דרך המלכים הספרדית – Caminito del Rey

בדרום ספרד שוכנת מלגה, במחוז אנדלוסיה. כ – 40 קילומטרים משם, יושב הכפר הקטן אלורה ולידו אפשר למצוא את אחד המסלולים המאתגרים וה"משוגעים" יותר שמטייל יכול לבחור בספרד. מדובר במסלול המלכים, ה – Caminito del Rey או בשמותיו האחרים La Garganta del Chorro או The gorge of los gaitanes. דרך אגב, בפתיחת הסכר, ב – 1921, המלך אלפונסו ה – 13 הלך בדרך הזו ומכאן שמה.

למרות הקרבה לאלורה, נכנסים לדרך המלכים דרך הכפר אל צ'ורו (El Chorro) המצוי על דרך 332. ניתן גם להגיע בתחבורה ציבורית. אפשרות נחמדה היא להגיע עם רכבת ממלגה – אם כי במרבית הימים יש רק רכבת אחת ליום, סביב 18:55. אפשרות נוספת היא לקחת רכבת לאלורה ומשם לתפוס מונית. הכפר מהווה נקודת יציאה פופולארית לחובבי טיפוס סלעים בחורף האירופאי. הכפר מותאם מאד למטפסים ובמרכזו (כ – 2 דקות מתחנת הרכבת) ניתן למצוא מלון מטפסים נחמד (המוכר כ Refugio del Chorro) אשר מצוי במרחק הליכה מרוב אטרקציות האקסטרים. המקום מארגן טיולים מאורגנים בסביבה. בכל מקרה, אל תדאגו. יש במקום גם מלונות אחרים ואפילו אזור קמפינג מוסדר.

מסלול המלכים ידוע גם כדרך המוות הספרדית. הוא נבנה בתחילת המאה ה – 20 על ידי פועלים אשר עבדו באותו זמן על בניית סכר מעל נהר הגוודלהורס (Guadalhorce). כיום הסכר תוחם את העמק ויוצר שלושה אגמים מרהיבים אשר מהווים בעצמם מפלט פופולארי, במיוחד בחודשי הקיץ. יחד עם זאת, הם כל כך גדולים, שלרוב ניתן למצוא חוף פרטי ושקט.

במרביתה, דרך המוות ברוחב מטר יחיד לערך ונמצאת כ – 200 מטרים מעל הנהר. בחלקים מסויימים גם הדרך העלובה הזו כבר קרסה ומטיילים צריכים להתחבר למעין חוט ברזל אשר מצוי לרוב אורך הדרך כדי להבטיח את עצמם מנפילה. באופן רשמי הדרך אסורה להליכה מאז כמה מקרי מוות שהיו, אך ניתן להשיג מדריכים ומטיילים מצליחים למצוא את דרכם פנימה.

טיפ: היזהרו מהנשרים החגים סביב הצוקים

הכניסה למסלול על גבי גשר עץ צר, ללא מעקה, מעל הקניון המדובר… המסלול עצמו אינו מאד קשה מבחינה פיזית, רק מאד מאתגר ומרתיע. ובצדק. אם אתם סובלים מפחד גבהים, המסלול לא בשבילכם. בקצה השני של המסלול מגיעים לפתחה עם מאגרי מים צלולים ואחו ירוק. אורך המסלול בין 3 לבין 5 שעות.