בית קברות פר לשז בפריז

להדפיס ולשמור

איך אפשר לפגוש את מולייר, ג'ים מוריסון ואדית פיאף באותו מקום ובאותו הזמן? התשובה לזה היא בית הקברות פר לשז בפריז – הפארק השני בגודלו בעיר.

בית הקברות פר לשז (Père Lachaise) נוסד ב 1804 על ידי נפולאון ה I על גבעה שהיתה שייכת לישועים אחרי נסיון התנקשות כושל שלהם בו.  במרוצת השנים נקברו בו מפורסמים ואנשי רוח חשובים רבים.  הוא אחד משלושת בתי הקברות הגדולים ששרתו את העיר באותה תקופה (פר לשז, מונמרט ומונפרנס).  מעניין שבתחילת דרכו בית הקברות לא משך את מתי העיר, אך אחרי שהעבירו לשם את עצמותיהם של מולייר ולה-פונטיין הדבר יצר פרסום חיובי.  כיום בית הקברות דווקא מושך מאות אלפי תיירים בשנה.  בית הקברות נמצא ליד שדירת מנילמונטנט (Boulevard de Ménilmontant).

בית קברות פר לשז בפריזכדאי להקצות להליכה בבית הקברות פר לשז לפחות שעתיים.  בית הקברות גדול וגם אם תרצו להתרשם מכמה קברים בלבד, הדבר יארך זמן.  ההליכה עצמה קלה, בשבילים נוחים ובצילם של עצים עתיקים.

מי קבור בפר לשז?

בבית הקברות פר לשז קבורים פריזאים מן השורה וגם אנשים ידועי שם רבים.  לקראת ההליכה שלכם בין השבילים ההיסטוריים חשבנו לספר לכם בכמה מילים על הדמויות מאחורי השמות, רק למקרה שגם אתם שכחתם.  כדאי להדפיס את העמוד הזה לפני הנסיעה.

ג'ים מוריסון – ג'יימס דגלאס מוריסון אשר היה ידוע הרבה יותר כג'ים מוריסון היה סולן להקת הדלתות (The doors) הכריזמטי.  כמו להבה, כך גם מוריסון, בער חזק אך קצר.  הוא נפטר בגיל 28 מסיבה לא ידועה, החשודה למנת יתר של סם.  את הקבר של ג'ים מוריסון תזהו מעט פנימה מהשביל על פי הפרחים והתמונות שמעריצים טורחים ושמים גם כיום, שנים אחרי מותו.

אדית פיאף – שנסיונרית הביבים המדהימה שידועה בשל יצירות כגון "לLa Vie en Rose" (החיים בורוד) ו"Hymne a' lámour" (פזמון האהבה).  אדית פיאף נולדה לאב אקרובט רחוב ולאחר שננטשה גדלה עם סבתה בבית זונות.  למי שראה את הסרט "לה וי אן רוז" אשר דן בחייה יהיה מפתיע אולי לדעת שאדית פיאף קבורה בקבר משפחתי עם ביתה ולא לבד כמו האחרים ברשימה הזו.  כמו אחרים ברשימה זו, גם השנסיונרית פיאף נפטרה בגיל צעיר, 47.  ככל הנראה סבלה משחמת הכבד.

שופן – פרדריק שופן היה מלחין ופסנתרן חולני ממוצא פולני.  הוא נפטר בגיל הרך של 39 שנים.  כמו רומנטיקנים אחרים בני תקופתו, גם שופן מת ככל הנראה ממחלת השחפת.

בלזאק – זהו הקבר הקרוב ביותר לכניסה מכיוון תחנת המטרו "פר לשז", ולכן גם אחד הקברים אשר זוכים לביקורים הרבים ביותר.  אונורה דה בלזאק מוכר לרבים מאיתנו בשל "אבא גוריו" אשר כתב וכולנו למדנו בתיכון…  רק לטובת הידע הכללי שלכם נזכיר ש"אבא גוריו" הוא רק חלק מאוסף סיפורים הידוע כ"קומדיה האנושית", סיפורים השזורים זה בזה ועוסקים בחיים בצרפת של תחילת המאה ה 19.

מולייר ולה-פונטיין – שני הסופרים קבורים זה לצד זה בגינה מטופחת מתוחמת בגדר קטנה.  לה-פונטיין היה משורר וכותב משלים בן המאה ה 17.  גם המחזאי מולייר חי ופרסם במאה ה 17.  אולי יצירתו המפורסמת ביותר היתה "הקמצן" אשר הומחזה כמובן גם להצגות ולסרטים.  עוד יצירה מפורסמת של מולייר היא "טרטוף", אך תופתעו אולי לדעת שמולייר גם כתב את "דון ג'ואן", מחזה אשר עסק, כידוע, במפתה האגדי.

קבר מולייר ולה פונטייןאוסקר וויילד – כתביו של אוסקר וויילד, סופר ומשורר בן המאה ה 19, כנראה נגעו ללא מעט אנשים.  אחד המפורסמים (אולי בשל הסרט) הוא "חשיבותה של רצינות".  המבנה מעל הקבר נתרם על ידי מעריצה והגרפיטי שממלאים את הקירות מספרים סיפור של הערצה ואהבה לאיש ולכתביו.

קבר אוסקר וויילדהצד היהודי בפר לשז

בזמן שוטטות אקראית בבית הקברות הפריזאי תראו בוודאי כמה וכמה סממנים יהודיים כגון מגיני דוד, אבנים על המצבות ושמות שישמעו לכם מוכרים.  סגנון הקברים היהודיים דומה לאילו אשר סביבם – חלקם קברים פרטיים ואילו אחרים היכלי משפחות.  עדות אחרת, נוראית הרבה יותר, להיסטוריה היהודית של פריז במצבה לזכר הנספים אשר נשלחו למחנה ההשמדה מאוטהאוזן.