טיול לציריך

כשחושבים על טיול לשוויץ, בדרך כלל לא חושבים דווקא על טיול לציריך. טיול לשוויץ מעלה מחשבות על טבע, אגמים, מפלים וכמובן הרי האלפים המרהיבים. ציריך בדרך כלל נדחקת קצת הצידה. אבל טיול לציריך ובמיוחד אם הוא ממוקד וקצר עשוי להיות מהנה מאד. עוד אפשרות היא לנצל את ציריך כאפשרות נעימה מאד לעצירת ביניים בטיסה טראנס-אטלנטית. לא חייבים לבחור תמיד את לונדון, פריז, אמסטרדאם או מדריד…

ציריך

מגדלי שעון בולטים מעל ציריך

ציריך היא עיר בינונית אשר משמשת כבירת אזור קנטון בשוויץ. זוהי עיר עתיקה אשר שורשיה עוד בימי הרומאים. העיר שוכנת לאורך נהר (כמובן) ובמרכזה אגם – אגם ציריך. מזג האויר בציריך, כצפוי לעיר במרכז אירופה, חמים בקיץ וקר בחורף. הזמן המומלץ להגיעה לציריך הוא אם כן בין האביב לבין הסתיו. את ציריך מרשתת (כצפוי) רשת מאד יעילה של רכבות. אפשר לרכוש כרטיס נסיעה יומי ואז פשוט לעלות ולרדת מהרכבות כאוות נפשכם. זה מועיל במיוחד בטיול עם ילדים או אם במקרה הגעתם לציריך בזמן חם או קר של השנה.

אגם ציריך

מומלץ לשוטט בשבילים סביב אגם ציריך

לציריך אין ממש הרבה להציע כאשר מדובר ב"אטרקציות פורמאליות". אמנם יש את אגם ציריך ואפשר לשוט עליו עם סירות מושכרות או בשייט מאורגן (אפשר גם לשוט על הנהר), יש גם גן חיות נחמד, בית אופרה קלאסי ומרהיב וכמה מוזיאונים כולל המוזיאון הלאומי השוויצרי. אבל בעיננו הקסם האמיתי של ציריך איננו אף אחד מאילו. הקסם של ציריך מצוי דווקא ברחובות הקטנים, בבתים העתיקים, בגבעה הישנה אשר במרכז העיר אשר משקיפה אל נהר הלינת' (ממנה התחילה העיר, בעצם), במסעדות ובבתי הקפה ובאנשים החביבים.

ספרונגלי

אילו אינם ממתקים, אילו כריכים

אם כן, על מה אנחנו ממליצים בעת ביקור בציריך? ובכן אם נקלעתם לציריך בכוונה תחילה או שבמקרה, אנו ממליצים קודם כל לשוטט קצת בעיר. האיזור העתיק של העיר (altstadt) מהווה נקודת התחלה מצויינת לתיירים. זהו אזור קטן במרכזה של העיר. כיום גרים בו בסה"כ כמה אלפי אנשים בלבד. הרחובות בעיר העתיקה נוחים מאד להליכה וכצפוי מתפתלים בין בתים ציוריים, חנויות בוטיק, מסעדות ובתי קפה. העיר העתיקה של ציריך שוקקת חיים במהלך היום ולהפתעתנו גם בלילה. הופתענו גם לראות שבציריך יש סצנת סקס לילית, אבל היא לא בולטת כמו באמסטרדאם למשל. טיפ למביני עניין הוא למצוא את מסעדת ז'ול ורן (Jules Verne). המסעדה מגדירה את עצמה "פאנורמה בר" ולא בכדי. היא ממוקמת בראש מגדל תצפית עתיק ומאפשרת לסועדים תצפית פאנורמית מרהיבה על כל העיר והסביבה. המעלית למסעדה ממוקמת בתוך מסעדה אחרת, אז אל תחששו להכנס. כשתגיעו לראש המגדל תשמחו לראות שמאפשרים לכם להינות ממרבית הנוף גם מבלי להיכנס לסעוד במסעדה עצמה.

פנורמה בר ציריך

מהפנורמה בר ניתן לראות את כל ציריך

אפשרות נוספת בזמן טיול לציריך היא כמובן לבקר בחנויות השוקולד של העיר. תופתעו אולי לגלות שסצנת השוקולד בציריך איננה שולטת כמו בבלגיה למשל.  בשונה מכפי שציפינו, אין בציריך חנויות שוקולד על כל צעד ושעל. אבל אין ספק שיש בה שוקולד והוא איכותי ביותר. ה-מקום לבחון את השוקולד בציריך היא חנות הדגל של רשת ספרונגלי (Sprungli). למרות שיש בעיר כמה סניפים של הרשת, אנו בהחלט ממליצים ללכת לסניף הראשי המרהיב.  פה תוכלו למצוא פרלינים יקרים לצד העוגיות המקומיות – לוקסמבורלי (Luxemburgeli). אילו מעין מקרונים קטנים וחביבים ביותר הנמכרים על פי משקל (מזל גדול שהם קלים מאד…).

לוקסמבורגלי

לוקסמבורגלי - מקרון קטן ומעודן

ואם כבר מדברים על אוכל, אז נזכיר את המאכל השוויצרי הלאומי – הפונדו. אם מעולם לא אכלתם פונדו גבינה אמיתי, טיול לציריך עשוי להוות הזדמנות פז (ואל תרתעו מהצחנה בכניסה למסעדות המתמחות בפונדו – זהו רק סימן היכר של גבינות איכותיות). עוד מאכל שוויצרי ייחודי הוא הרושדי – מעין לביבת תפוחי אדמה המוגשת עם גבינה מותכת מעליה. שתי המנות לא מומלצות לחולי לב, מסיבות ברורות…

פונדו

פונדו הוא אוכל חברתי

אי אפשר לדבר על טיול לציריך (או טיול לשוויץ בכלל) בלי מילת אזהרה לגבי המחירים השערוריתיים של המדינה הזו. טיול לשוויץ אמנם נוח מאד אבל זול הוא לא. המחירים של כמעט כל דבר בשוויץ בכלל (ובציריך בפרט) יקרים להחריד. ארוחת ערב זוגית במסעדה, למשל, לא צפויה לעלות לכם פחות מכמה עשרות יורו. לצערינו אין כל כך דרך לעקוף את המחריים הללו. גם המחירים במרכולים אינם זולים, כך שגם אם תרצו לנסות ולהוזיל עלויות על ידי קניית מוצרי יסוד יהיה קשה.

לסיכום, ביקור בציריך מומלץ בהחלט כחלק מטיול לשווייץ או כעצירת ביניים בדרך לארצות הברית. יש לציריך הרבה מה להציע ליום אירופאי נעים ונינוח.

הגב לכתבה