בון גרמניה

בון (Bonn), בירת גרמניה המערבית לשעבר, נמצאת במערב גרמניה.  בון שמשה גם בירת גרמניה המאוחדת עד ל 1999, אז ברלין הפכה לבירה.  למרות שבון מפורסמת בעיקר בגלל העת החדשה, היא אחת הערים העתיקות באירופה ובת כ 2000 שנים.  עוד סיבה לבקר בבון היא שאחת מעריה התאומות היא לא אחרת מאשר תל אביב שלנו.

בון גרמניה

בניין DHL בבון

בון נמצאת בחבל הריין ועובר דרכה נהר הריין הגדול.  נהר נוסף אשר עובר דרך בון הוא נהר הזיג.  העיר הגדולה הנוספת בסמוך לבון היא קלן.  המלחין הידוע לודוויג ואן בטהובן נולד בבון וסיור בעיר יכול לעבור באתרים שונים לזכרו.  יחד עם זאת, כדי לסייע לכם בזמן ביקורכם בבון, בחרנו כמה מהיעדים העיקריים בעיר ושילבנו אותם למסלול פשוט אשר לאו דווקא מתחקה אחרי בטהובן:

בניין האוניברסיטה בבון

האוניברסיטה של בון נוסדה ב-1818, והבניין הראשי שלה הינו ארמון בארוק מרהיב המהווה אתר תיירות ידוע. המבנה הארוך שימש בעבר את הארכיבישוף של קלן ומשמש כיום כבניין האוניברסיטה.  בין הסטודנטים המפורסמים שלמדו באוניברסיטת בון פרידריך ניטשה, קרל מרקס, היינריך היינה ו-וילהלם השני, קיסר גרמניה.

באוניברסיטת בון לומדים כ-30,000 סטודנטים (כ-5,000 מתוך הסטודנטים מגיעים מארצות מחוץ לגרמניה). האוניברסיטה של בון היא אחת הגדולות בגרמניה. האוניברסיטה, כולל בית חולים השייך לה היא המעסיק הגדול ביותר בעיר; עובדים בה למעלה מ 5000 אנשים (!).  הדבר הופך את בון לעיר סטודנטיאלית מובהקת.  למביני עניין נזכיר שיש משהו נעים מאד באווירה של עיר סטודנטיאלית.

אריתמאום (Arithmeum)

בבון מוזיאונים חשובים.  אחד המוזיאון הוא מוזיאון האריתמאום המציג מכונות חישוב לדורותיהן.  האריתמאום של בון שייך לפקולטה למתמטיקה של אוניברסיטת בון ונמצא בסמוך לאוניברסיטה (בחלק הדרומי של המדשאה).  הכנסו לאתר האריתמאום.

מונסטרפלאטז Münsterplatz

לב ליבה של בון נקרא המונסטרפלאטז. הכיכר המזרחית של בון נקראה על שם ה-Münster, הקתדראלה הרומנית העצומה שהמגדל המרכזי המתומן שלה הפך כבר מזמן לאחד הסימנים הבולטים ביותר של העיר. מתחת לחלקה המזרחי של הכנסייה ניתן למצוא קריפטה יפה. במרכז הכיכר עומד פסלו של בטהובן, אשר בית הולדתו אינו רחוק.  במונסטרפלאטז בבון ניתן למצוא את מרכז המידע לתיירים של העיר.  מומלץ להכנס ולהצטייד במפה ובעלוני מידע.

כיכר השוק של בון

בכדי להגיע לכיכר סמוכה זו, יש לפנות אל רחוב Remigiusstrasse. הרחוב נמצא מול הקתדראלה (אם תסתכלו לכיוון אליו מסתכל הפסל של בטהובן, זוהי הפינה השמאלית). בית העירייה הורוד מעוצב בסגנון רוקוקו, מוסיף טיפת צבע אל הכיכר הזו, כיכר השוק, בה מתקיים שוק בימי חול.

בית בטהובן

בית בטהובן בבון נמצא מעט צפונית לכיכר השוק וכתובתו Bonngasse 20. מכיכר השוק, יש לפנות לכיוון הפינה הערבית של הכיכר, בה הכיכר נהיית צרה יותר ולפנות ימינה לרחוב הראשון. לאחר כ-200 מטרים תראו את הבית. זהו אחד מהבניינים היחידים במרכז העיר שהצליחו לשרוד את הריסות המלחמה. בטהובן שירת בתקופת החניכות שלו בחצר האלקטורלית של עיר מולדתו, אך עזב אותה בגיל 22. עם זאת, הדבר לא מנע מבני העיר להעמיד מוזיאון ובו האוסף המקיף והטוב ביותר לזכרו של בן בון האהוב.

אם כבר הזכרנו את בית בטהובן, זה הזמן הנכון להזכיר בכל זאת סיור בבון בעקבות בטהובן.  בון ידועה כאתר "בטהובני" מאד ורבים מהאתרים של העיר יזכירו את השייכות של בטהובן לבון.  ניתן לערוך סיורים רבים בעקבות בטהובן בבון.  אחת האפשרויות היא סיור עצמאי בעקבות בטהובן עם המפה הזו או סיור באמצעות מידע מוקלט שאפשר להוריד מהאתר הזה.

רובע הממשלה

רובע הממשלה של בון נמצא כ-2 ק"מ דרומית למרכז העיר, לאורך הריין. רובע הממשלה של בון נוצר תוך כדי שימוש במבנים קיימים בכדי להכיל את המוסדות השונים. כדאי לסייר בין הבתים השונים כגון Villa Hammerschmidt ו-Palais Schaumburg – בניינים מפוארים שהוסבו לצרכיי הממשל. ה-Museumsmeile תוכנן בכדי לשמש כתוספת תרבותית לרובע ובקצהו המזרחי ניתן למצוא את מוזיאון Alexander-Koenig, אחד ממוזיאוני הטבע הטובים בגרמניה כולה.

וילה האמרשמידט

וילה האמרשמידט הייתה בית המגורים הרשמי של נשיא גרמניה בין השנים 1951 – 1994 בעת שבירת גרמניה המערבית הייתה בבון. בשנת 1994, עם העברת בירת גרמניה (לאחר איחוד גרמניה המזרחית וגרמניה המערבית) מבון לברלין העביר נשיא גרמניה דאז, ריכרד פון וייצאקר את מעונו הרשמי מהוילה הנמצאת בעיר בון לארמון בלוו שברובע טירגארטן בברלין. מאז שנת 1994 מהווה הוילה מקום מגורים משני של הנשיא, והוא משתמש בה בעת ביקוריו בבון.

פארק ריינאו (Rheinaue)

פארק ריינאו נמצא כקילומטר דרומית לרובע הממשלה, גם הוא לאורך הריין. פארק זה הוא המקום האידיאלי לרכיבה על אופניים בין כל פינות החמד שיש לפארק להציע, החל מגינה המעוצבת בסגנון יפני, דרך מתחם מיוחד לסקיייטבורד ועד אגם פסטורלי עמוס ברבורים וגינת ורדים. בעונה החמה יותר, אפשר למצוא בפארק רחב ידיים זה גם שוק פשפשים ושאר ירידים.  פארק ריינאו אמנם משתרע "רק" לאורך כ-2.5 ק"מ, אך מכיל בתוכו שבילים רבים ומפותלים אשר ברכיבה על אופניים, יוסיפו מרחק רב.

אם תרצו לאכול, תוכלו לעשות זאת במסעדה הנמצאת במבנה דמוי פגודה הנמצא בחלק הדרומי של הפארק, סמוך למבנה Caesar, שהוא בעצם Center of Advanced European Study and Research.

בחלקו הצפוני של הפארק, וודאי תשימו לב לבניין גבוה המזדקר. זהו בניין הדואר והוא מספק את התצפית הטובה ביותר על הפארק ועל בון כולה.  מומלץ לעלות.

מחוץ לבון

הליכה לאורך הריין

במערב גרמניה, לאורך הריין, גם ליד בון, חנכו ב 2005 מסלול הליכה בן 320 ק"מ המחולק ל 23 מקטעים.  אילו הם מסלולי הריין.  המסלול לאורך הריין נקרא ריינסטיג (Rheinsteig).  מקטעי ההליכה לאורך הריין מחולקים למרחקים ולדרגות קושי שונים.  בהליכה לאורך הריין תוכלו להינות מצעידה ביערות ובמטעים, מעיירות ציוריות ומארמונות כמו באגדות.

הליכה לאורך הריין

אם תתעייפו מההליכה תוכלו לבחור לעבור חלק מהמקטעים על גבי הריין עצמו או בתחבורה ציבורית.  ביקור בבון או בקלן הסמוכה בהחלט מצדיק הליכה לאורך הריין.  קראו עוד על מסלולי הריין – שימו לב שלא פירטנו דווקא על סביבת בון (למבקרים בבון מתאימים מקטעים 17 או 18 אשר מוכתרים ב 4 מתוך 5 כוכבים אפשריים).

קלן

קלן היא העיר הרביעית בגודלה בגרמניה ובה מוקדי משיכה תיירותיים פופולאריים.  קלן אינה רק עיר גדולה; קלן גם העיר הגדולה העתיקה ביותר בגרמניה. קלן נוסדה על-ידי הרומאים, אשר כינוהה Colonia, בסביבות תחילת ספירת הנוצרים כך שהיא כבת 2000 שנים. היום, לאחר ההפצצות של מלחמת העולם השניה, ניתן לראות בקלן שרידים עתיקים לצד מבנים חדישים.  ביקור בקלן מומלץ ביותר למבקרים בבון (האמת בעצם הפוכה – קלן מושכת תיירים רבים לעומת בון) ובעיקר בגלל האטרקציות המרכזיות – הקתדרלה של קלן, מוזיאון השוקולד של קלן וגן החיות והאקווריום של קלן.  קראו עוד על קלן, גרמניה.

תגובה אחת לכתבה “בון גרמניה”

הגב לכתבה