העצבות תמשך לנצח

השיר של היום, הוא השיר שגרם לי להכיר את ואן-גוך. המילים כל כך יפות ומדוייקות (ותהנו מהציורים המקסימים).

היום נסעתי לעיירה אובר-סור-אואז, העיירה בה חי הצייר וינסנט ואן-גוך בחודשי חייו האחרונים, העיירה בה שם קץ לחייו, והעיירה בה הוא קבור.
ואן-גוך, הצייר האהוב עלי, הוא הסיבה להתחלת הרומן שלי עם צרפת. לפני 5 שנים, נסעתי עם רן היקר לפרובאנס, ויחד טיילנו בין מושאי הציור השונים של ואן-גוך. מאז אותו טיול, רק חיכיתי לחזור לצרפת, גם בכדי להשלים את הטיול בעקבות ואן-גוך – בפאריס ובאובר-סור-אואז.

אובר-סור-אואז שוכנת בפרברי פאריס, ונמצאת כ- 25 ק"מ מצפון מזרח לעיר. העיירה היוותה מקום משיכה לציירים אימפרסיוניסטיים רבים, שאהבו לצייר את העיירה הקטנה והיפה, ואת האזור סביב לה.

אובר סור אואז מקום מותו של ואן גוך

העיירה הותיקה זוכרת את חסד נעוריה, וב'שאטו דה-אובר' הקימה מוזיאון לציור אימפרסיוניסטי.

מוזיאון אימפרסיוניסטי באובר סור אואז

לא מדובר במוזיאון רגיל, אין יצירות מופת כמו אלו התלויות בד'אורסיי ובאורנג'רי, יש מסע חוויתי בזמן אל התקופה האימפרסיוניסטית. עם הכניסה למוזיאון, מקבלים אוזניות (אלא אם כן, אתם יודעים צרפתית, ואז אין בהן צורך), ומתחילים במסע מלא האפקטים. המסע מתחיל בהתחדשותה של פאריס לפי 'תוכנית אוסמן' (זוכרים…?), כשבתוך הקירות יש דגמים של בתים ורחובות בפאריס, ומסכי ענק, והקול הבוקע מהאוזניות מספר על פאריס של המאה ה- 19, בליווי מוסיקה מהתקופה, כשבכל פעם מואר מיצג אחר. הסיור עובר בין חדרי הבית, כשכל חדר מייצג אתר ציור בתקופה האימפרסיוניסטית. בחדר המופעים, יושבים על יד שולחנות המעוצבים ברוח התקופה, וצופים במסך שעל במה. בבית הקפה, אפשר להסב אל שולחנות בית הקפה, ולספוג את האווירה. אחר כך יוצאים אל הטבע – בדיוק כמו האימפרסיוניסטים – ממתינים בתחנת הרכבת, נוסעים ברכבת, חולפים על פני הנופים, אל עבר הטבע. כל אלה כשהרקע לתפאורה הם הציורים האימפרסיוניסטים, תמונות מן התקופה, מוזיקה יפיפיה והסברים מעניינים. המוזיאון החווייתי הזה, היה כל כך סוחף ומקסים, שתוך מספר רגעים מתחילת הביקור, הצלחתי לשכוח את אובדן כרטיס הרכבת חזרה לפאריס, שגיליתי שאיבדתי בטרם נכנסתי למוזיאון (סוף טוב הכל טוב – מכיוון שלא היה איך לקנות כרטיס חדש, הכרטיסנית אפשרה לי לנסוע בחינם חזרה לפאריס….).

2 תגובות לכתבה “העצבות תמשך לנצח”

  1. מאת גדי:

הגב לכתבה