המאפים הכי חמים בארצות הברית

הרבה ישראלים פותחים את הבוקר עם קפה ומאפה. רשתות שלמות בנויות על הרעיון הזה. וזה הגיוני. הרי מי לא אוהב מאפה חם עם הקפה על הבוקר? בארץ ובאירופה בוודאי תפתחו את היום עם קפה הפוך וקוראסון או אולי מאפה קינמון. אבל דווקא בארצות הברית, ארץ שאיננה ידועה במאפים האיכותיים שלה קמו כמה שפים והמציאו שני מאפים ששינו את מפת המאפים העולמית (או לפחות המקומית). אז לא עוד למאפין האמריקאי או לעוגית פצפוצי השוקולד המסורתית. תתקדמו עם הזמנים… על טירוף הקרו-נאט שמעתם? ועל הקווין אמאן? עוד לא? אז תמשיכו לקרוא!

קרו-נאט

הרבה אנשים אוהבים קוראסונים והרבה אנשים גם אוהבים דונאטס. אז קם אדם בבוקר והחליט לשלב את השניים. לשילוב קוראים קרו-נאט (מבטאים את זה Cro-Nut). הבצק הוא בצק פריך ומלא שכבות כמו של קוראסון ואילו בפנים יש קרם פטיסייר. בכמה מהגרסאות של הקרו-נאט מצפים את החלק העליון בשכבה מתוקה, כמו בדונאטס. המאפה הזה הצליח כל כך שמחוץ למאפייה של הממציא של הקרו-נאט נעמדו האנשים הקשוחים של מנהטן כבר ב – 5 בבוקר, גם באמצע החורף, כדי לזכות בקרו-נאט אחד כשמגיעה השעה שמונה והמאפייה פותחת את שעריה לקונים. לממציא הקרו-נאט קוראים דומיניק אנסל. והוא צרפתי (למרות שאנחנו לא בטוחים שצרפתים יאשרו את חילול הקודש של הקוראסון שלהם). למאפיה שלו קוראים (כמה מקורי…) דומיניק אנסל. גם היום, חודשים רבים אחרי שהומצא, לא תוכלו לרכוש ולו קרו-נאט יחיד אם לא תגיעו לפני שעת הפתיחה של המאפיה (יתכן שהם דואגים לא לאפות יותר מידי כדי לשמר את המסתורין).

בעקבות ההצלחה הבלתי ניתנת לערעור של הקרו-נאט, קמו לו כמה וכמה חקיינים. יש להם שמות כמו דו-סון (שילוב הפוך של המילים 'דונאט' ו'קוראסון') וקראמב-נאט (של מאפיית 'קראמבס').

Crumb nut - Cronut replacement

קראמב נאט

ניסינו כמה מהם ואף אכלנו קרו-נאט (דווקא בארץ אצל קדוש בירושלים). הקרו-נאט בישראל היה טוב מאד. דווקא החיקויים לא היו מלהיבים במיוחד. ההמלצה שלנו? ללכת לקדוש או להתעקש על דומיניק אנסל. על מה שבאמצע כדאי ככל הנראה לוותר. ועוד משהו – אצל דומיניק אנסל תוכלו למצוא גם מאפים אחרים. חלקם נראים מדהים. ניסינו. לא התרגשנו.

מי זו המלכה מאמאן?

קווין אמאן (אפשר לתרגם את זה ל'מלכה' אמאן) זה מאפה דחוס, שמנוני, מתוק ומלוח. אבל התיאור הזה אינו עושה חסד עם הדבר האמיתי. הפעם הראשונה שבה נחשפנו לקווין אמאן לפני כמה חודשים טובים לא ידענו למה לצפות. קנינו אותו דווקא במכולת שכונתית בסן פרנסיסקו (כן, יש שם עוד דבר כזה) והחלטנו לאכול אותו על קרונית הרכבת. הקווין אמאן היה כל כך טוב שלא הפסקנו לדבר עליו מאז. כמובן שחזרנו לאותה המאפיה שוב וכמובן שהחלטנו להמשיך ולחפש את המאפה הזה בכל עיר גדולה שאליה נקלענו.

אפשר למצוא קווין-אמאן בכל מיני מאפיות בארצות הברית. בינתיים מצאנו העתקים לא רק בסן פרנסיסקו אלא גם במנהטן ובבוסטון. במנהטן המקום הנחשב לאכול את הקווין אמאן הוא באותה המאפייה שהמציאה את הקרו-נאט, אצל דומיניק אנסל. בלי שום צניעות עם קוראים לזה DKA (דומיניק קווין אמאן – dominique kouign amann). את ה DKA תוכלו דווקא למצוא גם מעבר לשעות הבוקר המוקדמות…

Dominique Kouign Amann

מימין זה הדומיניק קווין אמאן – DKA

בבוסטון אפשר למצוא את זה במאפיית flour (קמח). הם קוראים לזה מאפה בריטון (כי מקור הקווין אמאן בבריטוני אשר בצרפת) ובמאפית Bread and Butter (המשמעות היא 'לחם וחמאה') הצנועה ברובע האיטלקי, הלא הוא הרובע הצפוני. מבין כל אילו דווקא הקווין-אמאן של מאפית לחם וחמאה הוא הקרוב ביותר למאפה המדהים של סן פרנסיסקו ואף הזול מכולם. עוד יתרון של רכישת קווין-אמאן ברובע האיטלקי, שממש מעבר לפינה אפשר די בקלות להשיג קפה אמיתי וטוב, אשר קשה למצוא באופן כללי בארצות הברית.

הגב לכתבה