הרוח הכי מהירה בעולם – הר וושינגטון

אם ישאלו אתכם איפה נמדדה הרוח הכי מהירה בעולם, בוודאי חלקכם יענה מיד "באנטרקטיקה" ואחרים אולי יענו "בהימלאיה" או אפילו בפסגת אחד ההרים המושלגים ברכס האלפים. אבל לא. מסתבר שזו איננה התשובה הנכונה. הרוח הכי מהירה בעולם נמדדה דווקא בצפון מזרח ארצות הברית במדינת ניו המפשיר. הר וושינגטון, ההר הגבוה ביותר ממזרח לרכס הרי הרוקיס נמצא בדיוק במרכזו של זרם הסילון אשר יורד מהקוטב הצפוני דרך קנדה ועד לארצות הברית. ובהר וושינגטון נמדדה הרוח הכי מהירה בעולם.

למה לטפס על הר וושינגטון?

אנשים אוהבים שיאים. גם אנחנו. לכן, טיפוס על ההר הגבוה ביותר באזור הגיוני (דרך אגב, החרמון גבוה יותר, שכן הר וושינגטון מתנשא רק לגובה 1917 מטרים מעל פני הים). בנוסף, הטיפוס אינו קל. לכן, ההנאה שבהגעה לפסגה כפולה ומכופלת. לאילו אשר ילכו ברגל, הדרך לפסגה תהיה רצופה נופים אשר יתחילו ביערות ויעברו לנוסף אלפיני ממש. מסביב תוכלו להשקיף על העמקים וההרים האחרים המקיפים את הר וושינגטון. אילו מכם שיבחרו לעלות ברכב יהנו מנופים דומים, אם כי מעט מרוחקים יותר.

בפסגת הר וושינגטון תמצאו כמה מבנים, חנות מזכרות ונקודות תצפית. במקום הוקם מלון אשר היה פעיל עוד ב 1854 וכעת הפך למעין מוזיאון. כדאי לצפות במצגת אשר מראה את הפסגה בחורף.

הרוח הכי חזקה בעולם

הרוח הכי חזקה בעולם

מתי נכון לטפס על הר וושינגטון?

פסגת הר וושינגטון מוקפת עננים 200 ימים בשנה. למצוא יום עם מזג אויר מוצלח לעליה עשוי להתברר כמסובך. הסיכוי הטוב ביותר הוא לתכנן עליה באמצע יולי או תחילת אוגוסט. כדאי לבחור ביום שבת או ראשון, כאשר מטיילים רבים צועדים לפסגה. הדרך בטוחה יותר אז, ביחוד אם מזג האויר משתנה. באתר של ההר ימליצו לכם לקחת כפפות ומעיל גם באמצע יולי. מנסיונינו, לא תצטערו. לפני העליה מומלץ להתעדכן באתר אשר מפרסם תחזית מפורטת מאד.

איך אפשר לטפס על הר וושינגטון

בשביל הר שבטח לא שמעתם עליו אף פעם, יש לא מעט דרכים לטפס על הר וושינגטון:

  • טיפוס רגלי לפסגת הר וושינגטון הוא לדעתנו הדרך המספקת ביותר להגיע לפסגה, אם הבריאות מאפשרת. הטיפוס אינו קל בכלל. יש אזורים תלולים ויש אזורים מחליקים. מצד שני לא צריך להירתע מידי. 50,000 אנשים עושים זאת כל שנה. הנופים בדרך למעלה מרהיבים. יש מספר שבילים אשר יביאו אתכם לפסגה וכדאי להיוועץ במרכז המבקרים לפני הטיפוס. זכרו – את הירידה אפשר לעשות דרך הכביש, אם תרצו.
  • בדרך להר וושינגטון

    כדאי לעצור להינות מהנוף בדרך למעלה

  • עליה במכונית לפסגת הר וושינגטון – אולי הדרך הכי מפורסמת לעלות לפסגת הר וושינגטון היא ברכב פרטי. יתכן שראיתם מכוניות שעליהן מתנוססת המדבקה "רכב זה היה בפסגת הר וושינגטון". הדרך תלולה, צרה ומפותלת ויש לנהוג משנה זהירות. בדרך למעלה ניתן להאזין להסבר דרך האינטרנט או על CD אשר מחלקים בראשית הדרך. העליה כרוכה בתשלום.
  • הפוניקולר לראש ההר הוא דרך נחמדה אבל קצת יקרה להגיע לפסגה. מדובר במעין רכבת אשר עולה במסילה מיוחדת. לאורך המסילה ישנם מעין גלגלי שיניים שמונעים את החלקת הרכבת לאחור. בצורה כזו הרכבת יכולה לטפס בשיפוע מאד חד. רבים משתמשים בפוניקולר כדי לרדת מהפסגה אחרי טיפוס רגלי. אבל בהחלט אפשר לבחור לעלות וגם לרדת בדרך זו. צריך לשים לב שהחברה אשר מפעילה את הרכבת לראש הר וושינגטון יוצאת ממקום קצת אחר מאשר החניון שבו מרבית המטיילים משאירים את המכוניות שלהם.
  • הפוניקולר של הר וושינגטון

    הפוניקולר של הר וושינגטון

  • שאטלים לפסגת הר וושינגטון הם אחת הדרכים הנוחות ביותר לרדת (ולעלות). נהגים מקצועיים יענו בנעימות על שאלותיכם בזמן שהרכבים שלהם זועקים מחמת המאמץ. כאשר תראו את הדרך המפותלת מכיסא הנוסע תשמחו שלא נהגתם בעצמכם.

הגב לכתבה