הר רייניר

לאוהבי הטיפוס, ארצות הברית מציעה מספר רכסי הרים מפורסמים יותר ומפורסמים פחות. רובכם בודאי שמעתם על רכס הרי הרוקיס או על רכס הרי הטיטון. בכתבה קודמת כתבנו גם על ההר השני הכי מתוייר בעולם – הר מונדנוק. אבל אולי אחד ההרים היפים בארצות הברית, וגם הגבוה מבינהם (מחוץ לאלסקה) הוא דווקא הר רייניר (Mount Rainier).

הר רייניר – רקע כללי

הר רייניר נמצא במדינת וושינגטון. זוהי מדינה בצפון מערב ארצות הברית באזור שנקרא ה Pacific Northwest. היא נמצאת בין אורגון בדרום וקנדה בצפון. בגלל שהר רייניר גבוה כל כך (הוא מגיע עד ל 4392 מטר) ניתן לטפס עליו רק למשך כמה שבועות בשנה – באופן כללי רק ביולי ובאוגוסט (למרות שהפרסומים הרשמיים של ה Mount Rainier National Park מציינים תקופה מעט ארוכה יותר).

הר רייניר

הר רייניר

הר רייניר – מה יש לעשות שם?

הר רייניר הוא הר אלפיני. זה אומר שמבחינת אופי הטיפוס והטבע שתפגשו הוא דומה לאלפים באירופה. בתחתית ההר יש יערות ונחלים ואילו ככל שעולים יש פחות צמחים ויותר שלג. הפעילות המתבקשת בפארק הר רייניר היא טיפוס. הטיפוס אינו מאד קשה מבחינה טכנית (כלומר לא צריך להכיר טכניקות שימוש בחבלים וכדומה), אבל ככל שעולים ההליכה נעשית קשה יותר. בנוסף, בגלל תנאי מזג האויר נדרש ציוד מיוחד לטיפוס ובעיקר נעליים מתאימות (עם דוקרני קרח), מקלות הליכה, גרזן קרח וקסדה.

מרבית המטיילים על הר רייניר לא ינסו אפילו להגיע לפסגה. הם יסתפקו בנופים המרהיבים מהמחנה אשר נמצא בבסיס (ונקרא "גן עדן" – Paradise) או בטיפוס קצר אל אחת התצפיות. חשוב לזכור שמזג האויר ההפכפך על ההר עשוי להביא ערפל וגשם למשך ימים ארוכים גם באמצע הקיץ ולכן כדאי להגיע לאזור למספר ימים כדי שיהיה סיכוי ליום שמש אחד לפחות שיאפשר לראות את הנוף. כדאי לזכור שהגעה לאזור כדאית גם אם לצורך תצפית בלבד, שכן האזור עשיר במפלים ובפרחי בר. ההר עצמו (ביום יפה) מתנשא באופן דרמטי במיוחד מעל למישור היחסי שסביבו.

מטיילים אשר מעוניינים לטפס על ההר עצמו עשויים לבחור את אחד המסלולים ההיקפיים אשר מגיע לגבהים שונים על ההר או לנסות ולהגיע לאחת הנקודות הגבוהות באמת – Pebble creek, Muir camp או הפסגה. רבים מהמטיילים אשר חסר להם הציוד לא יוכלו לעלות הרבה יותר מ Pebble creek אשר מצוי בגובה 7200 רגל (2195 מטרים). אם יש ברשותכם ציוד הליכה מתאים תוכלו אולי להגיע ל Muir camp אשר נמצא בגובה 10,000 רגל (3048 מטרים). מעבר לנקודה הזו תזדקקו לאישור מיוחד ולליוי של מדריך אשר מורשה לטפס לפסגה. מתוך כ 10,000 מטפסים אשר מנסים כל שנה להגיע לפסגה, פחות מחצי מצליחים.


הר רייניר – מה עוד יש לעשות שם?

כאמור, הר רייניר הוא חלק מפארק לאומי (National Park). הטבע שסביב ההר אינו דרמטי אולי כמו ההר עצמו, אבל עשיר מאד באפשרויות טיול, מחנאות וטבע. רבים מהמטיילים אשר מגיעים לאזור לכמה ימים יוכלו לטייל באחד מהמסלולים הרבים אשר מסביב להר. אחד מהם נקרא Wonderland Trail ונמשך 93 מייל (כ 150 קילומטרים). יש שעושים את כל המסלול בבת אחת, ללא עצירה, כאתגר. רבים אחרים יבחרו מקטעים שונים ויטיילו בהם כדי לראות מפל, יער עתיק או נוף. האזור המזרחי של הפארק פחות מתוייר מהאזור המערבי (שבו נמצא ההר). יש בו מסלולי הליכה, תצפיות וחורשת עצים עתיקים בני למעלה מ 1000 שנים.


הגב לכתבה