תכנון טיול לרומא

טיול לרומא

כבר נאמר שכל הדרכים מובילות לרומא. ככרות ומזרקות, כנסיות, מלאכים ושדים, הרובע היהודי, טרנסטברה, הקולוסאום, הותיקן – אילו רק חלק מהמראות והשמות שכדאי להכיר לפני שמגיעים לרומא.  טיול לרומא יכול להיות חלק מטיול לצפון איטליה או שביקור ברומא יכול לעמוד בפני עצמו.  בעצם, רומא עשויה להוות נקודת זינוק כמעט לכל טיול באיטליה.

טיפ למטיילים: בטיול לרומא כדאי גם להצטייד במפה.  אנחנו ממש מאוהבים בגרסה של Pocket-Pilot כי אילו מפות נוחות, עמידות וזולות.  אפשר למצוא מפה של רומא גם פה.

דרך אגב, לפני נסיעה לרומא אנחנו ממליצים בחום על הספר מלאכים ושדים או על הסרט באותו השם. לקרוא ספר כזה או לצפות בסרט על רומא לפני ההגעה יכול להוסיף מימד מיוחד מאד לטיול – אנו מבטיחים שהעלילה ממש תקפוץ אל מול עינכם.

מזרקות, גשרים וכיכרות ברומא

אחת החוויות המהנות ברומא היא להגיע בצהרי יום לכיכר הומה אדם, לשבת בבית קפה יקר יתר על המידה וללגום כוס אספרסו תוך צפיה בעוברים והשבים שנראה כאילו לא עובדים. מרבית הכיכרות הללו מעוטרות במזרקות ייחודיות, חלקן יצירות מופת של ממש.

אבל נתחיל דווקא בגשרים.  אחד הגשרים המפורסמים ברומא, נמצא סמוך לכנסיית סן פייטרו – גשר המלאכים, פונט סנט'אנג'לו.  הגשר התחום בפסלי מלאכים עוצב ונבנה על ידי אדריכל רומא – ברניני.

שחף נח על מלאך על גשר ברומא

המלאך והשחף, רומא, איטליה

מגשר המלאכים ניתן להגיע בקלות לכיכר נבונה – פיאצה נבונה (Piazza Navona).  צורת הכיכר אליפטית, כשל זירת מרוצי הסוסים המקורית שעל חורבותיה הוקמה. במרכז הכיכר נמצאת מזרקת ארבעת הנהרות הידועה, שגם אותה עיצב… ברניני, כמובן.   מזרקה מפורסמת נוספת (ואולי המזרקה הכי מפורסמת של רומא) היא מזרקת טרווי (Fontana di Trevi).  המזרקה ממוקמת ליד המדרגות הספרדיות.  אמונה המיוחסת למזרקת "פונטנה די טרווי", שדווקא לא נבנתה על ידי ברניני, היא שמי שיטיל מטבע לבריכת המזרקה, ישוב לרומא לביקור נוסף.  כל שנה נאסף כך כסף לא מועט אשר נתרם לצדקה…  ואם כבר הוזכרו המדרגות הספרדיות, נציין שמדובר ב 138 מדרגות אשר בתחתיתן כיכר ספרד.  כל הסביבה של המדרגות נעימה מאד לשוטטות ולקניות (לא זולות).

ביקור בותיקן

הכנסיה הקתולית ומוסדות הותיקן בראשה צברו הון רב מאד (מאד!) לאורך מאות בשנים. ביקור במוסדות הכנסיה יאפשר הצצה לקצה קצהו של העושר הזה. הסיור בוותיקן מתחלק ל-2 אתרים מרכזיים- מוזיאוני הוותיקן ובהם הקפלה הסיסטינית וכנסיית סן פייטרו. הביקור במוזיאוני הוותיקן ובכנסיית סן-פייטרו יתן לכם מושג על חשיבותה הדתית-פוליטית של רומא כמרכז העולם הקתולי. הביקור דורש סבלנות, כושר פיזי ואפילו איפוק, בעיקר אם נפלתם על יום הומה תיירים. מוזיאון הוותיקן – בקצה הצפוני של 'הכס הקדוש' נמצאת הכניסה למוזיאוני הוותיקן המרהיבים. זהו קומפלקס של מבנים ששימשו כמגורי האפיפיורים בעבר, ובו אולמות, גלריות ואגפים שלמים בהם מרוכזים כעת אוצרות אמנות שנאספו במשך שנים. במכלול כולו יש שרידים מסוריה, מיוון העתיקה, מרומא העתיקה וממצריים (כולל יצירות חובה, דוגמת אפולו בלוודרה ולאוקון ובניו), פסלים עתיקים ופסלים מתקופת הרנסאנס, פסלי ראש-חזה משיש, ציורים מתקופת הרנסאנס, שטיחי קיר, מפות, חדרים שעיטר רפאל, דירות השרד של משפחת בורג'ה ועוד.  גולת הכותרת היא כמובן הקפלה הסיסטינית של מיכאלאנג'לו הגאון.

כנסית סן פייטרו (פטרוס הקדוש) ברומא

כנסיית סנט פטר נבנתה (כמו מבנים מרשימים אחרים ברומא) על ידי האדריכל הגדול ברניני. זוהי הכנסייה החשובה ביותר בעולם הקתולי. בנייתו של המבנה החלה במאה ה-15 והסתיימה רק במאה ה-17, על שרידי כנסייה קדומה מהמאה הרביעית לספירה. הכנסיה נבנתה במקום בו נצלב ונקבר פטרוס (שמעון) – תלמידו ושליחו של ישו והאיש שהנהיג את הקהילה הנוצרית הקטנה ברומא תחת שלטון הרומים. בכנסייה, שאורכה 187 מטר, 11 קפלות, 45 חדרי תפילה ואוסף אמנות מרשים. אחד האזורים היפים ביותר בבזיליקה היא ה"חופה" במרכז הכנסייה, אשר בנה ברניני בהשראת העמודים של בית המקדש ויראה מוכר מאד לכל זוג יהודי נשוי… תופתעו לשמוע שניתן לטפל אל כיפת הכנסייה ולזכות בתצפית על רומא.

כנסיית סנט פטר, רומא

תצפית על כנסיית סנט פטר וגשר המלאכים, רומא

מחוץ לכנסייה נמצאת פיאצה סן-פייטרו – הכיכר שעיצב ברניני נחשבת ליצירת מופת של ממש. במרכז הפיאצה ניצב אובליסק שהובא לרומא מהליופוליס שבמצרים העתיקה על ידי הקיסר קליגולה. והנה סוד: אם תעמדו על אבני המדרכה הכהות יותר שבין האובליסק לאחת משתי המזרקות ותביטו אל אחת האכסדרות, יתלכדו העמודים לשורה אחת.

טרסטברה

לתצפית ולבילוי ערב ברומא, מומלץ להגיע לרובע טרבסטרה (Trastevere) – מעבר לטיבר, אזור הבילויים החדש של העיר.  שכונה זו היוותה בעבר מקום מושבם של מהגרים וזרים וכיום אזור מגורים אופנתי, צעיר ותוסס.  כדאי ללכת לכיוון פיאצה סנטה מריה אין טרסטברה ולשוטט בסימטאות הנכנסות ויוצאות ממנה: מסעדות, בתי קפה, דוכנים שונים של אמנים, חנויות שפתוחות עד מאוחר בלילה ואווירה קסומה, שונה לחלוטין ממה שרגיל לראות באיטליה.  מי שיגיע לפני השקיעה יספיק לראות את הצבעים הכתומים-חומים של קירות הבתים.

תצפית על רומא מטרסטברה

תצפית על רומא מטרסטברה

הקולוסאום

הקולוסאום, אותו מבנה אדיר, התאטרון העתיק, זירת הקרב שבה היו מופיעים בכפיה עבדים אשר היו נלחמים אילו באילו ובחיות בר שונות ומשונות, עדיין עומד על תילו, מרשים כשהיה. כיום הקולוסאום משכן בתוכו מוזאון ולעיתים משמש לטקסים קתוליים.

תגובה אחת לכתבה “תכנון טיול לרומא”

הגב לכתבה