ההר המתוייר בעולם (כמעט)

כשחושבים על טיול להר המתוייר בעולם לא חושבים על ההר הזה. חושבים על הרים מפורסמים. הרים אקזוטיים. הרים בפארקים מתויירים. לא חושבים על הר נידח באמצע שומקום באמצע ניו המפשיר אשר בארצות הברית. אבל כן. דווקא בניו המפשיר אשר בצפון החוף המזרחי של הארצות הברית נמצא הר מונדנוק. והר מונדנוק הוא אחד ההרים המתויירים בעולם. אני אומר אחד המתויירים ולא ה-מתוייר ביותר כי הר פוג'י ביפן נחשב מתוייר יותר. שומר היערות בכניסה מתעקב שזהו. כל האחרים רק במקום השלישי ואילך…

הר מונדנוק

הר מונדנוק

למה הר מונדנוק כל כך מתוייר?

התשובה הקצרה היא שהלוואי שהייתי יודע. האמת שאין לי מושג. הר מונדנוק באמת נמצא באמצע שומקום. דרך הגישה אליו איננה נוחה. השילוט לא מדהים. אין לו מערכת יחסים מפוארת. ולא. הנופים בו אינם ייחודיים בעולם. הוא אפילו לא קל במיוחד לטיפוס אבל גם לא מספיק קשה כדי להוות אתגר למטפסים מקצועיים. אבל בכל זאת. עם עובדות אי אפשר להתווכח.


מה אפשר למצוא בהר מונדנוק?

הר מונדנוק הוא אתר שכדאי לטייל בו בין האביב לבין הסתיו. בחודשי החורף ההר מושלג והטיפוס עליו מסוכן בגלל קרח אשר מכסה את השבילים התלולים. הנופים אשר ההר מציע הם נופים של יערות וכאשר עולים מעליהם נופים של משטחי סלע ענקיים. מרבית הטיפוס (והירידה) מתבצעים על משטחי הסלע הללו. מי מכם אשר יבחר לטייל בהר מונדנוק דווקא בתחילת האביב, כאשר חלק מהשבילים עדיין מצופה קרח וחלקים אחרים פשוט רטובים ממימי הפשרת שלגים, יופתע להיווכח שהסלעים כמעט ואינם מחליקים, במרבית המקומות.

תחתית הר מונדנוק

בחלקים התחתונים של ההר הולכים בין שיחים

כאשר עולים אל מעל לגובה העצים מתגלה לעיני המטיילים נוף של העמקים של דרום ניו המפשיר. הנוף זרוע עיירות קטנות ואגמים. מי מכם אשר יתמיד ויגיע עד לראש ההר יזכה לראות נוף פנוראמי. ההר מוקף עמקים מכל צידיו. את אילו אפשר לראות רק מהפסגה.

הר מונדנוק

פנורמה מהפסגה של הר מונדנוק

אילו מסלולים ניתן למצוא בהר מונדנוק?

הטיפוס על הר מונדנוק איננו קל. יש מספר מסלולים אשר עולים על ההר. בחירת המסלול תלויה בטיב הכושר שלכם ובכיוון ממנו אתם מגיעים. השבילים מסומנים היטב על ידי סמני דרך לבנים. המסלול הקצר אך התלול ביותר הוא מסלול הנקודות הלבנות. המסלולים האחרים מעט ארוכים אך מעט קלים יותר.

הטיפוס על המונדנוק

הטיפוס על המונדנוק אינו קל...

האם טיול להר מונדנוק מומלץ?

הר מונדנוק איננו הר שיש להגיע עבורו מהארץ. עבור ישראלים ואחרים אשר גרים באזור ההר עשוי להוות טיול יומי נחמד. הטיפוס והירידה לוקחים בין 3 וחצי לבין 4 שעות למרות שמדובר בסה"כ ב 965 מטרים לגובה. מרבית המטיילים ירצו להישאר לפחות חצי שעה על הפסגה. המדע אינו קשה ביותר (ראינוו ילדים עולים ויורדים) אך גם אינו מתאים לכולם. אנחנו שמחים שניסינו את הטיול הזה. מצד שני הר מונדנוק בכל זאת שונה מעט מהר פוג'י או אפילו מהרים דומים בשמורת אקדיה מעט צפונית יותר במדינת מיין.

2 תגובות לכתבה “ההר המתוייר בעולם (כמעט)”

  1. מאת dudidu:

הגב לכתבה