טיסה זולה לחו"ל

הרבה פעמים אנחנו נתקלים במבצע נוצץ של חברת נסיעות כזו או אחרת המציעה לנו מבצע שלא יאמן – טיסה זולה לחו"ל במחיר מציאה שלא היה כמותו מעולם. לפעמים המחיר ממש מפתה ואילו במקרים אחרים המחיר ממש לא נראה מבטיח. האם טיסה לפריז ב $400 שבועיים לפני החופש הגדול נחשבת זולה? איך מבררים אם טיסה לטורקיה ב $200 למשך שבוע בספטמבר דווקא יקרה? כדי לסבך את המצב עוד יותר מחירי הטיסות משתנים כל הזמן, גם לאותה טיסה בדיוק. בנוסף, חברות התעופה עשויות שלא למכור את כל הכרטיסים על אותו המטוס עצמו באותו המחיר לכל הנוסעים. במיוחד כיום, בעידן שבו כל אחד יכול להזמין כרטיסי טיסה עבור עצמו (והנתונים מצביעים על כך שלמעלה מ 50% מאיתנו אכן עושים כך וכבר לא צריכים את סוכני הנסיעות), איך בכל זאת אפשר לדעת אם המבצע התורן באמת טוב או שמדובר בתרגיל שיווקי בלבד?

גורמים אשר משפיעים על מחירי טיסות

מחירי טיסות לחו"ל מושפעים ממגוון גורמים. חלק מהגורמים אמיתיים (מחירי דלק, מרחק מדינת היעד וכו') ואילו אחרים תלויים בהצע ובביקוש כמו בכל מוצר אחר.

השפעת יעד הנסיעה על מחיר טיסה

יעד הטיסה משפיע על מחירה בכמה דרכים.  טיסה למדינה רחוקה תעלה כמובן יותר מאשר טיסה ליעד קרוב.  ברור לכל אחד שטיסה לארצות הברית יקרה יותר מאשר טיסה לטורקיה ואח הסיבות לכך היא הבדלי המרחקים.  אבל השפעת מדינת היעד על מחיר טיסה לחו"ל אינה תמה במרחק בלבד.  ישנם יעדים אשר באופן מסורתי פשוט יקר יותר להגיע אליהם לעומת יעדים אחרים.  טיסה לברצלונה, למשל, זולה יותר לרוב מאשר טיסה למדריד.

כמה אפשר לחסוך אם מוותרים על טיסה ישירה?

ככלל, טיסה ישירה לחו"ל יקרה מאשר טיסה עם עצירות ביניים.  חברות תעופה מרוויחות מעצירות הביניים כי הן מעלות ומורידות סחורה וגם בגלל שהעצירה מאפשרת להן להטיס נוסעים גם ליעד הביניים ולהעלות במקומם נוסעים חדשים אל מדינת היעד הסופית.  אבל שימו לב:  לא כל הטיסות דומות.  לכן, גם אם לטיסה ישנן עצירות ביניים, לפעמים היא תהיה יקרה מאשר טיסה ישירה של חברה אחרת או בזמן אחר.  מלבד זאת, קיים נושא מיסי הנמל.  באופן מפתיע, טיסה עם עצירות עשויה להתייקר בשל ריבוי מיסי נמל, אשר נחסכים בטיסה ישירה, מן הסתם.  בנוסף, לא כל העצירות דומות.  ישנן עצירות ביניים שעשויות להשתלב היטב בטיול לחו"ל, כמו למשל יום שלם ברומא או בפריז.  עצירות ביניים אחרות, לעומת זאת, יכולות רק להפריע, כמו למשל ארבע שעות בנמל התעופה של איסטנבול…

השפעת עונת השנה על מחיר טיסה

מועד הטיסה משפיע מאד על מחיר הטיסה ואף יתכן שזהו הגורם אשר משפיע במידה הרבה ביותר. בעונות הטיולים ובעיקר בקיץ או בחופשות של הילדים מבית הספר המחירים קופצים. במהלך חגים ובייחוד כאשר מזג האויר באירופה נוח גם יעלו המחירים. המחירים יעלו גם בזמן החגים שלנו אך גם בזמן חגים במדינות היעד בגלל סיילים שונים או אירועים מושכי קהל ביעדים לטיול. הסיבה לכך פשוטה. בכל הזדמנות שבה הביקוש עולה וההצע מוגבל המחיר יעלה.

טיסות הלוך ושוב לעומת טיסות בכיוון אחד

למרות שהגיוני שטיסה לכיוון אחד תעלה בדיוק חצי מהמחיר של טיסה הלוך ושוב, המצב לא תמיד כזה.  לפעמים טיסות הלוך ושוב זולות באופן משמעותי מטיסות לכיוון אחד ולפעמים ממש כדאי לקנות כרטיס כזה, גם אם אתם יודעים שאין בכוונתכם לחזור…  לעומת זאת, לפעמים טיסה בכיוון אחד דווקא תהיה הזולה וזה נכון בעיקר לטיסות פנים (באירופה או בארצות הברית).

השפעת מועדי הטיסה על מחיר הכרטיס

כאשר טסים לחו"ל יודעי םלרוב מתי חוזרים. יתכן שכבר שמתם לב שמועד החזרה משפיע על מחיר הכרטיס. טיסה וחזרה בהפרש של ימים ספורים בלבד יקרה מאשר טיסה וחזרה בהפרש גדול יותר. "מבצעים" לסוף שבוע עשויים להתברר כיקרים לעומת טיסה וחזרה בהפרש של שבוע. חברות התעופה יודעות שלמרביתנו אין את הזמן ואת הכסף לשהות זמן רב בחו"ל. גם לשעת הטיסה השפעה על מחיר הכרטיס. הרי אין דין טיסה באישון לילה כדין טיסה בשעה נוחה יותר במהלך הבוקר או הערב. לרוב, טיסות בשעות פחות נוחות יתבררו כזולות יותר.

השפעת חברת התעופה על מחיר כרטיסי הטיסה

אצל ישראלים רבים אשר נוסעים לחופשה שני הגורמים החשובים ביותר אשר שוקלים לפני קניית כרטיס הם התאמת התאריך ומחיר הטיסה. אבל אין זה סוד שחברות שונות מציעות חוויות טיסה שונות בתכלית. חברות אשר מפעילות טיסות זולות לחו"ל (Low cost) אינן הרבה יותר מאשר אוטובוסים מעופפים אשר פחות או יותר רק מביאות את הנוסע אל היעד. חברות אחרות ידועות בפינוק ובשירות הטובים שחווים בכל טיסה וטיסה שלהן. יש המעדיפים לטוס באל-על, הן בשל התחושה המוכרת והן בשל הבטחון שטיסה באל-על מקנה. סוג הטיסה (טיסת שכר, צ'ארטר, לעומת טיסה סדירה) גם מאד משפיע אך על כך כבר כתבנו במקום אחר.

מועד ואופן רכישת כרטיס הטיסה ישפיעו על מחירו

רכישה של כרטיס טיסה קרוב מאד למועד הטיסה עשוי להוזיל את המחיר באופן משמעותי את המחיר לעומת רכישה מוקדמת.  אילו הם אותם מבצעים של הדקה ה 90 בחברות השונות (לא רק חברת הדקה ה 90…).  ההגיון ברור.  חברת התעופה רוצה למלא את המטוס ועדיף לה למכור כרטיסים זולים מאשר לטוס עם מטוס ריק.  החסרון הברור בדילים של הרגע האחרון בכך שלא תמיד יוותרו כרטיסים ליעד המבוקש במועד הרצוי.  לעומת זאת, חברות מסויימות אשר מעוניינות לפתות את הנוסעים להתחייב לטיסה שלהן עשויות להציע מחירים זולים דווקא בהתחלה ואז רכישה מוקדמת תשתלם יותר.  הדוגמא הבולטת ביותר בתחום זה מצויה אצל מפעילות הטיסות הזולות לחו"ל כגון EasyJet ו Ryanair.

גם האופן שבו קונים כרטיסים משפיע מאד על המחיר.  לרוב, קניית כרטיס דרך סוכן נסיעות תהיה יקרה מאשר רכישה דרך חברת התעופה או אתרים מסויימים אשר מתמחים בכך.

מסקנה

המסקנה ברורה. מבצעים יש הרבה, אבל בטיסה לחו"ל, כמו עם הרבה מוצרים אחרים, הצרכן הנבון וזה אשר חמוש בידע, יהיה זה אשר ירוויח.  יחד עם זאת כמות הגורמים המשפיעים גדולה ולניסיון תפקיד חשוב בבחירת הטיסה הנכונה עבור כל אחד.  לכן, אם תרצו טיסה שמתאימה לכם במחיר שמתאים לכם, עדיין כדאי להתייעץ עם בעלי המקצוע שמבינים.

תגובה אחת לכתבה “טיסה זולה לחו"ל”