טיסות זולות

בשנים האחרונות נעשו טיסות זולות לחו"ל נפוצות מאד. את הטיסות הזולות ביותר תמצאו בין יעדים באירופה או בתוך ארה"ב. אפשר, למשל, למצוא טיסה בין לונדון באנגליה לבין ורונה באיטליה בפחות מ – 100 ₪ לאדם, אחרי מיסים. דוגמאות לחברות תעופה אשר מפעילות טיסות זולות באירופה הן חברת Ryanair וחברת EasyJet .  השאלה הברורה אשר נשאלת בעקבות המגמה הזו היא כמובן, איך זה יתכן? איפה המלכוד?  שימו לב:  הכתבה הזו איננה מסבירה את ההבדל בין טיסות סדירות לבין טיסות שכר (צ'ארטר) אלא נועדה לעשות סדר בכל נושא הטיסות הזולות בחו"ל.

טיסה "זולה" לא תמיד משתלמת

EasyJetאז כמו שאמרנו, מספר חברות תעופה החלו בשירותי טיסות זולות מהארץ לחו"ל או בין יעדים בחו"ל, בעיקר באירופה ובתוך ארה"ב.  הכינוי של הטיסות הללו הוא Low-cost או (במקרה של אל-על) "בייסיק".  הטיסות הזולות הללו הביאו עימן תחרות והזדמנויות שונות לתייר הישראלי לחסוך בכסף.  בעקבות הטיסות הזולות הגיעו לארץ חברות תעופה חדשות.  ראוי לציין את חברת EasyJet אשר נחתה בארץ באוקטובר 2009 עם קו טיסות זול במיוחד ללונדון, לאילו אשר מזמינים טיסות הרבה זמן מראש (מחירים זולים עד כדי כמה מאות דולרים פחות מאשר המתחרות). בארץ קיימות עוד חברות כמו למשל Thompson הבריטית אשר מפעילה כזה שירות מהארץ לאירופה וחזרה (לסירוגין).  עוד חברה אשר טסה מהארץ לגרמניה (וחזרה) היא TuiFly.

לטיסה זולה לחו"ל מספר מאפיינים אשר חוזרים על עצמם ושאותם צריך לקחת בחשבון:

1. איכות השירות נמוכה – כאשר חברת תעופה מפעילה שירות טיסה זולה, היא אינה מספקת מעבר למקום במטוס דבר.  ברור מאליו שאין בטיסה כזו ארוחות או סרטים.  פחות אנשים יודעים, שהטיסה משרתת לפעמים צרכי שיווק.  הדיילות והדיילים מנצלים את העובדה שאין לנוסעים מקום לברוח ומנסים לשווק מוצרים שונים.  גם על תאי המטען יש פרסומות לפעמים.  בנוסף, ההכשרה שעובר הצוות (הדיילות והדיילים) איננה כשל אילו בחברות "רגילות" ולעיתים הם יראו גסים ופחות מהוקצעים.

2. המקום בטיסה אינו קבוע – בשונה מטיסה רגילה שבה משריין הנוסע מקום על פי רצונו, טיסה זולה היא כמו אוטובוס; כל הקודם זוכה (טיפ:  אפשר להיכנס גם מהדלת האחורית כשעולים למטוס ולתפוס מקום…).

3.  כאשר מזמינים מקום בטיסה זולה, לרוב ככל שההזמנה נעשית במועד מוקדם יותר, הסיכוי למחיר טוב יותר עולה.  כך, כאשר מזמינים טיסה זולה מספר שבועות לפני מועד הנסיעה, המחיר עשוי להיות אפילו פחות מיורו…  לעומת זאת, כרטיס טיסה "זולה" לכאורה במועד קרוב לטיסה (נניח ימים ספורים לפני מועד ההמראה המיוחלת) עשוי לעלות כמו כרטיס "רגיל" ואף למעלה מזה.

לפעמים טיסה "זולה" מתגלה כהרפתקה יקרה

Ryanairעל מנת לאפשר הורדה במחירי הטיסה, חברות התעופה עושות הנחות שונות, אשר אינן תמיד ברורות לעין.  הנחות כאלה עשויות להתגלות כחשובות לאנשים מסוימים ואף לקלקל טיול או נסיעת עסקים, אם לא הובאו בחשבון (אם כי לרובינו הן בהחלט "נסבלות" ו"שוות" את המחיר הזול שבסופו של דבר הן מאפשרות):

1. מיסים נסתרים – חברות מסוימות בשוק הטיסות הזולות ידועות לשמצה בגלל מיסים נסתרים אשר מתגלים לנוסע רק במעמד התשלום ואף גרוע מזה, רק בשדה התעופה, במעמד העלייה למטוס.דוגמאות לכך הן מיסי נמל, מיסי תיק (כל תיק אשר מועלה למטוס מחויב בתשלום) ועוד.

2. זמני המראה – בשונה מחברה מסחרית, חברות טיסה זולות עשויות לשנות את מועדי ההמראה ואת השער ממנו הן ממריאות תוך זמן קצר.יש להיות ערניים.

3. מועדי טיסה וחזרה – לפעמים על מנת להוריד במחירים, מפעילי קווים מסחריים שונים מחייבים את הנוסע להתחייב לטיסה הלוך וחזור.  לפעמים הפער בין הטיסות גדול (מספר רב של ימים) ומחיר הטיסה הזול מתקזז עם מחירים יקרים של שהייה ושל השכרת רכב.

4. יעד הטיסה – מפעילי טיסות זולות נוחתים לרוב בשדות תעופה משניים ולא בשדות העיקריים של יעד הטיסה.  המשמעות של עובדה זו עבור המטייל הינה שיהיה עליו להגיע מהשדה אל היעד – פעולה אשר תהיה כרוכה בתשלום נוסף ובזמן שצריך לשכלל בתכנון הטיול.

לטיסות זולות יש יתרונות

כמובן שלטיסה זולה לחו"ל יש יתרון אחד ברור וזהו המחיר.  למטייל הגמיש או לזה שאינו מאד מוטרד מהפרטים הקטנים ובעיקר למטיילים אשר רוצים לחסוך בכסף ואינם חוששים מתקלה זו או אחרת טיסה זולה בחו"ל הינה פתרון מעניין ויצירתי.

הנה שוב כמה דוגמאות לחברות טיסה זולות באירופה הן Ryanair ו – EasyJet.  עוד חברות פחות מוכרות הן TuiFly האנגלית ו – Wizzair הפולנית.