אוכל בחו"ל – המתוקים של ארצות הברית

חושבים שאתם אוהבים מתוק?  גם אנחנו חשבנו כך.  אבל האמריקאים יודעים לדחוס קלוריות פר נפח יותר מכל עם אחר שאנחנו מכירים.  קשה לתפוס כמה עתירי אנרגיה המשקאות והמאכלים שלהם.  אנחנו כבר מצאנו את עצמנו מורידים מעל אלף קלוריות בכוס משקה אחת.  הרבה מעל לאלף… (אמנם מילקשייק מרשמלו, אבל כוס אחת…).  בכל אופן, אם מתוק חיפשתם – אז בארצות הברית מתוק מצאתם.

דונאטס

התמימים יגידו שהדונאטס (Doughnuts) הם לא יותר מאשר גרסה מפונפנת לספינג' המוכר והטוב.  אז זהו שלא…  האמריקאים הביאו לכדי אומנות את כל נושא הבצק האפוי המתוק.  ברחבי המדינה פזורות רשתות מאפיות שונות אשר יספקו לכם מגוון דונאטס עם כל ציפוי, זיגוג ומילוי שרק תחשבו שקיים וכאלה שלא חשבתם עליהם כלל.  הרשתות המובילות הן Krispy Kreme הכשרה, Dunkin' Donuts המוכרת ו Hardee's שזו בכלל רשת המבורגרים שתמכור לכם בין היתר חורי דונאטס אשר נחשבים למעדן.

דונט'ס כשר בארצות הברית

דונט'ס כשר בארצות הברית

קפה ומאפה בארצות הברית

ארצות הברית איננה המקום לשתות בו כוס קפה טוב.  ממש לא.  אם אתם אוהבים קפה – סעו לאירופה או אולי לדרום אמריקה.  אבל אם אתם כמונו, אז גם עבורכם ישיבה בבית קפה עם כוס ג'אבה ואיזה מאפה נחמד מעבירה את הזמן ומחממת את הלב.  לכן, למרות המגבלות, חשבנו שכדאי לפרט על קפה בארצות הברית.

רשת סטארבקס מוכרת בוודאי לכולם.  הרשת נכשלה בנסיון שלה להיכנס לארץ, כנראה בגלל ההיצע הגדול ממילא של בתי קפה טובים מתוצאת עצמית.  בכל מקרה, בארצות הברית היא די פופולארית ויש אפילו אפליקציה לנייד שמאפשרת לדעת איפה יש סניף קרוב.  רשת טובה יותר, אם כי פחות מוכרת, היא לחם פנרה.  הקפה פה ממש טוב (בכל קנה מידה) ותוכלו למצוא עם זה מאפים סבירים וכריכים מעולים.  המנות גדולות וכך גם המחיר…  אפשרות אלגנטית אחרת היא לשתות קפה באחת מרשתות חנויות הספרים המיתולוגיות של ארצות הברית:  בורדרס (Border's books) או ברנס ונובלס (Barnes & Noble).  הנה טיפ של מבינים:  בבורדרס המנות קטנות יותר ויקרות יותר.  הטעם, לדעתנו, דומה.

עוד רשת קטנה שאי אפשר שלא להזכיר היא מגנוליה.  מאפיות מגנוליה אשר פזורות במנהטן מציעות מאפים משובחים וטריים בלווית קפה או תה (די פשוטים).  ספינת הדגל של המאפים של מגנוליה הן הקפקייקס (Cupcakes) – האמינו לנו, זה לא כמו שום דבר אחר שמתקרא בשם הזה שאולי טעמתם בעבר.  אנחנו ממליצים במיוחד על ה – Devil's food ועל ה Red velvet, אך אם תרצו טעמים אחרים, בודאי לא תטעו.

כידוע ארצות הברית גדולה ויש בה הכל.  לכן, אתם בוודאי מתארים לעצמכם שמספר האפשרויות המצומצם שהצענו לקפה ולעוגה אינו מכסה אפילו את קצה קצהו של המגוון האמריקני.  ובכן, צדקתם.  יש עוד.  דוגמא טובה הינה רשתות מרכולי האיכות והבריאות האמריקניות "Fresh Market" ו"Whole Foods".  ברשתות הללו תוכלו למצוא לצד מאכלים אורגנים ותבשילים טריים חלק מהעוגות והמאפים המושקעים ביותר שניתן לדמיין.  אנחנו ממליצים בחום על עוגת תות שכבות (Strawberry Shortcake).  לא תצטערו.

גלידה אמריקאית

כשאומרים גלידה, חושבים מיד על איטליה, לא על ארצות הברית, נכון?  גלידה אמריקאית זה משהו מסובסב ופרווה שיוצא מהמכונה במקדונלד'ס, נכון?  אז זהו, שבורמונט חשבו על משהו טוב.  משהו טוב מאד.  הכוונה כמובן לגלידת Ben & Jerry'sסיור במפעל יהפוך כל אחד למאמין.

אוכל מתוק בארצות הברית - בן אנד ג'ריס

אוכל מתוק בארצות הברית - בן אנד ג'ריס

המתוקים האחרים של ארצות הברית

אמרנו כבר שבארצות הברית תמצאו הכל?  אז הנה, אמרנו שוב.  כמה רעיונות מגניבים ומעניינים אשר נותנים פרשנות חדשה למילה "קינוח" נולדו במוחם הקודח של עושי הכסף האמריקנים.  הנה למשל דייסת אורז, מאכל שכולנו מכירים.  רשת "Rice to Riches" לקחה אפילו אותו למקום אחר (וטוב).  לבסוף נזכיר גברת נחמדת אחת שבשנות ה – 20 של המאה הקודמת הביאה לכולנו את עוגיות השוקו צ'יפס. הגברת הזו היתה בעלים של פונדק עתיק במסצ'וסטס, ואם תרצו תוכלו לבקר את העיירה שבה הכל התחיל. אבל יש גם דוגמאות שליליות בקטגוריה הזו ובינהן מובילה בלי שום ספק עוגית האוראו המטוגנת (!) שתוכלו למצוא בעיקר בדוכנים הפזורים ברחבי העיר.

פרידה מתוקה

המתוקים האמריקאים אמנם מפתים, אמנם ממכרים, אמנם זמינים וזולים ומנצנצים, אך בעיננו הם הרבה מהומה על לא מאומה.  בארצות הברית, מקום אחד אפילו התעלה ומסובב את כל מהותו סביב המתוקים הוא הרשי, פנסילבניה.  אבל העוגות הרכות, השוקולדות האולטרה-מתוקות, הציפוי על כל מאפה:  כל אילו קצת גדולים עלינו ומנסיונינו גם מעייפים ואפילו קצת מדכאים.  אנחנו נעדיף מאפה ריקוטה איטלקי בכל יום בשבוע.

3 תגובות לכתבה “אוכל בחו"ל – המתוקים של ארצות הברית”