איך לבחור מזוודה לטיול?

כאשר יוצאים לטיול לחו"ל, אחד הדברים שלפעמים שוכחים לתכנן הוא הציוד שאיתו נוסעים. תכנון הציוד שאיתו יוצאים לטיול לחו"ל עשוי למנוע תקלות ולהפוך את הטיול לרגוע ומהנה הרבה יותר מאשר אם שוכחים לתכנן זאת. מזוודה נכונה לטיול היא בהחלט אחד מפרטי הציוד החשובים שתקחו. אז איך לבחור מזוודה לטיול?

כמה משקל יכולה המזוודה לשאת?

המשקל  המותר למזוודה בתא המטען נע בד"כ בין 20 קג' ל- 25 קג' לנוסע, כתלות ביעד הטיסה, סוג המחלקה וסוג החברות במועדון "הנוסע המתמיד". ישנן חברות תעופה, המגבילות את המשקל של כל מזוודה (כלומר, שני אנשים לא יוכלו להסתפק במזוודה אחת שמשקלה 35 קג'), הסיבה לכך היא בריאות הסבלים, כך שככל הנראה הגבלה זו תחול בכל חברות התעופה בעתיד, מה שחשוב כשיקול בקניית מזוודה גדולה.

המשקל המותר למזוודה שאפשר לעלות למטוס עצמו נע בין 5-10 קג', כתלות בחברת התעופה, כך ששווה לברר מראש.  כדאי לדעת שיש מקומות שממש אוכפים את זה ואילו אחרים קצת פחות.  הכינו את עצמכם מראש והמנעו מעוגמת נפש.

בחירת מזוודה לטיול

בחירת מזוודה לטיול

גודל המזוודה הרצוי

מזוודות מגיעות ב- 3 גדלים: גדולות (28-32 אינצ'), בינוניות (24-26 אינצ')  וקטנות (20-22 אינצ').  דרך אגב אינצ' זה בערך 2.5 ס"מ והמדידה באלכסון, כמו בטלביזיה.

מומלץ להחזיק בכל בית מזוודה קטנה בגודל של כ- 20-21 אינצ'. מזוודות אלה מותר להעלות למטוס, מה שחוסך את ההמתנה למזוודות עם הנחיתה ומאוד יעיל בטיולים קצרים. בטיולים ארוכים, לעומת זאת, מזוודות אלה יכולות לשמש כמזוודות למתנות ושאר רכישות שהתבצעו במהלך הטיול.

ידיות

ככלל, מומלץ להשתמש במזוודות טרולי. עדיף שידית הטרולי תהיה טלסקופית ובעלת נעילה, כך קטן הסיכון שהידית תישבר. עדיף שהידית תוכל להתכוונן לגדלים שונים, בכדי להתאים לגובה של המשתמש.

במזוודות גדולות מומלץ שתהיה גם ידית צדדית. ידית זו תסייע לכם (ולסבלים….), להרים את המזוודה ביתר קלות, בזמן העברתה ממקום למקום.

גלגלים

גלגלים הינם אחד הדברים החשובים בבחירת מזוודה. ראשית כל, עדיף שלמזוודה יהיו 4 גלגלים הממוקמים בצדדים, עם ציר הנע ב- °360. הגלגלים אמורים להיות שקועים, ולא חשופים, אחרת הם עלולים להישבר במהלך המעברים השונים. מומלץ שהגלגלים יהיו עשויים מסיליקון, גלגלים אלה נראים מעט שקופים (כמו גלגלים של רולר-בליידס).

מהו הבד הנכון למזוודה שלי?

עדיף שהבד יהיה מסוג ניילון בליסטי/ קורדורה בעובי 1,200 דנייר (יחידת מידה לסיבים וחוטים- לצורך ההשוואה, גרבוני נשים נעים בין 10-40 דנייר).

מזוודות קשיחות או רכות?

יעילותן של מזוודות אלה הוא בשמירה על תכולת המזוודה, אך גם להן סכנה של שבירה, כשם שבמזוודות מבד קיימת סכנת קרע. החומרים הנמצאים היום בשוק הם: ABS (פלסטיק חזק, אך שביר), פוליפרופילן (פלסטיק יציב, אך גמיש, כך שעמיד בפני מכות קשות) ופוליקרבונט (פלסטיק מאוד גמיש וקל).

רוכסנים

עדיף שהרוכסנים יהיו בעובי של 1-1.2 סמ', ועם סליל העשוי מניילון.

מנעולים

אם החלטתם לנעול את המזוודה, עדיף להשתמש במנעול מסוג TSA. לבודקים בחברות התעופה יש מאסטר למנעולים אלה, כך שבמקום להטריח את הנוסעים, או במקרים קיצוניים, לפרוץ את המנעול, פשוט ניתן לפתוח את המזוודה. (מה שיכול להוות גם חיסרון…. לשיקולכם….).

תכונות נוספות שרצוי לבחון לפני רכישת מזוודה

  • רצוי שבמזוודה יהיה כיס קידמי, לרכישות של הרגע האחרון
  • ישנן מזוודות, שניתן להרחיב ולצמצם אותן לפי הצורך (לא מזוודות קשיחות! רק מזוודות מבד)
  • ישנן מזוודות בעלות רצועה לקשירה מסביב למזוודה –מומלץ.
  • רצוי לבחור בצבע בולט של מזוודה (כתום, ירוק, אדום), כך ניתן לזהות את המזוודה ביתר קלות, ולהימנע מהחשש, שמא מישהו לקח את המזוודה שלכם. מזוודה צבעונית (שאינה כחולה/שחורה, ולעתים, אפורה), עולות בד"כ יותר.

כמה טיפים נוספים בבחירת מזוודה

  • לפני הרכישה – לבדוק את כל הרוכסנים הידיות והגלגלים!!!
  • לבדוק את זמן תוקף תעודת האחריות. קיים קשר בין זמן אחריות ארוך, לטיב המזוודה.
  • במידה והמזוודה ניזוקה – אל תצאו משדה התעופה!!! לכו היישר למשרדי חברת התעופה (לפני היציאה מהמכס), בד"כ הם יציידו אתכם בחלופה הוגנת (ואולי אף טובה יותר….).  מהרגע שיצאתם משדה התעופה, אין חברת התעופה אחראית על המזוודה.

נכון שמזוודה יכולה להיות עסק יקר, אך מדובר בהשקעה חד-פעמית, ביחוד אם עושים את הבחירה הנכונה.

ולסיום – מספר טיפים מבית היוצר של הניו יורק טיימס כדי שתדעו גם איך לארוז מזוודה.  נסיעה טובה.

תגובה אחת לכתבה “איך לבחור מזוודה לטיול?”