חודשיים בפריז עם מיכל

מיכל פלומבו"אם נתמזל מזלך לגור בפאריס כאדם צעיר, היא תישאר איתך בכל אשר תלך, כל שארית חייך, כי פאריס היא חגיגה נודדת" (א. המינגווי). אז נסעתי.

לאחר שבע שנים מתישות של לימודים ועבודה, וקצת לפני המשך הדרך, החלטתי לעזוב את החיים שלי למשך חודשיים, ולחיות חיים אחרים בפאריס. שכרתי דירה קטנטנה ומקסימה, הממוקמת בלב רובע המארה, מרחק הליכה מהלובר, מהרובע הלאטיני, מהסיין, ממש ליד מרכז פומפידו, וליד תחנת מטרו גדולה.  לראשונה בחיי, ללא כל תכנון מוקדם, פשוט להיות בפאריס רק בכדי להנות מהעיר שכל יום בה הוא חגיגה נודדת.

המייל הראשון – המזוודות ארוזות, כל החברים נפרדו לשלום, ההתרגשות גואה, גואה ועולה כהר געש מתפרץ באיסלנד. השמיים התכסו באפר סמיך, שלא נראה כמותו בכל תולדות התעופה, וכל דרכי האוויר במערב אירופה ובמרכזה נסגרו עד שיתפוגג. חלום פאריס שלי הפך לענן אבק, ואני שקעתי אל תוך ייאוש עמוק – האם אי פעם אגיע לפאריס????

למה אף פעם לא לצאת מהבית בלי מעיל (אבל אף פעם!) – הצלחתי!!! עם התפוגגותו של ענן האפר האימתני, מצאתי כרטיס טיסה חדש, ותוך שעה וחצי מזמן רכישת הכרטיס ישבתי בדיוטי פרי. ההגעה לפאריס הייתה פשוטה, קלה ונעימה. ההגעה לדירה מפתיעה. פאריס כבר נהדרת אליי! עד ש….

יש ברווזים בלובר – "הפריחה ולא הפרי, ההליכה ולא ההתקדמות"

על ריח ועל טעם עוד בוקר אביבי נפלא בפאריס, יצאתי לדרך בכיוון חדש, וללא מטרה, עד אשר חוש הריח כיוון אותי אל חווייה משכרת חושים בעיר שלא מפסיקה להדהים.

יום שגרתי בפארק – הבוקר התחיל עם תחושת ריקנות, תחושת כבדות וגעגוע…. מה אעשה היום…..? מה פאריסאים עושים ביום שבת שימשי ונהדר….?

שוק הילדים האדומים – יום ראשון הוא היום בו הצרפתים נוהגים לאכול ארוחת צהריים משפחתית, ואני תהיתי מה ייהא על הארוחות שלי. דאגנות יתר – ירשתי מאמא. היום אכלתי יותר מבכל יום אחר בפאריס.

יום שלולית – תחילת השבוע בפאריס, והעיר עוד מנומנמת ומסרבת להתחיל את השבוע. לאות הזדהות עם העיר, קמתי גם אני מנומנמת ויצאתי לכבוש את רובע מונפארנס, אך דברים לא צפויים קורים, גם כשנמצאים בעיר הכי יפה בעולם.

אימון מביא לשלמות – שמש אביבית בחוץ היא סימן מבשר טובות, יצאתי אל יום נהדר, עם תגליות מעניינות, חברים חדשים, ותובנה שיש עוד עבודה קשה לפניי, וכי רק אימון מביא לשלמות.

יום פשוט ונפלא – מוזיאון קטן לאומנות, כיכר יפה, כנסיה מרשימה, רחוב מפתיע, ושגרה נעימה, בעוד יום פשוט ונפלא בפאריס.

אווו שאנז אליזה – כמה הפתעות בשדירה היוקרתית, והמקרונים הטובים בעולם – מה עוד אפשר לבקש משדירות שאנז אליזה…..?

אחד במאי – יום שמתחיל בהפגנה מתחת לפסל של ז'אן ד'ארק ומסתיים בקריאה שלווה על גדות הסיין – כך ביליתי את חג הפועלים שלי.

טיול בתוך ציור – גם אם הייתי מתאמצת בכל כוחי, לא הייתי מצליחה לדמיין גן יפה כל כך, בטח שלא לצייר אותו… טיול בגנים ובין הציורים הנפלאים של קלוד מונה.

הרוח של פאריס – רוחן של אגדות בחייהן, מרחפות מעל בית הקברות פר לשז. ביקור אפוף מיסתורין, סיפורים טראגיים והתרגשות בבית הקברות המפורסם.

על חברות ושותפות גורל – על חברים מסוגים שונים, ועל חברות. על שותפות גורל שמקרבת בין אנשים, על ספרים ועל פאריס.

להגשים חלום – לכולנו יש חלומות, לא תמיד אנחנו זוכים להגשים אותם. יום בו מתגשם חלום הוא יום מיוחד. יום בו מתגשם חלום ויש בו אוכל מעולה, הוא יום מושלם.

רושם – האם רושם הוא מראה של האמת? האמת של מי….? תהיות על רושם והתרשמות בביקור במוזיאון האימפרסיוניסטי – האורנז'רי.

אגדות בפאריס – 'פאנטום האופרה' במרתפי בית האופרה 'גרנייה'. 'הגיבן מנוטרדאם' מצלצל בפעמוני הכנסיה. האם ישנם עוד סיפורי אגדה בפאריס?

ללכת לעבודה – היום הלכתי לעבודה – קמתי בבוקר, התלבשתי והתארגנתי, שתיתי קפה, קניתי לחם גבינה, עליתי על קו המטרו מספר 1 ונסעתי למרכז העסקים של פאריס.

ספרים, רבותיי ספרים – מכל רחוב, בכל עבר של הסיין. ישנים, חדשים, יקרי ערך, זולים, עתיקים, רצויים, זנוחים – מכל מקום – ניבטים ספרים.

מותמארטר – יום של ציפייה לקראת אחד הרובעים המעניינים של פאריס. האם אצליח לממש את הפוטנציאל הטמון בביקור…?

אתמול – אתמול היה יום נהדר! טיול באיזור הדירה שלי הביא אותי אל בית עתיק, חנויות מקסימות, רחוב נפלא וארוחת מלכים. והיום – היום היה לא מעניין.

ימי ראשון עם פאריס – ימי ראשון הם הימים האהובים עליי בעיר – שוק חדש, אי חדש ושדירות שאנז אליזה ששינו את פניהן לסוף שבוע אחד.

התחדשות – התחדשות והצורך בחידוש מתעוררים לחיים במוזיאון לתולדות העיצוב, וגם מחוצה לו.

העצבות תמשך לנצח – היו מילותיו האחרונות של הצייר וינסנט ואן-גוך. נסיעה לעיירה בה חי ואן-גוך בחודשי חייו האחרונים, שבסופם שם קץ לחייו.  אם תרצו תוכלו גם לטייל בעקבות ואן גוך.

תנועה דוממת – דגה הפיח חיים ברקדניות, רודן יצק תנועה אל תוך הפסלים, פאריס אינה מפסיקה לנוע, ואני – יחד איתם.

הפלישה (שלי) לנורמנדי – עזבתי את פאריס, ביום רווי אכזבה וגשם. נטולת ציפיות הגעתי לעיר 'לה הבר' בנורמנדי.

הפלישה לנורמנדי – חלק שני – חופש בתוך חופש – אני בחופש! אונפלר – עיירת קיט ודיג יפיפיה עם סמטאות מקסימות ואוכל נהדר. אטרטה – צוקים מרהיבים ורוח של חופש.

הפלישה לנורמנדי – חלק שלישי – מון סן מישל.

חזרה בפריז – המורה לצרפתית

אם קראתם את הבלוג של מיכל והתלהבתם מהאפשרות לבקר בפריז, אולי תרצו לקרוא עוד על יעדים שלא כדאי לפספס בפריז.