יום טיול בברוקלין ניו יורק

כמעט כל ישראלי שמטייל לניו יורק מגיע בעצם למנהטן. למנהטן יש המון מה להציע למטייל הישראלי. קודם כל האנרגיה. אין אחד שלא מגיע בפעם הראשונה למנהטן ולא נדהם מהגודל, מהקצב, מהאורות ומהכמות של הכל. אבל למנהטן יש כמובן עוד הרבה מאד מה להציע – מוזיאונים, פארקים, אוכל מצויין מכל העולם, מופעים, מועדונים, סיורים, קניות ועוד ועוד ועוד. אז למה הכתבה הזו מתעסקת בברוקלין? למה שמטייל ישראלי יגיע בכלל לברוקלין? ובכן, טיול בברוקלין אינו מתאים לאנשים אשר מגיעים הפעם הראשונה לניו יורק. טיול בברוקלין מתאים יותר לאותם אנשים אשר כבר מכירים את מנהטן ומחפשים לגלות זוית אחרת של המתרחש בתפוח הגדול. ברוקלין בהחלט יכולה לתת את הזוית הזו.

גשר מנהטן

גשר מנהטן כפי שנצפה מברוקלין

מה יש לראות בברוקלין

ברוקלין היא אחת מחמש השכונות המרכיבות את ניו יורק (יחד עם סטטן איילנד, ברונקס, קווינס ומנהטן). זוהי בעצם שכונה ענקית שמורכבת מכמה וכמה תת-שכונות. לכל שכונה כזו אופי משלה. לא בכל השכונות בברוקלין כדאי לבקר. רובן משעממות ולא מושכות כלל וחלקן ממש אינן אתר לזרים. אבל כמה מהשכונות של ברוקלין שוות ביקור. בעיננו אילו הן ברייטון ביץ' (Brighton Beach), פורט גרין (Fort Greene), דמבו (DUMBO) וויליאמסבורג (Williamsburg). בפסקאות הבאות נפרט מעט על כל שכונה, כדי לתת לכם טעימה ממה שאפשר לעשות בברוקלין.
גשר ברוקלין

עוד לפני שמתחיל טיול בברוקלין, צריך להגיע לשם. שתי הדרכים העיקריות להגיע ממנהטן לניו יורק הן ברכבת התחתית (ה Subway) וברגל. הרכבת התחתית מתאימה לאנשים אשר מעוניינים להתחיל את הטיול בתוך השכונות השונות (מלבד דמבו) ובעיקר בברייטון ביץ' הרחוקה. אבל הליכה ברגל על פני גשר ברוקלין קסומה ומומלצת מאד למבקרים בברוקלין בפעם הראשונה. מסלול הולכי הרגל מאפשר תצפיות על מנהטן ועל ברוקלין ואפילו על פסל החירות. הגשר גם עשוי להוות דרך טובה לחזור מברוקלין למנהטן.

גשר ברוקלין

גשר ברוקלין - הליכה נינוחה ותצפית ייחודית על מנהטן

שוק הפשפשים של פורט גרין

אחת הדרכים להכיר את האופי של שכונה היא לפשפש בזבל שלה. ואין כמו שוק פשפשים לראות מה אנשים לא רוצים וזורקים (או מייצרים ומוכרים). שוק הפשפשים של פורט גרין פותח פתח הצצה לחיים של ברוקלין. בשוק תוכלו לאכול קצת אוכל ירידים איכותי כיאה לקהילת ההיפסטרים המפותחת בברוקלין, לרכוש אמנות שוליים ופשפש בבגדים וברהיטים ישנים של הדיירים של השכונה. מומלץ.

שוק הפשפשים של ברוקלין

דוכן צעצועים ישנים בברוקלין

היפסטרים בברוקלין

ברוקלין ידועה בהיפסטרים שלה. למי שלא יודע – היפסטרים הם תת-תרבות אמריקאית (וכעת בשאר העולם) של אנשים אשר גרים בערים. הם עוסקים באמנות, שימור הסביבה וברכישת מוצרים יקרים באמתלה של אמנות ושימור הסביבה. למבקרים בברוקלין ההיפסטרים הם חיוביים ביותר. בזכותם תוכלו למצוא בברוקלין חנויות בוטיק מעניינות ומסעדות קטנטנות ואיכותיות ביותר (של אוכל אורגאני). שתי השכונות עם ריכוז ההיפסטרים הגבוה ביותר הן וויליאמסבורג ופורט גרין. דרך אגב את ההיפסטרים אפשר לזהות לפי השפם.

כריכים איכותיים בברוקלין

כריכים איכותיים במסעדת Saltie

דמבו – ההפתעה המתחדשת של ברוקלין

דמבו, כשמו של הפיל מעופף החביב של דיסני, היא שכונה קטנטונת באזור הדרום-מערבי של ברוקלין, מתחת לגשר מנהטן. דמבו זה בעצם ראשי תיבות – DUMBO – Down Under Manhattan Bridge Overpass. באזור המתחדש הזה נפתחו בשנים האחרונות בתי קפה, חנויות שוקולד, חנויות ספרים וגלריות חמודות. מומלץ לבקר, להסתובב ולטעום.
ברייטון ביץ' – מרוסיה באהבה

אולי האזור המיוחד ביותר בברוקלין (ובודאי האהוב ביותר על כותב שורות אילו) הוא ברייטון ביץ'. וודי אלן נולד וגדל כאן ויתכן שתזהו כמה מהמראות מהסרטים הישנים שלו. ברייטון ביץ' היא בעצם רוסיה או גרוזיה קטנה. יש פה מאפיות כמו במולדת הישנה, מסעדות עם מלצרים מעונבים ואוכל מזרח אירופאי (לא כשר) וחוף ים אפרורי עם זקנים שמשחקים שח מט על ספסלים. סיבוב בברייטון ביץ' הוא כמו כניסה לקפסולת זמן משונה ומרתקת.

חרדים בברוקלין

אי אפשר לדבר על טיול בברוקלין בלי להזכיר את קהילת החרדים העצומה של השכונה. מעטים יודעים שקהילה יהודית בברוקלין היתה קיימת עוד במאה ה 17. עד היום יש פה מליונים (!) של יהודים חרדים. סיור באזורים החרדים בברוקלין מזכיר מאד סיור בבני ברק או במאה שערים. בהקשר האמריקאי סיור כזה מרתק במיוחד.

בית הקברות היהודי העתיק בניו יורק

בית הקברות היהודי העתיק בניו יורק

והנה הזוית של אהוד בנאי על ברוקלין (ועל הדתיים שלה):

הגב לכתבה