרוכזים ויש סברה לפיה תאונות דרכים נגרמות יותר אצל אנשים עם יעפת.  אם כן, יעפת עשויה להוות מטרד מבחינת נוחות טיול בחו"ל ובעיקר אם אנו נדרשים לפגישות או לנהיגה בזמן הטיול.

פעולות מנע ליעפת

יעפת מציקה לאנשים רבים.  לכן קיימות המון עצות למניעתה של התופעה.  אבל לא כל העצות מוכחיות את עצמן.  מבין הפעולות המוכחות למניעת יעפת, קיימות כל מיני פעולות אשר כל אחד יכול לעשות על מנת למנוע או לפחות להפחית את עוצמתה של התופעה בזמן טיול לחו"ל:

 • ברגע שעליתם על הטיסה, כוונו את השעון שלכם שיראה את השעה ביעד שאליו אתם טסים.
 • בטיסה לחו"ל הקפידו על שתיה מספקת. פעמים רבות מתייבשים בזמן טיסה בגלל האויר היבש אשר זורם במטוס. שתיה רבה ידועה כמפחיתה את תסמיני היעפת. זו גם הסיבה שלמרות הפיתוי הכרוך בכך, יש להמנע ממשקאות אלכוהוליים אשר מוגשים במטוס. משקאות אילו מייבשים ועשויים להחמיר את הייעפת. לעומת זאת, אם כוסית יין תסייע לכם להרדם בזמן הנכון, אולי לכם דווקא כדאי שלא להמנע.
 • חישפו את עצמכם לאור יום על פי המצוי במדינת היעד.  לקראת נסיעה למדינה רחוקה, המנעו מחשיפה לאור יום בשעות בהן שם לילה וכשתגיעו אליה חישפו את עצמכם לאור היום בשעות בהן הוא מירבי.
 • האופן בו אתם ישנים לפני ובזמן טיול לחו"ל משפיע רבות על הופעת יעפת ומשכה. לכן, לקראת חופשה בחו"ל תכננו את שעות השינה שלכם:
  • שנו טוב לפני נסיעה לחו"ל.
  • אם הנסיעה לחו"ל קצרה ואין לכם רצון לנצל את כל שעות היום בטיול, אפשר דווקא להמשיך ולישון כאילו הייתם בבית.  כך, כשתחזרו, לא תסבלו מיעפת.
  • לפני נסיעה לחו"ל ניתן להסיט בהדרגה את מחזור השינה בארץ.  פעם בכמה ימים אפשר להקדים או לאחר את שעת השינה והקימה.
  • מרבית המטיילים ירדו מטיסה עייפים.  כדאי וצריך להשלים את שעות השינה הללו אך שימו לב שלא לישון שינה ארוכה במהלך שעות היום של היעד.  אם תעשו את זה אתם עלולים להחמיר את היעפת.
 • אם אתם יכולים להרשות לעצמכם סעו במחלקת עסקים או מחלקה ראשונה.  במחלקות הללו קל יותר לישון ולכן היעפת מצטמצמת.
 • יש תיאוריה לפיה ניתן להמנע מיעפת על ידי מעבר בין ימים בהם אוכלים ארוחות עתירות חלבון ופחממות לבין ימי צום ("דיאטת ארגון").  זה לא מוכח די צרכו.
 • פעילות גופנית ואפילו מאומצת עשויה לשפר את ההסתגלות לאזור זמן חדש ולהפחית את תסמיני היעפת. על מנת להגביר עוד יותר את השפעתה של הפעילות הגופנית על מניעת היעפת, מומלץ להתאמן באור יום.  פעילות גופנית גם יכולה לעייף בשעה הנכונה ולאפשר שנת "לילה" טובה.
 • אם אתם טסים לחו"ל כדי להשתתף בפגישה חשובה, השתדלו להגיע מוקדם ככל האפשר. כמה ימים יכולים לסייע בסנכרון השעון הביולוגי שלכם עם הזמן המקומי ולשפר את תוצאות הפגישה.

טיפול תרופתי ליעפת

קיימים כל מיני טיפולים ליעפת. חלק מהטיפולים דורשים מרשם רופא ואילו אחרים משווקים כ"טבעיים":

 • מלטונין – מלטונין הוא חומר טבעי אשר מופרש בגוף בשעות הלילה.  המלטונין מסמן לגוף שעכשיו "חושך".  לכן, אם נרצה לסמן לגוף שלנו שהשעה מאוחרת ממה שהיא באמת, ניקח מלטונין אחר הצהריים, לפני שמחשיך.  אם נרצה דווקא לסמן לגוף שהשעה מוקדמת יותר, ניקח אותו מוקדם בבוקר, כשרק נהיה אור.  במדינות רבות מלטונין משווק כתוסף מזון ולכן אין צורך במרשם רופא כדי לקחת אותו.  לא מתוארות יותר מידי תופעות לוואי, אם לוקחים אותו על פי ההוראות.
 • כדורי שינה למניעת יעפת – כדורי שינה יכולים להפחית את מידת חוסר השינה בזמן טיסה, אם אתם מתקשים להרדם לבד בזמן טיסה.  יחד עם זאת אילו הם כדורים עם תופעות לוואי שונות (כגון עייפות יתר ובלבול) ואינם מתאימים לכל אחד.  כדאי לבקש מהרופא כדור שינה קצר טווח (כזה שעובד למספר שעות מועט בלבד).
 • קפאין – קפאין, כמו בקפה ומשקאות קלים, מעורר, כידוע.  ניתן לנצל את האפקט המעורר בימים הראשונים אחרי הנחיתה ובכך להתגבר על היעפת.

יעפת - ג'ט לג

בונוס: גורמים ליעפת

ישנם אנשים שלא סובלים מיעפת. הם יכולים לרדת ממטוס בכל יעד בחו"ל ומיד מתנהגים לפי השעון המקומי. רובינו, לעומת זאת, לא ככה. הגורם ליעפת אצל מרבית האנשים הוא חוסר תיאום בין השעון הביולוגי, הפנימי שלנו, לבין השעה במקום בו אנו נמצאים. הבעיה בעצם נובעת מכך שלוקח יותר זמן "לכוון" את השעון הביולוגי מאשר לחצות קווי זמן במטוס… עבור מרבית האנשים קשה יותר לטוס לכיוון מזרח מאשר לכיוון מערב, כי קל יותר "להאריך" יממה מאשר "לקצר" אותה.

גורמים נוספים אשר מחמירים יעפת כוללים חציה של מספר רב של קווי זמן, חוסר שינה בזמן הטיסה ואור לא מותאם לשעות היום ביעד (כלומר, שבזמן הטיסה חשופים לאור / חושך דווקא לפי מדינת המוצא ולא לפי מדינת היעד). אנשים אשר טסים פעמים רבות לחו"ל עשויים דווקא לסבול מיעפת כרונית ולא להתרגל לתופעה.