טיול בעקבות אומנות – ואן גוך

כשחושבים על ואן גוך, חושבים על שדות חיטה זהובים וחמניות בוערות ועל שמיים זרועי כוכבים. ואן גוך נולד אמנם בהולנד בעיירה גרוט זונדרט (במערב הולנד) אך החל לצייר דווקא בבלגיה וכמובן שרבים מציוריו דווקא נוצרו צרפת – בפריז ובפרובאנס. טיול בעקבות ואן גוך יאפשר לכם להחשף למסלול חייו ולנופי יצירותיו באופן שלא הכרתם.

אך טבעי שטיול בעקבות ואן גוך ויצירותיו יתחיל באמסטרדם, במוזיאון ואן גוך, אך המשך הטיול יהיה בצרפת, מקום רוב יצירתו של ואן גוך.

מקור כ – 300 מציוריו המפורסמים של ואן גוך בתקופה בת מעט למעלה משנה בה חי בעיירה ארל, אשר בפרובאנס ושם ניתן לראות עד היום רבים מהנופים שראה האומן כמעט ללא שהשתנו.

ואן גוך בארל פרובאנס

מקור התמונה ברשות: www.arlestourisme.com

ואן גוך עבד במרץ בכל רחבי ארל והשדות סביבה, אך הוא לא שמר את יצירותיו שם, אלא שלח אותן ברכבת אל אחיו תיאו בלוויית מכתבים רבים.  למרות שבארל אין אף יצירה מקורית של ואן גוך אחד המכתבים הללו נותר שם.  ולמרות הכל פיקאסו אמר על ארל שיצירה אחת תשאר שם לנצח – ליל הכוכבים כפי שנשקף מעל נהר הרון.  בארל תוכלו דווקא להכנס למוזיאון ריאטו אשר מציג 57 יצירות של פיקאסו אשר הגיע לארל בערוב ימיו בעקבות ואן גוך ולמוזאון הנצחה לואן גוך וליצירתו אשר הוקם במימון פרטי ודווקא לא מסומן במפות הרשמיות של העיירה.  מעניין גם לציין שתושבי ארל לא השכילו לשמר אתרים רבים הקשורים לואן גוך (חלקם הופצצו במהלך מלחמת העולם השנייה, אמנם) ותעשיית תיירות בעקבות האומן החלה מאוחר באופן מגוכך.  עד אז ההתייחסות לואן גוך היתה כאל "צייר נופים משוגע" אשר התגורר בעיירה לפרק זמן קצר והפריע לשקט הציבורי.  רק ב 1996 (!) נחנך בעיירה מסלול מסומן בחיצים בעקבות ואן גוך.  שימו לב שאתרים רבים בהם פעל ואן גוך כבר לא קיימים בארל.  הקפידו להבדיל בין מקור לבין תרגיל שיווקי של סוחרים ממולחים.

סמוך לארל, בעיירה סאן רמי שוכן בית החולים לחולי נפש, סן פול דה מוזול, שם חי ועבד ואן גוך למשך כשנה.  ניתן להסתובב בבית החולים ואף לראות נקודות מסומנות בהן עמד ואן גוך וצייר.  בחנות מוצעים למכירה ציורים של החולים, אשר לרוב אינם בסגנון האומן…

ואן גוך סיים את חייו בהתאבדות מפורסמת בעיירה אובר סור אואז הסמוכה לפריז (ואף יכולה להיות יעד לטיול יומי מפריז).  אובר סור אואז שוכנת בפרברי פאריס, ונמצאת כ- 25 ק"מ מצפון מזרח לעיר. העיירה היוותה מקום משיכה לציירים אימפרסיוניסטיים רבים, שאהבו לצייר את העיירה הקטנה והיפה, ואת האזור סביב לה.

קבר ואן גוך

מקום: אובר סור אואז צילום: מיכל פלומבו

העיירה הותיקה זוכרת את חסד נעוריה, וב'שאטו דה-אובר' הקימה מוזיאון לציור אימפרסיוניסטי. לא מדובר במוזיאון רגיל, אין יצירות מופת כמו אלו התלויות בד'אורסיי ובאורנג'רי, יש מסע חוויתי בזמן אל התקופה האימפרסיוניסטית. עם הכניסה למוזיאון, מקבלים אוזניות (אלא אם כן, אתם יודעים צרפתית, ואז אין בהן צורך), ומתחילים במסע מלא האפקטים. המסע מתחיל בהתחדשותה של פאריס לפי 'תוכנית אוסמן', כשבתוך הקירות יש דגמים של בתים ורחובות בפאריס, ומסכי ענק, והקול הבוקע מהאוזניות מספר על פאריס של המאה ה- 19, בליווי מוסיקה מהתקופה, כשבכל פעם מואר מיצג אחר. הסיור עובר בין חדרי הבית, כשכל חדר מייצג אתר ציור בתקופה האימפרסיוניסטית. בחדר המופעים, יושבים על יד שולחנות המעוצבים ברוח התקופה, וצופים במסך שעל במה. בבית הקפה, אפשר להסב אל שולחנות בית הקפה, ולספוג את האווירה. אחר כך יוצאים אל הטבע – בדיוק כמו האימפרסיוניסטים – ממתינים בתחנת הרכבת, נוסעים ברכבת, חולפים על פני הנופים, אל עבר הטבע. כל אלה כשהרקע לתפאורה הם הציורים האימפרסיוניסטים, תמונות מן התקופה, מוזיקה יפיפיה והסברים מעניינים.  תוכלו לקרוא עוד על אובר סור אואז בבלוג של מיכל.

בפריז עצמה תוכלו להתרשם מציורים רבים של ואן גוך במוזיאון ד'אורסיי היפהפה.

מוזיאון ד'אורסי, פריז

מוזיאון ד'אורסי, פריז