ביטוח נסיעות לחו"ל

מהו ביטוח נסיעות לחו"ל?

עבור מרבית האנשים חופשה בחו"ל הינה משהו מיוחד, אשר לו ציפו ביחד עם משפחתם או יקיריהם במשך זמן רב. מסיבה זו בדיוק, אנשים רבים אינם רוצים לחשוב על האפשרות כי בזמן הטיול יקרה להם או לרכושם דבר. דווקא בשביל אנשים כאלה נועד ביטוח נסיעות לחו"ל. כאשר אנו מטיילים בחו"ל, עלינו להבטיח כי אם חס וחלילה יאונה לנו או לציוד שלנו משהו, יהיה באפשרותנו לפתור את הבעיה אשר התעוררה.

להיות לבד בארץ זרה עם בעיה בריאותית זה ממש לא פיקניק…

ביטוח נסיעות לחו"ל הוא ביטוח זול (בדרך כלל) אשר מכסה (באופן מלא או חלקי) את האפשרות שמשהו יאונה לנו או לרכושנו ומבטיח לשלם לנו את עלות הטיפול בבעיות אם וכאשר יצוצו (או להחזיר לנו כסף כשנחזור לארץ).

מי צריך ביטוח נסיעות לחו"ל?

אנו ממליצים לכל אחד שנוסע לחו"ל להצטייד בביטוח נסיעות מסוג כזה או אחר. יחד עם זאת, איננו ממליצים על ביטוח אחד על פני השני אלא מעדיפים שתקחו כמה דקות ותקראו לעומק את כל האותיות הקטנות הקשורות לביטוח מסוג זה.

טיפ: מרבית חברות התעופה מבטחות את הכבודה שלכם בסכום כלשהו באופן אוטומאטי.
אם אתם נוסעים עם ציוד יקר או שאינכם מרוצים מהכיסוי הסטנדרטי, שקלו לרכוש
ביטוח ציוד ולא רק ביטוח בריאות.

איך עושים ביטוח נסיעות לחו"ל?

קיימות בארץ כמה אפשרויות לנוסע לחו"ל לבטח את עצמו. אחת האפשרויות הזמינות והקלות ביותר להפעלה הינה ביטוח נסיעות לחו"ל דרך כרטיס האשראי. מרבית חברות כרטיסי האשראי מאפשרות ביטוח נסיעות בזכות שיתוף פעולה שלהן עם חברות ביטוח שונות. כל שעליכם לעשות הוא להתקשר לחברת כרטיס האשראי שלכם מראש ולהצטייד בביטוח לזמן הטיסה. מידת הכיסוי שביטוח כזה נותן משתנה בין חברות האשראי וגם בין סוגי הכרטיסים (זהב לעומת פלטינום, למשל), אבל לטיול השגרתי לנופש קצר באירופה, כזה ביטוח עשוי להיות בדיוק מה שאתם צריכים.

זכרו להצטייד בפרטי הביטוח אשר רכשתם לנסיעה על מנת לאפשר שליפה שלהם בעת הצורך.

טיפ: אפשרות טובה לשמירת פרטים חשובים לפני נסיעה הינה בתוך תיבת הדואר האלקטרוני, בתנאי שהוא נגיש דרך רשת האינטרנט. כך, תוכלו לשלוף אותו בכל מקום, על פי הצורך.

אפשרות נוספת לביטוח נסיעה לחו"ל הינה דרך חברות ביטוח פרטיות. כמעט כל חברת ביטוח מציעה גם ביטוח נסיעות לחו"ל. די קל למצוא את הפרטים אודות הביטוח – כל מה שצריך לעשות הוא להיכנס לאתר האינטרנט של החברות ולקרוא (את האותיות הקטנות).

קיימות גם חבילות ביטוח אשר מתמחות בביטוח נסיעות פחות שגרתיות כגון נסיעה אשר כוללת ספורט אקסטרים או אפשרויות חילוץ מטרקים, למשל.

אז מה צריך לבדוק לפני שעושים ביטוח נסיעות לחו"ל?

כל ביטוח הוא שונה וכשזה מגיע לכיסוי, האותיות הקטנות מאד חשובות. פוליסות שונות מכסות מצבים רפואיים שונים, פיצויים שונים עבור אבדן כבודה, תאונות וכו'.

פרט חשוב נוסף הוא נושא ההשתתפות העצמית. בחלק מחבילות הביטוח תדרשו לשלם בעצמכם סכום מינימום מסויים בכל תביעה של הביטוח. לפעמים הסכום הזה אינו קטן בכלל.

זכרו לבדוק מה מקנה לכם הביטוח אשר אתם רוכשים עוד לפני הנסיעה. בחלק מחבילות הביטוח (גם הפרטיות והמתקדמות) לא תהיו זכאים לשירותים מתקדמים שונים. כדאי לדעת דברים
מסוג זה מראש… למשל, חלק מהביטוחים הבסיסיים אינם מכסים תאונות בנהיגה
ברכב בחו"ל. במקרה כזה, כדאי לשקול תוספת מרכיב של ביטוח מחברת ההשכרה,
כששוכרים רכב.

חשוב לעדכן את חברת הביטוח מראש לגבי מצבכם הבריאותי העדכני והאמיתי. אם קיימים מצבי מחלה כרוניים הדבר עשוי לייקר את עלות הביטוח, אך אם לא דיווחתם ונזקקתם לטיפול, חברת הביטוח תתנער מאחריות לגביכם.

כמה מהדברים שכדאי לברר לפני שבוחרים פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל:

1. מהי תקרת ההוצאות הרפואיות. הכוונה של הסעיף הזה הינה שהמבטח ישלם לכם רק עד סכום מסויים. אם הטיפול שאתם תדרשו לו יקר מזה, תצטרכו למצוא מקור מימון אחר.

2. שכר מנתח – ביטוחים שונים מפרידים בין הוצאות רפואיות כלליות לבין שכר אישי למנתח מסויים, אם תצטרכו כזה.

3. תשלום עבור יום אשפוז. מוסדות שונים בחו"ל דורשים תעריפים שונים עבור כל יום אשפוז. המבטח מגדיר בדרך כלל כמה הוא מוכן לשלם לכם עבור כל יום שכזה. בדומה מוגדר הסכום שהמבטח ישלם עבור הוצאות שאינן במסגרת אשפוז.

4. הוצאות טיפולי שיניים. ההגדרה של זה שונה מאשר ההגדרה של הטיפולים הכלליים – בכלל בכל ביטוח מגדירים בדיוק לאילו טיפולים ולאילו מחלות המבוטח זכאי ולאילו לא. למשל, ביטוחים "סטנדרטיים" רבים אינם מכסים מחלות כרוניות ואת הטיפול בהן.

5. תשלום עבור ביטול או קיצור נסיעה. בגלל שלעיתים עולה הצורך לחזור מוקדם לארץ, והוצאה כזו עשויה שלא להיות זולה (טיסה מעכשיו לעכשיו יכולה לעלות לא מעט כסף) חשוב לבדוק כמה מזה מכוסה על ידי המבטח.

6. ביטוח מטען – צריך לבדוק בדיוק גם אילו הוכחות מבקש המבטח שתמציאו כדי לקבל את ההחזר. בנוסף ישנן לפעמים הגבלות ספציפיות על פריטים יחידים (נניח שבמטען היה משהו יקר – לא תמיד תקבלו את כל ההחזר על זה).

ביטוח נסיעות לחו"ל לתקופה ארוכה

כאשר נוסעים לחו"ל לתקופה ארוכה (כמו למשל במקרה טיול ארוך במיוחד או מטעם העבודה או הלימודים), רצוי כמובן להצטייד בביטוח בריאות מתאים.  קיימים שיקולים שונים בבחירת ביטוח בריאות לחו"ל במקרה זה.  בארץ ניתן לרכוש ביטוח כזה מקופות החולים אשר מאפשרות להאריך את ביטוחי הנסיעות שלהן לזמן ארוך, אך בעלות לא מבוטלת.  יחד עם זאת ביטוח הבריאות במדינת היעד עשוי להשתוות לכך ואף להיות רב מזה.  אפשרות נוספת היא לרכוש ביטוח בריאות אשר מכסה שהייה בחו"ל מחברת ביטוח פרטית.  לכן, לפני נסיעה ארוכה לחו"ל כדאי להשוות בין ביטוח בריאות לחו"ל של קופות החולים, החברות הפרטיות וביטוח הבריאות במדינת היעד.  המדדים להשוואה כוללים את הנקודות הבאות:

  • איזה כיסוי נותן כל ביטוח?
  • האם תכנית הביטוח מתאימה גם לרפואת שגרה או שמא רק למקרי חירום קיצוניים?
  • מהי ההשתתפות העצמית אשר כל ביטוח דורש?
  • מהי מידת ההתאמה של ביטוח הבריאות למחלות שאולי אתם סובלים מהן?
  • לא לשכוח ביטוח לרפואת שיניים.  בשהייה ארוכה בחו"ל אי אפשר להסתפק בטיפולי חירום בלבד.

קישורים לביטוח בריאות בנסיעה לחו"ל של קופות החולים המובילות