היער השחור למטייל

היער השחור – מבוא

היער השחור יכול להוות טיול של שבוע שלם בפני עצמו.  טיול ליער השחור נהדר למשפחות בגלל שפע האטרקציות והיכולת לטיולי כוכב.  אפשרות אחרת היא לטייל ביער השחור כחלק מטיול לגרמניה או לצרפת (חבל אלזס) ואפילו ביקור בציריך. היער השחור שמר עד לימינו הרבה מצביונו העתיק והמסתורי – ממש יער מהאגדות. ביקור ביער השחור מציע טיול בין עיירות ציוריות, טבע נגיש ויפהפה (אגמים, מפלים ו… יערות), רוגע, קניות, אוכל טוב ופארקי שעשועים.

טיפ:  כדאי להצטייד במפה של היער השחור שתסייע לכם להגיע ממקום למקום בקלות ובלי להסתבך.  המפה שהצענו מורכבת מכמה חלקים, אך יש גם מפה של כל היער השחור.  לשיקולכם…
.

טיפ למטיילים ביער השחור – בהגיעכם לאזור היער השחור, הגיעו אל לשכת התיירות המקומית, בה תוכלו לרכוש את כרטיס היער השחור. עדיף לרוב לבקש כרטיס משפחתי הכולל את פארק אירופה. הכרטיס מקנה כניסה אחת לפארק אירופה וליתר האתרים – כניסה ללא הגבלה, למשך שלושה ימים בלבד (לא חייבים להיות רצופים). עלות הכרטיס למשפחה היא 195 יורו נכון ל 2010.

אגם טיטיסי

אגם טיטיסי (Titisee) והעיירה טיטיסי אשר לידו מהווים התחלה טובה לטיול ביער השחור.  נחמד לטייל בטיטיסי.  יש בה טיילת, חנויות למזכרות, שעונים, כלי זכוכית והמון מסעדות.  מומלץ לעשות את הדבר "התיירותי" ולנסוע ברכבת הנוף שנוסעת מסביב לאגם.  תוכלו לשכור אופניים ולטייל סביב האגם או לשכור סירת פדלים ולדווש עליו. אורכו של האגם כ-2 ק"מ ורוחבו כקילומטר אחד, לכן לא מדובר במאמץ גדול מידי.  עוד אפשרות להכיר את האגם בשיט על ספינה חשמלית – במסגרת כרטיס היער השחור תוכלו לעלות לשיט על האגם.

פרייבורג

פרייבורג היא בירת היער השחור.  פרייבורג נמצאת כחצי שעה מאגם טיטיסי (Titisee).  פרייבורג היא עיר אקדמית עתיקה, גדולה ויפה הרחובות של פרייבורג צרים ויפים, תעלות מים נמתחות לאורך כל רחובות העיר, יש בה שווקים (שופינג…), הריסות עתיקות, פונדקי יין, פאבים, מסעדות ובתי-קפה, מזרקות נחמדות, פסלים וגנים שאולי הם בעצם האחראים לאווירה הנעימה.

לאחר הגעתכם לפרייבורג, מומלץ יהיה להשאיר את הרכב בחניון, כי בעיר העתיקה אין תנועת כלי רכב פרטיים ועל כן חונים במגרשי החניה המסומנים בדרך.  התשלום עבור החנייה על-פי שעות.

מרכזה של העיר העתיקה של פרייבורג היא כיכר ה-Rathaus שהיא במקרה גם כיכר העירייה.  בכיכר, כפי שניתן לנחש, עומד בית העירייה הגדול עם השעון בחזיתו, מזרקות, פסלים, כנסיית מרטין (המדהימה! – גם למי שלא אוהב כנסיות בדרך כלל) ואפילו בית-כנסת.


בית הכנסת העתיק במרכז פרייבורג היה אחד מעשרות בתי כנסת שהועלו באש ונשרפו כליל בליל הבדולח.  ב- 22 באוקטובר 1940 נעצרו (גם) כ- 300 מיהודי פרייבורג, וגורשו למחנה הריכוז גורס אשר בצרפת. רבים מאותם יהודים מתו ממחלות, רעב ועינויים. אלה שנותרו בחיים גורשו לאושוויץ ולמיידנק ושם נרצחו.  לזכרם של יהודי פרייבורג הוצב בחזית תחנת הרכבת של העיר שלט צהוב ועליו השם "גורס" ומספר הקילומטרים אליו מפרייבורג (שהוא 1027).  בפרייבורג המשיכו ואף הנציחו את שמותיהם של היהודים הנספים באמצעות לבנים מוזהבות עליהם כתוב שמות היהודים שהתגוררו בבניין ותאריך גירושם.

מכיכר העיר עוברים למדרחוב הראשי קייזר יוזף שבו נמצא אחד משערי העיר, בתים צבעוניים ומרכזי קניות גדולים כקטנים. החנויות הקטנות  חמודות מאד ומלאות סטייל.  מומלץ לשבת אצל שטיינמץ לצד המדרחוב הראשי ולאכול עוגות.

כיכר מינסטר בפרייבורג – Munsterplatz – היא כיכר השוק ובה (מן הסתם) דוכנים לממכר פירות וירקות, גבינות ועוד. בכיכר נמצאת הקתדראלה הגדולה ובה חלונות ויטראז', ומגדל פעמונים גבוה עם מרפסת פתוחה אשר מאפשרת תצפית על כל האזור, לכן כדאי להתאמץ ולעלות את כל המדרגות עד לקצה.  מסביב לכיכר מינסטר אטרקציות נוספות ובינהן ארמונות, כיכר אוגסטיצר, הפונדק העתיק בגרמניה (אשר עדיין מתפקד כ… פונדק) ועוד.

אטרקציה בולטת בפרייבורג היא נסיעה ברכבל הארוך בגרמניה (3.6 ק"מ אורכו) עד לגובה של 1,286 מטר לפסגתו של ההר- Schauinsland.  בפסגה תזכו בתצפית מדהימה אשר גם מהווה בריחה מחום הקיץ (למטיילים בקיץ). הנסיעה ברכבל אורכת כ-20 דקות ומומלץ להקדיש לאתר לפחות שעה וחצי.  שימו לב:  העלייה לרכבל אינה ממרכז העיר.

יעד נוסף אשר תוכלו לשלב בביקור בפרייבורג הוא פארק חבלים בשם Steinwasen.  מיקום הפארק אינו על "הקו" בין טיטיסי לבין פרייבורג ולכן, כדאי לתכנן מראש את הטיול בו כראוי (מבחינת שעת ההגעה וסדר ההגעה לפארק החבלים ולשאר האתרים).  קראו עוד על פארק החבלים.

מפלי הריין

מפלי הריין ידועים גם בשם שפהאוזן.  סעו לכיוון שפהאוזן ועקבו אחר השילוט לעבר המפלים. אחרי שתחנו, המשיכו עם השביל המשקיף למפלי הריין עד שתגיעו למסעדה וחנות מזכרות, שם יש מרפסת שצופה אל המפלים.  אם תרצו תוכלו לקרוא עוד על מפלי הריין.

קונסטנץ

העיירה קונסטנץ אשר על שפת אגם קונסטנץ נמצאת כ – 50 דקות משפהאוזן (הלוא הם מפלי הריין).  את הטיול סביב אגם קונסטנץ מומלץ להתחיל בעיר הימי-ביניימית שטיין-אם-ריין אשר ממוקמת ממערב לאגם, לשפתו של נהר הריין והשתמרה להפליא בין חומותיה ושעריה.

אמנם התחלתם בשטיין-אם-ריין, אך כעת המשיכו מזרחה אל עבר אגם קונסטנץ, כי העיר קונסטנץ אשר נמצאת בשטחה של גרמניה היא היעד המועדף.  קונסטנץ היא העיר הגדולה ביותר לחופו של אגם הבודנזי, לכן יש הקוראים לאגם "קונסטנץ".   בעיר מדרחוב יפהפה ובסביבתה אטרקציות שונות כגון אי הפרחים.  קראו עוד על אגם קונסטנץ.

טריברג


הדרך מאגם קונסטנץ (אגם בודנזי) ועד לטריברג מעניינת בפני עצמה.  בדרך אפשר לראות כמה מהנקודות המעניינות (והציוריות) של היער השחור.

הנקודה הראשונה בה כדאי לעצור היא "חור המכשפה" – בית עץ עתיק ובו תחנת מים פעילה עם גלגלי עץ. חור זה נמצא בעיירה בשם Hexenlochmuehle ("לוך" – היא מילה שמשמשת גם ב"עברית", כידוע, ל"חור נידח"…).  במבנה ליד החור נמצאת חנות גדולה ומגוונת אשר מציעה מזכרות, שעוני קוקייה, עבודות עץ אופיניות לאזור, בובות (אופיניות לאזור…), מאכלים (כן, נכון, אופייניים), תכשיטים ועוד. לאורך המעיין יש ספסלי עץ למנוחה, כך שאנו ממליצים לשבת ולהינות מארוחה, כשמסביב הכל מוקף ביער השחור.

העיירה Furtwangen (כ-15 ק"מ דרומית לטריברג) היא עוד נקודת עצירה מומלצת ביחוד בגלל שפורטוונגן נחשבת למקום הולדתם של השעונים בגרמניה.

מפלי טריברג הם גולת הכותרת של אזור טריברג. מפלי טריברג נוצרים כאשר נהר הגוטץ' נשפך בשבעה שלבים אל עבר העמק. אילו הם המפלים הגבוהים ביותר בגרמניה (163 מטרים גובהם).  ההגעה אל מפלי טריברג מהחניון פשוטה ונעימה – לאחר הליכה של 5 דקות מהחניון הסמוך בוחרים את מסלול ההליכה אשר יוביל אתכם אל המפלים.  הבחירה על פי דרגת הקושי. ישנם כמה מסלולי הליכה באזור, ברמות קושי שונות.  מסלול מיטיבי הלכת מומלץ, אך עדיף שתבחרו לפי יכולתכם.  הדרך עוברת במעבה היער, שם תכירו את דייריו (סנאים, למשל).  ככל שעולים יותר רואים יותר סנאים.

מפלי טריברג

טריברג – העיירה טריברג (Triberg) תיירותית מאד ובהתאם עמוסה בתי-מלון, מסעדות ודוכנים עם מזכרות.  בכניסה לעיירה יש אגם קטן ובו ברווזים וברבורים, וסביבו מסעדות ושבילי הליכה.

ברחוב 4 Wallfahart, נמצא מוזיאון היער השחורSchwarzwaldmuseum, בו מוצגים תלבושות עממיות, גילופי עץ, עבודות של אומני אזור היער השחור וכלי קרמיקה, וכמובן תצוגה מעניינת המוקדשת לתעשיית השעונים שבטח כבר הבנתם שאופיינית מאד לאזור.

מיזואן היער השחור

אם תרצו לצאת מטריברג, סעו מעט מערבית לכיוון העיירה שונך (Schonach). בשונך, ברחוב Untertalstr 30, תוכלו לראות את בית שעון הקוקייה הגדול ביותר בעולם: 7 מטר על 7 מטר. מרתק לראות את המנגנון הענק שלו!  כמובן שניתן גם לקנות במקום שעונים ומזכרות.

עוד עיירה שכדאי לבקר בה ליד טריברג היא הורנברג, אשר מעט צפונה. הורנברג היא עיירה קטנה ונחמדה עם מבצר מעניין החולש על האזור.  בהורנברג נמצא (הפלא ופלא) שעון קוקייה, שלא נופל ביופיו מהקודמים לו.  תמורת מטבע תוכלו להפעיל את השעון ולראות 21 דמויות יפהפיות יוצאות בריקוד ונעות עם הקוקייה עצמה.  גם פה חנות ענקית של שעונים ומזכרות ובית-קפה בו אפשר להתרווח ולאכול את עוגת היער השחור המפורסמת.

עוד צפונה נמצאת העיירה גוטש (Gutach) ובה אחד המוזיאונים המעניינים באזור- המוזיאון הפתוח של היער השחור.  מוזיאונים פתוחים פופולאריים באירופה ונמצאים בארצות אחרות גם כן (הולנד, למשל).  המוזיאון מכיל קומפלקס של בתי-חווה עתיקים שהובאו הנה מכל רחבי היער השחור והונחו באחו ליד הנהר, כדי להראות את אורח החיים הפשוט של ימים עברו.  אבל…  כל החדרים מרוהטים ואפשר לראות לא רק בתי קוטג' קטנים, אלא גם אחוזות גדולות. רוב הבתים הם Eindachof (או בתרגום חופשי "חוות בעלות גג אחד") – מבנים טיפוסיים ליער השחור.  בבתים תוכלו להתרשם מתנאי המגורים, מאפיות, אסם, מחסני תבואה, בתי-מלאכה ועוד בתים הקשורים לחיי השגרה באזור. בכמובן שכחלק מהתצוגה ניתן לראות כלי עבודה, בגדים ואפילו בעלי חיים המשוטטים חופשיים.

פארק אירופה

היער השחור מכיל פארקים שונים, מרכזי ספורט ובריכות רבות.  אמנם רבים אוהבים לבקר בפארק החבלים ביער השחור, אך טיול ביער השחור אינו שלם בלי ביקור בפארק אירופה העצום.  פארק אירופה הוא ללא ספק אחד מפארקי השעשועים הטובים ביותר באירופה, אם לא הטוב מכולם. מעבר לכך שפארק אירופה מציע מתקנים לכל הגילאים, הפארק מחולק למתחמי "מדינות" שונות ובכל מתחם, לא רק ששוחזר האופי הלאומי של המדינה, אלא אף הועתקו המבנים המפורסמים של אותן מדינות.  במסגרת המנהגים הלאומיים השונים, תוכלו לאכול באיטליה פיצה, שוקולד בשוויץ, וואפל בבלגיה ועוד…

7 תגובות לכתבה “היער השחור למטייל”

  1. מאת נורית כהן:
  2. מאת עידו:

הגב לכתבה