נהיגה בחו"ל

נהיגה בחו"ל לאו דווקא דומה לנהיגה בארץ.  נהיגה באנגליה ובשאר המדינות בהן נוהגים בצד שמאל של הכביש, בוודאי שאינה דומה.  אך נהיגה בחו"ל במדינות רבות שונה באופן מפתיע ומהותי מהנהיגה בישראל.  לכן, צברנו עבורכים טיפים לנהיגה בחו"ל.  הטיפים בעמוד הבא מחולקים על פי נושא ועל פי מדינה. אנו ממליצים לכם לעבור על כל העמוד (אל דאגה – הוא אינו ארוך) ולמצוא את מה שחיפשתם:

 • כשאתם שוכרים רכב בחו"ל, כדאי ואף מומלץ לבקש מפות מחברת ההשכרה. הרבה פעמים הם יציעו לבד מפה שמסבירה את היציאה מהעיר, אך אפשר לקבל מהם גם מפות של המדינה ואף מפה של העיר אליה תחזירו את הרכב השכור. כדאי…  בנוסף, בזמן טיול לחו"ל במקרים רבים כדאי להשכיר או לקנות GPS.
 • חנייה דומה ל"כחול לבן" שלנו מסומנת באיטליה ובגרמניה בריבוע כחול על הכביש.
 • לא כדאי להיכנס לערים הגדולות באירופה עם מכונית. אם ברשותכם רכב שכור, מומלץ לחשוב מראש על מקום להחנות מחוץ לעיר ולהגיע בתחבורה ציבורית. לדוגמא: למטיילים בפירנצה כדאי להחנות ב – Fiesole הנחמדה. אפשר גם להרוויח תצפית על העיר. אם אתם בכל זאת רוצים להיכנס לעיר, אנו ממליצים לתכנן את המסלול שלכם היטב מראש עם מפה טובה ועם חניונים אופציונאלים שתדעו להגיע אליהם.
 • הכניסה למרכזי הערים הגדולות ו / או המתויירות באיטליה הוגבלה. המשמעות היא שאסור להיכנס עם רכב לאזורים אשר מוגדרים כמוגבלים (לא רק שאסור להחנות, אלא אסור אפילו ליסוע). בכניסה לאזורים הללו יופיע התמרור הבא (לחצו על התמונה לגודל המלא):
  אזורים עם כניסה מוגבלת במרכזי ערים באיטליה
  אם פספסתם את התמרור, יצלמו אתכם מצלמות ודו"ח עם קנס לא קטן ישלח אחריכם לארץ…

  מצלמה מצלמת את הנכנסים והיוצאים ממרכזי הערים באיטליה

  דוגמאות לערים אשר המרכז שלהם מוגבל: מילאנו, סיינה ולוקה.
 • הכבישים המהירים של איטליה מחולקים ל – 3 סוגים. שימו לב לאותיות הקטנות אשר מופיעות על שלטים אשר יכוונו אתכם בדרך:
  1. Autostrade – זוהי דרך מהירה בתשלום.
  2. SuperStrade או SS – זוהי דרך בין עירונית בחינם, אשר עוקפת ישובים. החיסרון שלה שלעיתים היא נכנסת לישובים ושלפעמים באופן לא צפוי היא הופכת להיות SR (ראה לעיל).
  3. StradeRegionale או SR – זוהי דרך אשר נכנסת ממש לתוך הישובים. מצד אחד היא נחמדה מאד והרבה פעמים מאפשרת לראות את הנופים היפים ביותר אך מאידך אפשר "לשרוף" שעות בתנועה איטית.
 • האוטוסטרדה האיטלקית הינה דרך בתשלום. כשנכנסים אליה צריך לשלם או לקחת כרטיס. ביציאה צריך לשלם. שימו לב למסלול אשר תבחרו ביציאה. חלק מהמסלולים נועדו למנויים של הדרך, חלק לתשלום באמצעות כרטיס אשראי ורק בחלק אפשר לשלם לפקיד בעמדה. לחצו על התמונה לגודל המלא ועברו מעליה כדי לקרוא הסבר:

  תשלום בכרטיס מנוי באוטוסטרדה באיטליה תשלום במזומן באוטוסטרדה באיטליה
  תשלום אוטומטי למנויים באוטוסטרדה באיטליה תשלום בכרטיס אשראי באוטוסטרדה באיטליה

 • בכבישים המהירים באירופה המהירות המותרת יכולה לבלבל. לפעמים מדובר במהירות שנאכפת בקפדנות אך לפעמים זוהי רק המלצה. במקרה כזה אל תהיו במסלול השמאלי – יזרקו אתכם ממנו "טייסים" במכוניות פאר.
 • על מנת ליסוע בכביש המהיר (אוטוסטרדה) באוסטריה צריך אישור מיוחד. לרוב הדבר לא נבדק, אך אם עוצרים אתכם כדאי שתהיה לכם המדבקה הזו על השמשה (יש לוודא את קיומה בעת השכרת רכב). אם אין את המדבקה תצטרכו לרכוש אותה באחת מהחנויות הפזורות בצידי הדרכים הראשיות:

תו נסיעה לאוטוסטרדה באוסטריה

 • חנייה בגרמניה מוסדרת על ידי כרטיסי חנייה אשר קונים במכונות בצידי הרחוב (בדומה לארץ) או על ידי שעון חנייה אשר משאירים על לוח המחוונים. השעון מספיק לשעתיים (מסמנים בו את השעה שבה יצאתם מהרכב ולא את השעה שאתם אמורים לחזור בה). את השעון מקבלים בחינם מחברת השכרת הרכב או בתחנות דלק. שימו לב שיש מקומות בהם חייבים כרטיס והשעון לא תופס. בצידי הרחוב יש שילוט אשר מסביר איזו שיטה תופסת באותו אזור.
 • ישנם אזורים בגרמניה אשר בהם ניתן להחנות בחינם בסופי שבוע וחגים. על גבי מכשירי כרטיסי החנייה תראו כיתוב כזה (לחצו על התמונה לגודל המלא):

חנייה בגרמניה

 • גם בנהיגה בשוויץ צריך מדבקה מיוחדת אשר משמשת כאישור נסיעה בכבישים המהירים. היא עולה 28 יורו נכון ל – 2008 ונראית כך:
 • תו נסיעה באוטובאן בשוויץ

 • אנשים רבים מעוניינים לנסוע לחו"ל אך הם אינם מעוניינים בטרחה הקשורה בשכירת רכב ובמיוחד אם כללי הנהיגה במדינה שאליה הם נוסעים שונים מאשר בארץ או אם ההתמצאו בה קשה. חלק מאותם אנשים יבחרו לוותר על טיול מחוץ לערים הגדולות מחשש שמא לא יוכלו להסתדר ללא כלי רכב משל עצמם. אבל באירופה ובצפון אמריקה זה לא תמיד כך. ישנן מדינות אשר בהן התחבורה הציבורית כל כך מסודרת שעם קצת ידע ותכנון מוקדם כל אחד יכול לטייל כמעט בכל מקום. כמובן שצריך לזכור שישנם עדיין מקומות רבים אשר אליהם אפשר להגיע רק עם רכב פרטי. שני אתרי אינטרנט אשר יסייעו לכם מאד בתכנון התחבורה בטיול שלכם הם:

 1. Google Transit – גוגל עשו זאת שוב עם שירות המפות המקוון שלהם. במקרה זה הם קלעו בדיוק לדעתנו וסייעו לכם בתכנון טיול עם תחבורה ציבורית. באתר זה תוכלו למצוא מידע על למעלה מ 400 שירותי תחבורה ציבורית בעולם ולתכנן את הטיול שלכם פשוט על ידי בחירת נקודת המוצא והיעד. גוגל כבר ידאג לספק לכם את המידע באשר לקווים, לתעריפים ולשעות.
 2. האתר הבא מכיל רשימה של מאות קישורים למידע לגבי תחבורה ציבורית בערים רבות בעולם. המידע מחולק על פי גיאוגרפיה. כל שעליכם לעשות הוא לבחור את יעד הטיול ולמצוא את שירות התחבורה המתאים לכם.

הגב לכתבה